• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina).Alessandro Mendini, (ur. 16 sierpnia 1931 w Mediolanie), włoski architekt i designer. Odgrywał dużą rolę we Włoskim designie. Przyczynił się do rozpowszechnienia postmodernizmu.

  Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – państwowa akademia sztuk pięknych we Wrocławiu, założona w 1946 jako Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych, od 2008 nosi imię Eugeniusza Gepperta.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Wydziały
 • 3 Galerie sztuki ASP
 • 4 Rektorzy
 • 5 Doktorzy Honoris Causa
 • 6 Absolwenci
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • Historia[]

  W styczniu 1946, decyzją Ministra Kultury i Sztuki, do Wrocławia skierowany został Eugeniusz Geppert, z zadaniem założenia Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w zniszczonym działaniami wojennymi mieście. Na siedzibę szkoły wyznaczono dwa budynki: przedwojennej Miejskiej Szkoły Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego (mieszczącej się przy obecnej ul. Traugutta) oraz dawnej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (pl. Polski 3/4). W tym samym roku odbyły się: kurs plenerowy i egzamin na pierwszy rok studiów. 15 października 1946 odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego. Zajęcia na uczelni prowadzone były początkowo w pracowniach malarstwa, rysunku i rzeźby. Wkrótce przystąpiono do organizowania warsztatów ceramiki, szkła, drewna i metalu, realizując tym samym zalecenie Ministerstwa, nakazującego skupienie się na kształceniu projektantów dla odradzającego się przemysłu szklarskiego i ceramicznego.

  Tadeusz Forowicz (ur. 8 lipca 1922 we Lwowie, zm. 21 sierpnia 2013) – polski artysta plastyk, architekt wnętrz, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (PWSSP) (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu) w latach 1967-1980.Michał Kosma Jędrzejewski (ur. 1934 r. w Łodzi) – polski plastyk, specjalizujący się w architekturze wnętrz oraz grafice; nauczyciel akademicki związany z Akademią Sztuk Pięknych i Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu.

  Kadrę nowo powstającej uczelni tworzyli malarze: Leon Dołżycki, Emil Krcha, Stanisław Pękalski, Maria Dawska; malarz, grafik i projektant szkła Stanisław Dawski; projektantka szkła Halina Jastrzębowska; projektanci wnętrz i mebli: Władysław Wincze i Marian Sigmund, ceramicy Julia Kotarbińska i Rudolf Krzywiec (związani z przedwojennym „Ładem”). W kolejnych latach rzeźbiarze Borys Michałowski Jerzy Boroń, Mieczysław Zdanowicz, Xawery Dunikowski.

  Rufin Kominek (ur. 27 października 1921 r. w Biertułtowach; zm. 24 września 2002 r. we Wrocławiu) – polski plastyk, specjalizujący się w ceramice; nauczyciel akademicki związany z wrocławską Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych i jej siódmy rektor w latach 1982-1984.Państwowa Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (niem. Staatliche Akademie für Kunst und Kunstgewerbe) we Wrocławiu powstała w 1911 z przeksztacenia Wrocławskiej Akademii Sztuki i była w swym czasie – obok Bauhausu – najważniejszą akademią sztuki w Niemczech, jednak nie osiągnęła popularności tej pierwszej. Z uwagi na swoją nowatorską działalność, została nazwana „Bauhausem przed Bauhausem” (Bauhaus vor dem Bauhaus).
  ASP Wrocław, od strony bulwaru Xawerego Dunikowskiego

  Dalsze lata przyniosły sukcesy wykładowców i absolwentów uczelni na krajowych i zagranicznych wystawach i konkursach Z ciekawych inicjatyw, warto wymienić również powstanie (1957 r.) „Teatru Sensybilistycznego” łączącego działania z pogranicza teatru eksperymentalnego i happeningu.

