Akademia Nauk Republiki Czeskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmach Akademii Nauk Republiki Czeskiej

Akademia Nauk Republiki Czeskiej (cz. Akademie věd České republiky, AV ČR; do 1992 Czechosłowacka Akademia Nauk) – czeska narodowa instytucja naukowa z siedzibą w Pradze. Mieści się przy Alei Narodowej 3. Funkcję przewodniczącego pełni Eva Zažímalová.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Aleja Narodowa (czeski: Národní Třída) – ważna aleja w stolicy Czech, Pradze. Położona na granicy Starego i Nowego Miasta. Biegnie na południowy zachód od Placu Jungmanna, gdzie łączy się z ulicą 28 październbika prowadzącą z dolnej części Placu Wacława, do skrzyżowania Wełtawy i Teatru Narodowego, gdzie przechodzi w Most Legií. Aleja zastąpiła mury średniowieczne Starego Miasta.

Instytucja o charakterze korporacyjnym, oprócz popierania rozwoju nauki stawia sobie zadanie badania historii, literatury i kultury narodowej. Wspiera badania od podstawowych po zasadnicze o charakterze strategicznym.

Aktualnie akademia współpracuje z 60 instytucjami naukowymi z całego świata. Główna siedziba Akademii oraz kilka instytutów naukowych znajduje się w Pradze, pozostałe są rozmieszczone na obszarze całych Czech.

Historia[ | edytuj kod]

AV ČR nawiązuje do tradycji takich instytucji naukowych jak:

Czechosłowacja, Czecho-Słowacja (cz. Československo, słow. Česko-Slovensko), Czechosłowacka Republika Federalna, Czeska i Słowacka Republika Federacyjna, CSRF (cz. Československá federativní republika, Česká a Slovenská Federativní Republika, słow. Česko-slovenská federatívna republika, Česká a Slovenská Federatívna Republika - ČSFR) to państwo powstałe po upadku komunistycznej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. W skład federacji wchodziły Republika Czeska i Republika Słowacka, znajdujące się w granicach poprzedzających je Czeskiej i Słowackiej Republiki Socjalistycznej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Królewskie Czeskie Towarzystwo Naukowe (Královská česká společnost nauk), założone w 1784 (1784–1952)
 • Czeska Akademia Nauk i Sztuk (Česká akademie věd a umění 1890–1952)
 • Czechosłowacka Akademia Nauk (Československá akademie věd, ČSAV) (1953–1992)
 • W 1952 została przekształcona na wzór radziecki w Czechosłowacką Akademię Nauk będącą z jednej strony korporacją uczonych, z drugiej zaś organem państwa powołanym do kierowania nauką oraz centrum badań naukowych z siecią instytutów prowadzących tzw. badania podstawowe. W 1992, w związku z planowanym pokojowym rozdzieleniem Czechosłowacji na Czechy i Słowację, uchwałą Czeskiej Rady Narodowej Akademia przyjęła obecną nazwę wracając także do funkcji korporacji uczonych.

  Czeska Rada Narodowa (czeski: Česká národní rada, ČNR) - parlament Czeskiej Republiki Socjalistycznej istniejący w latach 1968-1992. Powstał w wyniku Praskiej Wiosny w 1968 r. po przekształceniu Czechosłowacji w federację. Liczyła 200 deputowanych, wybieranych na 4-letnią kadencję. Przekształcona 1 stycznia 1993 r. w Izbę Poselską na mocy nowej konstytucji Republiki Czeskiej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Instytut Języka Czeskiego (czes. Ústav pro jazyk český, ÚJČ) instytut naukowy Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Jego zadania to:
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Korporacja – rodzaj organizacji (społecznej), zazwyczaj posiadającej osobowość prawną, której istotnym substratem są jej członkowie (korporanci).
  Regulacja językowa – działalność mająca na celu sprawowanie pieczy nad językiem, prowadzona przez autorytatywne gremium. Praktycznym wyrazem instytucjonalnej regulacji języka jest przede wszystkim kodyfikacja. Regulacja językowa jest z zasady związana ze stratyfikacją języka – regulacji poddawane są ogólnonarodowe języki standardowe, nie zaś dialekty lokalne. Zgodnie z koncepcją Praskiego Koła Lingwistycznego regulację (kultywację) języka należy traktować jako zagadnienie kultury językowej.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama