• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.Jerzy Kaulbersz (ur. 19 lipca 1891 w Kaliszu, zm. 9 czerwca 1986 w Krakowie) – polski fizjolog, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, profesor m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie Zakładu Fizjologii Akademii Medycznej w Krakowie oraz Katedry Fizjologii i Zakładu Fizjologii Szczegółowej Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie (późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego). Doktor honoris causa Akademii Medycznej w Krakowie. Zasłynął z prac z fizjologii trawienia oraz zagadnień dotyczących procesów fizjologicznych zachodzących na dużych wysokościach.
  Aula AWF
  Pomnik rektora AWF Stanisława Panka
  Stadion AWF
  AWF – Hala Sportowa
  Akademiki AWF
  Popiersie patrona

  Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowieuczelnia publiczna utworzona w Krakowie w 1950 roku.

  Andrzej Tadeusz Klimek (ur. 1965) – polski fizjolog sportu, nauczyciel akademicki oraz rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.Witold Stanisław Ludwik Gądzikiewicz (ur. 23 sierpnia 1879 w Zawierciu, zm. 28 grudnia 1962 w Poznaniu) – polski profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1924-1937, Uniwersytetu Warszawskiego (1937-1939) i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej i AWF w Krakowie

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Patron
 • 3 Wydziały i kierunki
 • 4 Władze uczelni
 • 4.1 Dyrektorzy
 • 4.2 Zastępcy dyrektora
 • 4.3 Poczet rektorów
 • 5 Rada Samorządu Studenckiego i organizacje przyuczelniane
 • 6 Absolwenci
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Powstanie Krakowskiej AWF jest związane z utworzonym w 1893 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, 2-letnim Kursem Naukowym dla Kandydatów na Nauczycieli Gimnastyki w Szkołach Średnich i Seminariach Nauczycielskich. Kurs był prowadzony nieopodal Wydziału Lekarskiego UJ. Został przekształcony w 1913 w 2-letnie Studium Wychowania Fizycznego, które poza kształceniem nauczycieli, organizowało wykłady i ćwiczenia praktyczne dla wszystkich słuchaczy uniwersytetu. Był to pierwsza taka instytucja uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf w Polsce.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Stanisław Panek (ur. 12 maja 1916 w Lutczy, zm. 10 sierpnia 1999), polski antropolog, profesor i rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

  Kolejnym krokiem w celu uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf było 3-letnie Studium Wychowania Fizycznego, utworzone w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce (1927) przy Wydziale Lekarskim UJ. W 1950 roku Studium zostało przekształcone w samodzielną Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. Wprowadzone zostały też 4-letnie studia magisterskie (1954). W roku 1972 uczelni nadano nazwę: Akademia Wychowania Fizycznego, a niedługo po tym nadano jej imię Bronisława Czecha. Uczelnia w 1970 roku uzyskała prawa do nadawania stopnia doktora i stopień doktora habilitowanego w 1987.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Wychowanie fizyczne (w-f, WF) stanowi zamierzone i świadome działanie ukierunkowane na kształtowanie postaw (tj. stosunku do ciała i fizycznego funkcjonowania) oraz postawa prospołecznych (tj. stosunku do życia i innych ludzi, przekonań i wartości moralnych), a równocześnie nastawione na wspieranie rozwoju fizycznego i zdrowia oraz kształtowanie trwałego obyczaju aktywności fizycznej i troski o wydolność fizyczną, sprawność motoryczną i prawidłową postawę ciała (Wiesław Jan Osiński, 2011)


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akademie Wychowania Fizycznego (AWF) - uczelnie kształcące nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów, specjalistów w zakresie rehabilitacji ruchowej, rekreacji i turystyki.
  Tadeusz Teodor Rogalski (ur. 20 września 1881, zm. 14 września 1957) – polski lekarz wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Medycznej w Krakowie.
  Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Rekreacja, aktywny wypoczynek (łac. recreo – odnowić, ożywić) – forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką. Stosowana w celu odpoczynku i rozrywki.
  Bronisław Czech (ur. 25 lipca 1908 w Zakopanem (niektóre źródła podają 16 sierpnia), zm. 5 czerwca 1944 w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau) – najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski, pilot i instruktor szybowcowy.
  KS AZS-AWF Kraków – wielosekcyjny uczelniany klub sportowy działający przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Został założony w 1976 roku. Jest to klub o charakterze wyczynowym.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.