Akademia WSB (do 15 kwietnia 2018 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej) – niepubliczna uczelnia akademicka powstała w 1995 roku, specjalizuje się w naukach ekonomicznych, społecznych, humanistycznych, technicznych i naukach o zdrowiu.
Akademia WSB ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu oraz uprawnienia do nadawania stopnia doktora w trzech dyscyplinach: nauki o zarządzaniu, pedagogika oraz nauki o bezpieczeństwie.
Uczelnia prowadzi studia I i II stopnia oraz studia Executive MBA i MBA, studia podyplomowe, a także studia doktorskie. Prowadzi wydziały zamiejscowe w Krakowie, Cieszynie, Olkuszu i Żywcu.
Nauki ekonomiczne – jedna z dziedzin naukowych w Polsce zgodnie z Uchwałą Centralnej Komisji do spraw Stopnii i Tytułów z dnia 23 czerwca 2003 roku w sprawie określania dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (M.P. z 2003 r. Nr 40, poz. 586).Dziekan – w Polsce kierownik wydziału uczelni, przed 1 października 2018 r. ustawowy, jednoosobowy organ szkoły wyższej, jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nie zawiera regulacji dotyczących dziekanów. Zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 6 tej ustawy funkcje kierownicze w uczelni określa jej statut.
Rektor – dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB
Kanclerz – mgr Barbara Pikiewicz
Prorektor ds. Nauki i Kształcenia, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych – dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB
Prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem – dr Marcin Lis
Prorektor ds. wdrożeń i innowacji – dr inż. Piotr Pikiewicz
Prorektor ds. rozwoju, Dyrektor Centrum Jakości i Innowacji – dr Sabina Ratajczak
Prorektor ds. współpracy z zagranicą – dr Rafał Rębilas
Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych – dr Paulina Głowacka
Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych – mgr Agnieszka Dymek
Prodziekan ds. Kształcenia – mgr Agnieszka Szostak
Prodziekan ds. Kształcenia Ustawicznego – mgr Dominik Penar
Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Krakowie – dr inż. Rafał Karaś
Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Żywcu – dr Bogusław Wyleciał
Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie – dr Edyta Nowak-Żółty
Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie – mgr Regina Bogaczyk
Kierunki studiów[ | edytuj kod]
Akademia WSB prowadzi studia I, II stopnia oraz jednolite studia magisterskie w Dąbrowie Górniczej, Cieszynie, Olkuszu, Żywcu i Krakowie. Uczelnia oferuje także interdyscyplinarne studia doktoranckie, studia Executive MBA oraz MBA, studia podyplomowe, kursy i szkolenia.
Pedagogika – zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych. Pedagogika jako nauka o edukacji (nauczaniu i kształceniu), należy do nauk społecznych (humanistycznych) i zajmuje się rozwojem i zmianami mechanizmów wychowania oraz uczenia się, przez całe życie człowieka.Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
Studia pierwszego stopnia – licencjackie i inżynierskie:
administracja
bezpieczeństwo narodowe
ekonomia
filologia angielska
finanse, rachunkowość i podatki
informatyka
inżynieria zarządzania
kosmetologia
logistyka
pedagogika
ratownictwo medyczne
socjologia
stosunki międzynarodowe
studia menedżerskie
transport
zarządzanie
zarządzanie i inżynieria produkcji
Studia jednolite magisterskie:
Finanse – ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów. Gromadzenie może następować w postaci bezzwrotnej lub zwrotnej (pożyczka). Wydatkowanie pieniądza może dokonywać się w formie transferu lub w postaci realizacji swojego prawa do produktu czy usługi.
Studia drugiego stopnia (dawniej: studia uzupełniające magisterskie) – forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, kończąca się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia.
fizjoterapia
Studia drugiego stopnia – magisterskie uzupełniające:
bezpieczeństwo narodowe
informatyka
pedagogika
transport
zarządzanie
zarządzanie i inżynieria produkcji
Studia w języku angielskim na kierunkach:
stosunki międzynarodowe
zarządzanie
informatyka
Studia trzeciego stopnia (doktoranckie):
pedagogika
nauki o zarządzaniu
nauki o bezpieczeństwie
interdyscyplinarne studia doktoranckie
Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.Bezpieczeństwo narodowe - stan uzyskany w rezultacie odpowiednio zorganizowanej obrony i ochrony przed wszelkimi zagrożeniami militarnymi i niemilitarnymi, tak zewnętrznymi jak i wewnętrznymi, przy użyciu sił i środków pochodzących z różnych dziedzin działalności państwa. Bezpieczeństwo narodowe, to także najważniejsza wartość, potrzeba narodowa i priorytetowy cel działalności państwa, jednostek i grup społecznych, a jednocześnie proces obejmujący różnorodne środki, gwarantujące trwały, wolny od zakłóceń byt i rozwój narodowy (państwa) w tym obronę państwa jako instytucji politycznej oraz ochronę jednostek i całego społeczeństwa, ich dóbr i środowiska naturalnego przed zagrożeniami, które w znaczący sposób ograniczają jego funkcjonowanie lub godzą w dobra podlegające szczególnej ochronie.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta
Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
Prorektor ds. nauki, zastępca rektora uczelni wyższej, która prócz edukacji prowadzi działalność naukowo-badawczą. Ponieważ każda uczelnia ma autonomię, zakres obowiązków poszczególnych osób na tym stanowisku może się nieco różnić. Może obejmować:
Inżynieria produkcji – dyscyplina inżynieryjna zajmująca się zasadami projektowania wyrobów i procesów, jak również podstawami sterowania, eksploatacji, organizacji i zarządzania procesami wytwarzania.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) – dobrowolne zrzeszenie rektorów polskich szkół wyższych posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora lub uprawnienia równorzędnego. Została powołana 7 czerwca 1997 r. Obecnie Konferencję tworzy 105 rektorów szkół wyższych. Drugą obok KRASP przewidzianą w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r. konferencją rektorów jest Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, reprezentująca uczelnie zawodowe.
Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Kosmetologia, kosmetyka lekarska – dział dermatologii zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną.