• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademickie - Bydgoszcz

  Przeczytaj także...
  Nad Wisłą – osiedle w Bydgoszczy leżące w Fordonie. Sąsiaduje z osiedlami: Stary Fordon i Kasztelanka. Przy osiedlu przepływa rzeka Wisła oraz znajduje się wał przeciwpowodziowy. Kowalewo Pomorskie – stacja kolejowa w Kowalewie Pomorskim, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego.
  Bydgoszcz Leśna - przystanek kolejowy i posterunek odgałęźny położony w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Mieści się na Osiedlu Leśnym przy ulicy Modrzewiowej. Na przystanku zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe, pospieszne (z wyjątkiem dwóch składów relacji Kołobrzeg - Rzeszów) i TLK.

  Akademickie – osiedle Bydgoszczy leżące w Dzielnicy Wschodniej, stanowiące część tzw. Nowego Fordonu. Sąsiaduje z osiedlami: Przylesie, Bohaterów, Bajka oraz Sielskie.

  Granice osiedla wyznaczają: od zachodu - ul. Kaliskiego, od północy - ul. Akademicka, od wschodu - ul. Brzechwy, a od południa - linia kolejowa wzdłuż ul. Fordońskiej.

  Historia i nazwa[ | edytuj kod]

  Osiedle leży na terenie dawnej wsi Suczyn. Gmina wiejska Suczyn została zniesiona w 1926 roku i przyłączona do terytorium miasta Fordon.

  Sielskie – osiedle w Bydgoszczy leżące w Dzielnicy Wschodniej, stanowiące część tzw. Nowego Fordonu. Sąsiaduje z osiedlami: Akademickim, Bajka, Szybowników i Stary Fordon. Osiedle Bohaterów jest jednym z wielu osiedli w Fordonie – największej dzielnicy w Bydgoszczy. Mieści się między osiedlami: Przylesie, Bajka, Szybowników i Akademickim.

  Tereny osiedla zostały przyłączone do Bydgoszczy w 1973 roku wraz z przyłączeniem miasteczka Fordon. Nazwa osiedla pochodzi od położenia na jego obszarze akademików oraz bezpośredniego sąsiedztwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (dawnej Akademii Techniczno-Rolniczej).

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • służby zdrowia
 • NZOZ Poradnia Rehabilitacyjna - przy ul. Igrzyskowej
 • Fordońskie Centrum Stomatologiczne „Dens” - przy ul. Igrzyskowej
 • komunikacyjne:
 • stacja kolejowa Bydgoszcz Akademia
 • Komunikacja[ | edytuj kod]

  Południową granicę osiedla stanowi linia kolejowa nr 209 (Bydgoszcz Wschód-Kowalewo Pomorskie).

  Bajka – osiedle w Bydgoszczy leżące w Dzielnicy Wschodniej, stanowiące część tzw. Nowego Fordonu. Sąsiaduje z osiedlami: Bohaterów, Szybowników, Sielskim i Akademickim. Dom akademicki, dom studenta, pot. akademik – miejsce zakwaterowania studentów w czasie studiów wyższych, będące pod nadzorem jednej lub kilku uczelni z danego miasta. Na terenie akademika zastosowanie mają takie same przepisy, jak na terenie wyższej uczelni (pewna autonomia).

  Autobusy:

 • 65: Dworzec Leśne - Nad Wisłą/Łoskoń
 • 83:Tatrzańskie - Czyżkówko
 • 89: Błonie - Tatrzańskie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bydgoszcz Akademia – przystanek kolejowy w Bydgoszczy w dzielnicy Fordon przy ulicy Fordońskiej, w pobliżu kompleksu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Nazwa przystanku nawiązuje do starej nazwy uczelni (Akademia Techniczno-Rolnicza). W dniu 1 maja 2004 roku został zamknięty dla pociągów osobowych. W dniu 13 listopada 2008 roku został przywrócony ruch pasażerski na tym przystanku.Przylesie – osiedle Bydgoszczy leżące w Dzielnicy Wschodniej, stanowiące część tzw. Nowego Fordonu. Sąsiaduje z osiedlami: Bohaterów, Eskulapa i Akademickim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP) – państwowa uczelnia wyższa w Bydgoszczy. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 15. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1907. pośród wszystkich typów uczelni.
  Ulica Fordońska - jedna z najważniejszych komunikacyjnie ulic w Bydgoszczy, druga pod względem długości, po ul. Toruńskiej. W dwudziestoleciu międzywojennym była najdłuższą ulicą w Bydgoszczy licząc łącznie 7,89 km.
  Czyżkówko – mała wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Lipka.
  Osiedle Tatrzańskie część Fordonu - dzielnicy Bydgoszczy leżącej nad Wisłą. Teren osiedla został włączony do Bydgoszczy 1 stycznia 1973 r. Od lat 80. XX w. nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego. Znajduje się tutaj pętla linii autobusowych: 69, 74, 81, 93, 32N i "Targowisko Tatrzańskie". Przez osiedle przejeżdża także autobus nr 65 (kursy do Mariampola). Nazwa jest związana z występującymi tu górskimi nazwami ulic oraz nawiązuje pośrednio do zróżnicowanego krajobrazu, którym charakteryzuje się otoczenie osiedla (sąsiedztwo Zbocza Fordońskiego).
  Dzielnica Wschodnia, Fordon – dzielnica Bydgoszczy leżąca w Dolinie Fordońskiej nad Wisłą, licząca około 70 000 mieszkańców (koniec 2010), do 1973 roku samodzielne miasto. Nazwa "Fordon" pochodzi od pobieranego kiedyś cła rzecznego - fordonu.
  Bydgoszcz Wschód – stacja kolejowa w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi osobowe i TLK/IC.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.