• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Nauk Politycznych w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Krajowa Szkoła Administracji Publicznej – państwowa szkoła z siedzibą w Warszawie, wyłączona z systemu szkolnictwa wyższego, działająca na podstawie ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej z 14 czerwca 1991 r.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Edward Szturm de Sztrem - (ur. 18 lipca 1885 w Petersburgu, zm. 9 września 1962 w Warszawie) - polski statystyk i demograf.

  Akademia Nauk Politycznych − działająca w latach 1939−1950 prywatna szkoła akademicka z siedzibą w Warszawie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Akademia Nauk Politycznych była uczelnią prywatną, której tradycje sięgały 1915 roku. ANP powstała 1 września 1939 roku na podstawie rozporządzenia ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego z 28 kwietnia 1939 roku w miejsce Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie. Nadanie prywatnej uczelni takich samych praw, jakie miały państwowe szkoły akademickie, było najwyższą formą pozytywnego wyróżnienia uczelni przez władze państwowe, ANP była jedną z siedmiu takich uczelni w kraju. W okresie II wojny światowej ANP nie funkcjonowała. Wznowienie działalności miało miejsce w październiku 1945 roku. Dekretem z 15 listopada 1946 roku szkoła została przekształcona w państwową szkołę akademicką, złożoną z czterech wydziałów: dyplomatyczno-konsularnego, administracyjnego, nauk społecznych i dziennikarskiego. Rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 września 1950 roku szkołę przekształcono w Szkołę Główną Służby Zagranicznej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Obecnie w jej budynku znajduje się siedziba Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

  Rektorzy[ | edytuj kod]

 • Jan Edmund Reyman (1939, 1945−1946)
 • Edward Szturm de Sztrem (1946–1950)
 • Inne osoby związane z Akademią[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Akademią Nauk Politycznych w Warszawie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Józef Koredczuk: Zarządzanie prywatnymi szkołami wyższymi w Polsce w okresie międzywojennym (pol.). Uniwersytet Wrocławski. [dostęp 2015-03-07].
  2. Szkoła Nauk Politycznych (Warszawa) (pol.). Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. [dostęp 2015-03-07].
  3. Dz.U. z 1939 r. nr 44, poz. 290
  4. Dz.U. z 1946 r. nr 70, poz. 378
  5. Dz.U. z 1950 r. nr 42, poz. 379
  Szkoła Główna Służby Zagranicznej - polska uczelnia wyższa z siedzibą w Warszawie. Działała w latach 1950-1961, stawiając sobie za cel kompleksowe szkolenie przyszłych kadr polskiej dyplomacji. Obecnie jej działalność budzi mieszane oceny. Z jednej strony stanowiła kuźnię kadr dla stalinowskiego państwa, ale z drugiej jej absolwenci uważani byli na forum międzynarodowym za wysokiej klasy fachowców, zaś wielu z nich stanęło potem w pierwszym rzędzie twórców polskiej nauki o stosunkach międzynarodowych, m.in. prof. Józef Kukułka czy prof. Janusz Symonides. Do jej idei ma nawiązywać Akademia Dyplomatyczna stworzona w 2002 przy polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a obecnie stanowiąca część Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Jan Edmund Reyman (ur. 13 stycznia 1885 w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 31 marca 1958 w Górze Kalwarii) − polski prawnik, księgowy i działacz społeczny, dyrektor i rektor Akademii Nauk Politycznych w Warszawie.
  Szkoła Nauk Politycznych w Warszawie − działająca w latach 1917−1939 prywatna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.857 sek.