• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Wydział Nauk o Sporcie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (WNoS AWF we Wrocławiu) – jeden z 3 i najmłodszy z wydziałów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, powstały w 2010 roku z przekształcenia dotychczasowego Instytutu Spotu w samodzielny wydział. Kształci studentów na kierunku sport zaliczanym do nauk o kulturze fizycznej, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Wydział Nauk o Sporcie jest jednostką monodyscyplinarną. W jego ramach znajdują się: 5 samodzielnych katedr oraz 1 samodzielny zespół.Wiktor Iwanowski ps. Szpak (ur. 16 kwietnia 1925 w Wilnie) – żołnierz 7 Brygady „Wilhelma” w Armii Krajowej, po II wojnie światowej – profesor Uniwersytetu Szczecińskiego (dr hab.). Twórca sferosomatografu określającego krzywizny kręgosłupa. Trener pływania

  Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (AWF we Wrocławiu) – państwowa szkoła wyższa powstała w 1946 roku jako Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Władze uczelni (2012-2016)
 • 2.1 Władze rektorskie
 • 2.2 Władze administracyjne
 • 3 Poczet rektorów
 • 4 Administracja
 • 5 Struktura
 • 5.1 Jednostki ogólnouczelniane
 • 5.2 Wydziały
 • 6 Kierunki kształcenia
 • 7 Posiadane uprawnienia
 • 8 Doktorzy honoris causa AWF we Wrocławiu
 • 9 Absolwenci
 • 10 Kampus
 • 11 Wydawnictwa
 • 12 Znani absolwenci
 • 13 Zobacz też
 • 14 Przypisy
 • 15 Linki zewnętrzne
 • Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.

  Historia[]

  Początki dzisiejszej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu związane są z powołaniem do życia w 1946 roku Studium Wychowania Fizycznego przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1950 roku Studium przekształcono w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego, której pierwszym rektorem został prof. Andrzej Klisiecki, a w 1972 roku uczelnia została podniesiona do rangi Akademii. W 1966 roku jako druga po warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora, a od 1990 roku doktora habilitowanego z nauk o kulturze fizycznej.

  Śląsk Wrocław – polski klub piłkarski z siedzibą we Wrocławiu. Dwukrotny mistrz Polski (1977, 2012), trzykrotny wicemistrz Polski (1978, 1982, 2011), dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1976, 1987), dwukrotny zdobywca Superpucharu Polski 1987 i 2012, oraz zdobywca Pucharu Ekstraklasy 2009. W tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 9 miejsce.Tadeusz Ulatowski (ur. 28 marca 1923 w Łodzi, zm. 29 stycznia 2012 w Warszawie), polski trener i działacz sportowy, profesor nauk o kulturze fizycznej (1980), w młodości reprezentant i mistrz Polski w koszykówce.

  Podczas stanu wojennego (1981-1983) zostało internowanych sześciu pracowników AWF jako jedyni pracownicy tego rodzaju uczelni w kraju. Na obecną chwilę prace badawczo-naukowe nakierowane są na rozwój kultury fizycznej dzieci i młodzieży oraz ich sprawność fizyczną; rozwój morfologiczny dzieci wiejskich, wysiłku fizycznego, biomechaniki ruchów celowo ukierunkowanych; koordynację ruchową człowieka; historię wf; szkolenie nauczycieli wf i sportowców. Dodatkowo zapoczątkowano korzystanie z takiej formy rehabilitacji jakim jest krioterapia. Od początku istnienia do 2005 roku uczelnię ukończyło ponad 12 tysięcy osób.

  Rafał Andrzej Kubacki (ur. 23 marca 1967 we Wrocławiu) – polski judoka, olimpijczyk, nauczyciel akademicki, samorządowiec.Zofia Maria Ignasiak (ur. 1947 r. w Krasnem) - polska profesor nauk o kulturze fizycznej, specjalizująca się w anatomii, kinezjologii, morfologii funkcjonalnej; nauczycielka akademicka związana z uczelniami we Wrocławiu i Jeleniej Górze.

  Od 2011 roku Akademia współpracuje z klubem Śląsk Wrocław w ramach szkolenia trenerskiego studentów oraz piłkarskiego młodzieży.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
  Tadeusz Michał Luty (ur. 16 września 1942 w Hucie Krzeszowskiej) – polski chemik, profesor nauk chemicznych, wykładowca akademicki.
  Studia drugiego stopnia (dawniej: studia uzupełniające magisterskie) – forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, kończąca się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia.
  Wydział Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (WF AWF we Wrocławiu) – jeden z 3 wydziałów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, powstały w 1976 roku jako drugi wydział na tej uczelni. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk o kulturze fizycznej, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Wydział Fizjoterapii jest jednostką monodyscyplinarną. W jego ramach znajdują się: 5 samodzielnych katedr.
  Krioterapia (z stgr. κρυο krýos – zimny + stgr. θεραπεια therapeía – leczenie) – w medycynie, forma zimnolecznictwa z zastosowaniem temperatur poniżej 0 °C.
  Sępolno – osiedle we wschodniej części Wrocławia (w dzielnicy Śródmieście), do roku 1924 (kiedy zostało włączone w granice administracyjne miasta) podwrocławska wieś, potem podmiejskie osiedle o niemieckiej nazwie Zimpel.
  Kazimierz Klaudiusz Górski (ur. 2 marca 1921 we Lwowie, zm. 23 maja 2006 w Warszawie) – polski trener i działacz piłkarski, w młodości zawodnik, grający na pozycji napastnika. W latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP - z oboma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991–1995 był prezesem związku. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby). Dotychczas nie otrzymał go żaden inny Polak.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.