  Piotr Kielan (ur. 9 września 1960 r. w Jeleniej Górze – malarz specjalizujący się w rysunku oraz fotografii. Rektor obecnej kadencji Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, wieloletni członek Senatu i Rady Wydziału Malarstwa i Rzeźby. W 2011 otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".Balthus właściwie Balthasar Kłossowski de Rola (ur. 29 lutego 1908 w Paryżu, zm. 18 lutego 2001 w Rossinière w Szwajcarii) – francuski malarz pochodzenia polskiego.

  Od 1946 uczelnia nosiła następujące nazwy:

 • 19461949 Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych we Wrocławiu
 • 19491996 Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych we Wrocławiu
 • 19962008 Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
 • 2008– Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
 • Od 2007, w parku przy ul. Traugutta, uczelnia organuzuje imprezę plenerową pt. "Festiwal Wysokich Temperatur", na której prezentowane są na żywo pokazy artystyczne z obszaru odlewnictwa żeliwa, wypalania ceramiki, czy hutnictwa szkła.

  Mieczysław Pawełko (ur. 1908 r. w Zakopanem, zm. 1962 r. we Wrocławiu) – polski rzeźbiarz, specjalizujący się we wzornictwie przemysłowym; nauczyciel akademicki związany z wrocławską Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i jej drugi rektor w latach 1950-1952.Jan Jaromir Aleksiun (ur. 1940 r. w Nowej Wilejce) – polski grafik, malarz, specjalizujący się w plakacie oraz rysunku; nauczyciel akademicki związany z wrocławską Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i jej drugi rektor w latach 1980-1982.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Dawska (ur. 12 listopada 1909 w Tłumaczu k. Stanisławowa, zm. 1993 w Warszawie) – polska artystka malarka. Od 1956 profesor zwyczajny malarstwa. Twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego i grafiki warsztatowej.
  Eugeniusz Geppert (ur. 4 września 1890 we Lwowie, zm. 13 stycznia 1979 we Wrocławiu) – polski malarz, przedstawiciel koloryzmu, organizator Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
  Zbigniew Horbowy (ur. 28 października 1935 w Łanczynie) – artysta-plastyk zajmujący się wzornictwem przemysłowym, szkłem unikatowym i użytkowym, profesor na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uważany za czołowego polskiego projektanta szkła użytkowego i twórcę własnej szkoły wzorniczej, związany z Dolnym Śląskiem.
  Bogdan Andrzej Zdrojewski (ur. 18 maja 1957 w Kłodzku) – polski polityk i samorządowiec, w latach 1990–2001 prezydent Wrocławia, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, były przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, od 2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska.
  Żeliwo – stop odlewniczy żelaza z węglem, krzemem, manganem, fosforem, siarką i innymi składnikami, zawierający od 2,11 do 4,3% węgla w postaci cementytu lub grafitu. Występowanie konkretnej fazy węgla zależy od szybkości chłodzenia i składu chemicznego stopu. Chłodzenie powolne sprzyja wydzielaniu się grafitu. Także i dodatki stopowe odgrywają tu pewną rolę. Według obowiązującej normy żeliwo definiuje się jako tworzywo, którego głównym składnikiem jest żelazo i w którym zawartość węgla przekracza 2% (obecność dużych zawartości składników węglikotwórczych może zmienić podaną zawartość węgla).
  Odlewnictwo – technologia (niekiedy sztuka lub umiejętność) polegająca na zalewaniu uprzednio przygotowanej formy ciekłym materiałem, najczęściej stopem metali, ale również gipsem, woskiem czy tworzywami sztucznymi oraz takim sterowaniu procesem krzepnięcia lub reakcji chemicznej tężenia odlewu, aby otrzymać wyrób o odpowiedniej strukturze i właściwościach. Do odlewnictwa zalicza się także techniki przygotowania form odlewniczych (formierstwo) oraz obróbki odlanych obiektów.
  Tadeusz Różewicz (ur. 9 października 1921 w Radomsku) – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności; brat Janusza i Stanisława, ojciec Jana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.