• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Rytmika – w muzyce i tańcu wyrażenie określające całokształt zjawisk dotyczących przebiegu rytmicznego w utworze. Wiąże się z metrum, wyznacza miary czasu, porządkuje przebiegi rytmiczne przy pomocy regularnie powtarzających się akcentów. Rodzaj rytmiki wpływa na charakter muzyki, jest ona rodzajem pulsacji. Rytmika to również nauka o rytmie.Ulica Święty Marcin – ulica w Poznaniu w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto. Przebiega w przybliżeniu równoleżnikowo pomiędzy pl. Wiosny Ludów na wschodzie i Mostem Uniwersyteckim na zachodzie. W przebiegu ulicy zaznaczają się dwa wyraźnie odrębne odcinki: wschodni który jest węższy oraz szeroki (dwujezdniowy) i reprezentacyjny zachodni. Granicę między nimi wyznacza kościół św. Marcina.
  Akademia Muzyczna – stary gmach, dawny Dom Ewangelicki
  Akademia Muzyczna od strony ul. Święty Marcin
  Aula Nova nocą
  Koncert w Auli Novej dla pracowników firm budujących obiekt (12 lutego 2007)

  Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa artystyczna powstała w 1920 roku. Ulokowana jest przy ul. Święty Marcin 87 w dawnym Domu Ewangelickim – Evangelisches Vereinhaus, zaprojektowanym w latach 1907-1908 przez architekta Johannesa z Charlottenburga.

  Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.Zdzisław Ignacy Mirosław Jahnke (ur. 9 lutego 1895 w Poznaniu, zm. 7 sierpnia 1972) - skrzypek, wirtuoz, dyrygent, kompozytor, pedagog, dyrektor Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu, organizator Miejskiego Konserwatorium Muzycznego w Bydgoszczy, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

  Spis treści

 • 1 Informacje ogólne
 • 2 Historia
 • 3 Struktura i władze
 • 3.1 Wydziały
 • 3.2 Poczet dyrektorów i rektorów
 • 4 Osoby związane z uczelnią
 • 4.1 Doktorzy honoris causa
 • 4.2 Znani absolwenci
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Informacje ogólne[]

  Poznańska Uczelnia jest jedną z ośmiu Akademii Muzycznych w Polsce, studiuje w niej około 700 osób. Jest nie tylko cenioną placówką dydaktyczną, ale także ważnym ośrodkiem życia muzycznego Poznania (prowadzi m.in. Letnie Koncerty Ratuszowe, Rodzinne Spotkania z Poezją i Muzyką i inne). W dniu 9 października 2006 roku dobiegła końca budowa nowej sali koncertowo-multimedialnej – Auli Nova projektu Jerzego Gurawskiego, która otrzymała tytuł „Budowa Roku 2006” i nagrodę pierwszego stopnia w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”.

  Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzyka liturgiczna, muzyka kościelna – muzyka służąca obrzędowi religijnemu, która według zaleceń władz danego kościoła jest odpowiednia przy odprawianiu liturgii.
  Marek Piotr Jasiński (ur. 10 września 1949 w Stargardzie Szczecińskim, zm. 15 lutego 2010 w Cluj-Napoca w Rumunii) – polski kompozytor muzyki poważnej i sakralnej.
  Teoria muzyki – ogólne zasady i zagadnienia związane z muzyką (na ogół poważną) wyrażone w sposób czysto teoretyczny. W skład teorii muzyki wchodzi m.in. notacja muzyczna (zapis muzyczny), elementy dzieła muzycznego - skróty i oznaczenia, praktyka wykonawcza, harmonia, kontrapunkt.
  Anna Maria Staśkiewicz (ur. 8 listopada 1983 w Będzinie — polska skrzypaczka, zdobywczyni III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku.
  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.
  Bartłomiej Nizioł (ur. 1 lutego 1974 w Szczecinie) – polski skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec Jadwigi Kaliszewskiej.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.