Akademicka Telewizja Naukowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akademicka Telewizja Naukowa (ATVN, początkowo UTVN - Uniwersytecka Telewizja Naukowa) – polski pierwszy internetowy kanał telewizyjny o tematyce naukowej, który działał w latach 2002–2008. Realizowany był przez ICM Uniwersytetu Warszawskiego dzięki dofinansowaniu przez Komisję Unii Europejskiej, jako projekt wygrany w konkursie w 5.Programie Ramowym IST (Information Society Technologies). Acronym Projektu - ICMAITN, Contract Nr. IST - 2001 - 38635 - ICMAITN FP 5 IST. Data rozpoczęcia projektu -  1 Sierpnia 2002, data zakończenia projektu - 31 Marca 2003.

Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) to instytucja, której zadaniem jest udostępnianie wielkich mocy obliczeniowych środowisku naukowemu z całej Polski. Jest to także instytucja spełniająca funkcję głównego, krajowego centrum udostępniania kilkunastu naukowych baz danych.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsza telewizja przez Internet w Polsce jest autorskim projektem mgr inż. Krystyny Rudowskiej. Kanał telewizyjny -  ATVN miał służyć wymianie myśli naukowej pomiędzy naukowcami na całym świecie oraz promocji polskiej nauki i polskich naukowców. Celem ATVN było informowanie na bieżąco jak najszerszej rzeszy odbiorców o rozwoju nauki polskiej oraz osiągnięciach naukowców w Polsce.

Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

20 listopada 2002 r. odbyła się w Warszawie "Pierwsza Europejska Konferencja ICMAITN". Prezentacje na temat telewizji w Internecie miało wielu wybitnych specjalistów z Polski i Europy. Tim Hardingham, IT Manager Pembroke College Cambridge University UK w trakcie wygłaszanego referatu powiedział - "I've just discovered your Scientific TV program Archive. Utterly wonderfucl. That's what the Internet was designed for".

Telewizja internetowa (inne nazwy: Internet TV, Online TV lub Telewizja Over-The-Top skrót OTT) – system nadawania cyfrowego treści telewizyjnych występujący poza tradycyjnymi kanałami dystrybucji, jakimi są telewizja naziemna, satelitarna, kablowa. Za medium transmisji telewizyjnej, zamiast dedykowanej sieci, wykorzystuje mechanizmy dostępne w Internecie. Nie należy telewizji internetowej utożsamiać z IPTV.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Pierwsze emisje odbywały się, tak jak w telewizji, w określonych godzinach w ciągu dnia ale odbiorcy z trudem trafiali na te właśnie godziny, szybko więc zaczęto emisję jednego powtarzającego się programu realizować pomiędzy godziną 6 rano a 6 rano dnia następnego. Blok programowy trwał około 30 minut i kodowany był w formacie RealAudio/RealVideo. Taki blok powtarzany był przez całą dobę, obejmując w ten sposób wszystkie strefy czasowe. Projekt ICMAITN w ramach którego były realizowane pierwsze nagrania, został oceniony przez Komisję Unii Europejskiej bardzo wysoko.

Programy ATVN były dostępna na stronie internetowej w specjalnym oknie, przypominającym ekran telewizora. Codziennie była premiera nowego nagrania. Po dniu emisji program był przekazywany do Archiwum, gdzie był już zawsze dostępny.

Zespół realizacyjny Akademickiej Telewizji Naukowej stworzył ponad 966 teleaudycji popularnonaukowych. Przez sześć lat istnienia kanału indywidualni odbiorcy odtworzyli programy ponad 3 miliony razy.Programy, kodowane były w formacie RealAudio/RealVideo. Nagrywane były w języku polskim, a część z nich ma także lektorską wersję angielską. Wyemitowane programy były dostępne w publicznym archiwum ATVN.

Programy ATVN zawsze były dostępne bezpłatnie. Nagrania były realizowane zarówno w kraju jak i za granicą. Linki do strony ATVN były dostępne na stronach ambasad polskich w wielu krajach oraz na stronach wielu uczelni. Listy z gratulacjami i pytaniami przychodziły z całego świata.

Telewizja ATVN była dotowana też przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i inne podmioty.

W 2005 r. w ATVN ponownie został zrealizowany zwycięski w konkursie projekt ATVN-EU-GP finansowany przez Unię Europejską w 6 Programu Ramowym Nr 016012 w dziale " Integrating and strengthening the European Research Area". Rozpoczęcie Projektu 01 marca 2005 r. zakończenie Projektu 31 grudnia 2006 r. Koordynatorem Projektu był dr inż Janusz Granat z Instytutu Łączności.

W 2009 roku twórca i producentka ATVN Krystyna Rudowska przeszła na emeryturę i wtedy została wstrzymana produkcja programów do ATVN, a następnie Akademicka Telewizja Naukowa. W 2013 archiwum oraz strona emitująca programy została przez ICM wyłączona.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama