• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zbigniew Pieczykolan (ur. 1943, zm. 26 czerwca 2014) – polski malarz, grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.Mariusz Pałka (ur. w 1952 w Tarnowie) – polski grafik, malarz. Odbył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Przestrzennego u dr. Gerarda Labusa, oraz w Pracowni Wklęsłodruku prof. Andrzej Pietscha w 1976 roku. Obecnie jest profesorem, od 1997 roku pracuje w macierzystej uczelni prowadząc Pracownię Wypukłodruku w Katedrze Grafiki Warsztatowej na ASP w Katowicach, gdzie uprawia m.in: sitodruk, suchoryt, akwafortę, drzeworyt i gipsoryt. Brał udział w ponad 120 wystawach w Polsce i za granicą, w tym:
  Budynek ASP przy ul. Raciborskiej 37
  Budynek ASP przy ul. Dąbrówki 9

  Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach jest publiczną uczelnią kształcącą w obszarze sztuki, w dziedzinie sztuk plastycznych.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Lokalizacja
 • 3 Wydziały i ich struktura
 • 4 Katedry
 • 5 Przypisy
 • 5.1 Linki zewnętrzne
 • Ulica Raciborska w Katowicach – jedna z ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście, swą nazwę wzięła od miasta Raciborza.Waldemar Węgrzyn (ur. 30 maja 1959 w Krakowie) – polski grafik, malarz. Odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Uzyskał dyplom wyróżniony medalem w 1988 roku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1989 roku. Od 1989 roku pracuje jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi pracownię sitodruku. Wystawiał swoje prace w 1991 roku w Galerii Doroty Kabiesz w Düsseldorfie, w 2000 r. w Muzeum w Gliwicach, w 2003 r. w Galerii Sukiennice w Krakowie. Uczestniczył, także w wielu wystawach zbiorowych takich jak: Bielska Jesień, Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie w 2000, 2003 i 2006 roku, Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, w 2003 i 2006 roku, 11 International Biennial Print and Drawing w Tajpej, na Tajwanie w 2004 roku. Laureat kilku nagród m.in.: złoty medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Kanagawie, w Japonii w 2001 roku. W roku 2005 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych z rąk prezydenta III Rzeczypospolitej. Prowadzi letnią szkołę sztuk Uccello we Włoszech.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maciej Bieniasz (ur. 22 grudnia 1938 r. w Krakowie) – polski malarz, grafik, rysownik, pedagog, autor eseistyki kulturalnej.
  Ulica Dąbrówki w Katowicach − jedna z ulic w zachodniej części katowickiej dzielnicy Śródmieście. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Gliwicką. Następnie krzyżuje się z ul. Opolską i ul. Zabrską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu ul. Adama Mickiewicza i dorgi wyjazdowej z zajezdni PKM Katowice. Ulica Dąbrówki biegnie równolegle do ul. F. W. Grundmanna.
  Jerzy Fober (ur. 1959 r. w Warszawie) - polski rzeźbiarz, profesorInstytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Jolanta Jastrząb (urodzona w Częstochowie w 1971 r.) – malarz, rysownik, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Jacek Rykała (ur. 1 września 1950 w Sosnowcu) - artysta malarz, profesor zw. malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prorektor wspomnianej uczelni, prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa; także poeta i reżyser (autor sztuki "Dom przeznaczony do wyburzenia" oraz "Mleczarnia"). Do niedawna mieszkał w rodzinnym Sosnowcu, a obecnie w Będzinie - Grodźcu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.