• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie – zespół gimnazjum i liceum w Chorzowie.

  Spis treści

 • 1 Historia Szkoły
 • 1.1 Budynek szkoły
 • 2 Szkoła akademicka
 • 3 System specjalizacji (profile nauczania) w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym
 • 4 Języki obce
 • 5 Miejsce w rankingu szkół ponadgimnazjalnych
 • 6 Wyjazdy naukowe i krajoznawcze
 • 7 Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka
 • 8 Znani absolwenci
 • 9 Ciekawostki
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci skrót: TPD jest ogólnopolskim, pozarządowym stowarzyszeniem prowadzącym działalność pożytku publicznego na rzecz dzieci.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.

  Historia Szkoły[]

  Początki chorzowskiego szkolnictwa, a tym samym i szkoły sięgają roku 1867, kiedy to, w rok po powstaniu miasta Królewska Huta, otwarto w mieście wielowyznaniową, prywatną szkołę dla chłopców Privat Familien – Vereinsschule, którą w 1872 r. przejęło miasto, a na jej bazie utworzono Gimnazjum, które 15 października 1877 r. zainaugurowało swoją pracę, zaś w 1884 r. zostało upaństwowione. 5 września 1922 r. zainaugurowano działalność polskiego gimnazjum im. Odrowążów w budynku przy ul. Gimnazjalnej – obecnej ul. Powstańców. Dziesięć lat później, w roku 1932 utworzono Liceum Koedukacyjne im. Josepha von Eichendorffa w Królewskiej Hucie w obecnym budynku I LO w Chorzowie, której naukę pobierali przede wszystkim przedstawiciele mniejszości niemieckiej.

  Bilateralizm (ang. Bilateral economic relations) oznacza wzajemną, obustronną, a często jednoczesną realizację zobowiązań dwóch państw lub organizacji międzynarodowych względem siebie. Zobowiązania te realizowane są w myśl wcześniej ustalonych umów dwustronnych pomiędzy zainteresowanymi krajami.Koedukacja (łac. co- – razem; educare – kształcić, wychowywać) – to w przeciwieństwie do edukacji zróżnicowanej system wspólnego kształcenia dzieci i młodzieży obojga płci.

  Po zmianie granic miasta w 1934 r. i powstaniu Chorzowa, nadano nowej szkole nazwę: Państwowe Gimnazjum im. Odrowążów w Chorzowie, którego tradycje kontynuuje obecny Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących. W 1937 r. przy Gimnazjum utworzono Liceum z wydziałami: klasycznym i humanistycznym.

  We wrześniu 1939 roku, po zajęciu miasta przez Niemców, miała miejsce likwidacja szkoły. Państwowe Gimnazjum i Liceum w Chorzowie wznowiło działalność w obecnej siedzibie przy ul. gen. H. Dąbrowskiego dnia 24 lutego 1945, w budynku dawnego niemieckiego prywatnego gimnazjum im. Josepha von Eichendorff'a .

  Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 r. w Łubowicach (wówczas Lubowitz) koło Raciborza na Górnym Śląsku, zm. 26 listopada 1857 r. w Nysie (wówczas Neisse)) na Górnym Śląsku – poeta niemiecki epoki romantyzmu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Rok 1948 to rok przekształcenia Gimnazjum i Liceum w Szkołę Ogólnokształcącą Męską Stopnia Podstawowego i Licealnego, która dwa lata później została objęta patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

  12 grudnia 1958 roku nadano szkole imię Juliusza Słowackiego.

  1 września 2007 roku, na mocy umowy o współpracy dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego i uchwały Rady Miasta Chorzów, powstaje Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego oprócz Liceum wchodzi Gimnazjum Dwujęzyczne.

  Odrowążowie – polski ród możnowładczy pochodzenia morawskiego lub czeskiego. Jego protoplastą w Polsce był Prandota Stary, który przybył tutaj na początku XII w. Najbardziej znanymi przedstawicielami rodu byli Iwo Odrowąż (biskup krakowski 1218-1229) i Jan Prandota (biskup krakowski 1242-1266), ich śląscy krewni dominikanie: św. Jacek i bł. Czesław, a także Jan ze Szczekocin (dowodził oddziałami chroniącymi południowe granice Polski w czasie wielkiej wojny z zakonem krzyżackim), Jan Sprowski (arcybiskup gnieźnieński) oraz Jakub z Dębna (kasztelan krakowski i kanclerz Kazimierza Jagiellończyka).Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Budynek szkoły[]

  Budynek został wybudowany w okresie międzywojennym z przeznaczeniem na szkołę im. Josepha von Eichendorffa dla mniejszości niemieckiej w Królewskiej Hucie. Inwestorem była spółka "Nostra" utworzona w celu budowy szkół dla mniejszości niemieckiej w polskiej części Górnego Śląska.

  Projekt budynku powstał w 1931 roku. Odzwierciedlał on architektoniczną koncepcję modernizmu, w tym przypadku silnie inspirowaną Bauhausem. Kierunek ten przez nazistów został uznany za sztukę zdegenerowaną i po ich dojściu do władzy 1933 roku został przez nich odrzucony. Projektantem budynku był Spiller (imię projektanta nie jest znane). Otwarcie szkoły, połączone z poświęceniem budynku, miało miejsce 18 września 1932 roku.

  Patronat naukowy - forma sprawowania opieki merytorycznej nad osobą (np. promotor - doktorant), instytucją (np. uniwersytet - szkoła średnia) lub elementami kultury (np. konsultacje biegłych historyków w powieściach osadzonych w czasach minionych). Oparty jest zwykle na umowie o wzajemnej współpracy, jasno określającej zobowiązania stron.Juliusz Słowacki herbu Leliwa (ur. 4 września 1809 w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849 w Paryżu) – jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Twórca filozofii genezyjskiej (pneumatycznej), epizodycznie związany także z mesjanizmem polskim, był też mistykiem. Obok Mickiewicza uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.

  Powstał częściowo trójkondygnacyjny a częściowo czterokondygnacyjny budynek, z użytkowymi suterynami, na planie litery "U", o powierzchni 2 120m² i kubaturze ponad 30 000 m³. W chwili oddania miał 12 sal lekcyjnych, siedem pracowni przedmiotowych, aulę, salę gimnastyczną z w pełni wyposażoną sceną teatralną oraz szereg pomieszczeń gospodarczych i biurowych. Pracownie tematyczne składały się z sal wykładowych (jedna z nich jako amfiteatralna), sal przeznaczonych do ćwiczeń i pomieszczeń na pomoce naukowe. Ponadto powstały biblioteka, pracownia geograficzna i sala do nauki rysunku. W suterynie urządzone były pracownie obróbki drewna i metalu. Do dziś zachowało się umeblowanie gabinetu dyrektora szkoły oraz częściowo pokoju nauczycielskiego z dużym stołem konferencyjnym i umeblowanie, też częściowo, pracowni przedmiotowych. Korytarze wykończono lamperiami z ryflowanego lastriko a hol główny ceramicznymi płytkami szkliwionymi w pomarańczowym kolorze charakterystycznym dla Bauhausu. Do stylistyki Bauhausu nawiązują drzwi wejściowe i wahadłowe do korytarzy. Elementy te przetrwały po dziś dzień. Pomimo upływu ponad 80 lat budynek nadal można uznać za nowoczesny a jego funkcję za przemyślaną. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/318/10.

  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.Jerzy Karol Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu) – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący. Kawaler Orderu Orła Białego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Barbara Fedyszak-Radziejowska (ur. 11 października 1949 w Chorzowie) – polska socjolog i etnograf, była przewodnicząca Kolegium IPN.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Posłowie IV kadencji (od 19 października 2001 do 18 października 2005) – posłowie na Sejm RP, wybrani 23 września 2001.
  Posłowie na Sejm RP V kadencji zostali wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 25 września 2005.
  Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.