• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia pana Kleksa  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman (pseud. Szer-Szeń, Inspicjent Brzeszczot) (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej.Ambroży Kleks – czarodziej, fikcyjny bohater baśniowej opowieści, napisanej przez Jana Brzechwę, o niezwykłej Akademii, prowadzonej przez pana Ambrożego Kleksa, do której uczęszczać mogą jedynie chłopcy, których imiona zaczynają się na literę "A". Życie w Akademii jest jedną bajką, gdzie jada się malowane potrawy, opisuje sny i rzuca atramentem na lekcjach, a postacie z bajek są realnie istniejącymi istotami.

  Akademia pana Kleksa – książka dla dzieci napisana przez Jana Brzechwę i wydana w 1946 roku. Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma czterema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów.

  Akademia pana Kleksa – polski musical oparty na powieści Jana Brzechwy pod tym samym tytułem. Polska prapremiera musicalu odbyła się 31 stycznia 2007 roku w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor, także dziennikarz muzyczny. Kierownik literacki Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.

  Kontynuacją fantastycznych opowieści Jana Brzechwy o panu Kleksie są: Podróże pana Kleksa oraz Tryumf pana Kleksa.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Bohaterowie
 • 2.1 Główni bohaterowie
 • 2.2 Pozostali bohaterowie
 • 3 Adaptacje filmowe i teatralne
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podróże Pana Kleksa – książka dla dzieci napisana w roku 1961 przez Jana Brzechwę. Książka jest kontyuacją Akademii Pana Kleksa.
  Tryumf Pana Kleksa – książka dla dzieci napisana w roku 1965 przez Jana Brzechwę. Opowiada o przygodach Adama Niezgódki i pana Kleksa w Alamakocie.
  Akademia pana Kleksa – polsko-radziecki film fabularny z 1984 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, będący adaptacją książki Jana Brzechwy o tym samym tytule. Jest to film dwuczęściowy (cz. I Przygoda księcia Mateusza, cz. II Tajemnica Golarza Filipa).
  Maciej Pawłowski (ur. 26 marca 1965 w Łodzi) – kompozytor, dyrygent, aranżer, producent muzyczny i pedagog; od 1998 jest kierownikiem muzycznym Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.
  Doktor Paj-Chi-Wo – postać fikcyjna, chiński uczony i nadworny lekarz cesarza Chin, a także mistrz i nauczyciel pana Kleksa w akademii w Salamance. To Paj-Chi-Wo ofiarował Panu Kleksowi jego sekrety, które w Akademii Pana Kleksa (1946) niszczy lalka zbudowana przez Golarza Filipa. To on również podarował Mateuszowi czapkę bogdychanów, przy pomocy której ucieka on przed wilkami zamieniając się w szpaka.
  Bogdan Pawłowski – kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog. Absolwent Wydziału Kompozycji klasy prof. Tomasza Kiesewettera oraz Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi.
  Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.