Akademia Morska w Szczecinie
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 526. pośród wszystkich typów uczelni.Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie - jeden z trzech wydziałów Akademii Morskiej w Szczecinie. Jego siedziba znajduje się przy Wałach Chrobrego 1-2 w Szczecinie.
Akademia Morska w Szczecinie – państwowa uczelnia techniczna, kontynuująca tradycje edukacji morskiej istniejące od 1947 roku w Szczecinie.
Historia[ | edytuj kod]
Kontynuuje tradycje szczecińskich szkół morskich – założonej 1 stycznia 1947 Państwowej Szkoły Morskiej i 15 czerwca 1966 połączonej z Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego w Wyższą Szkołę Morską. W WSM w Szczecinie działały dwa wydziały: Mechaniczny i Nawigacyjny. Program nauczania przewidywał początkowo realizację jedynie 4,5-letnich studiów dziennych. Od 1971 wprowadzono również 3 lub 4-letnie studia zaoczne. W roku 1974 wprowadzono 5-letnie studia magisterskie oraz system instytutowy. W 1997 Wydział Nawigacyjny uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora, a w 2002 uzyskał je również Wydział Mechaniczny.
Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu został powołany zarządzeniem nr 12 Ministra Infrastruktury z dnia 20 lipca 2002 roku. 18 lutego 2004 roku uchwalona została ustawa o zmianie nazwy uczelni na Akademię Morską w Szczecinie.
W 2019 roku zostały utworzone dwa nowe wydziały: Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki oraz Wydział informatyki i Telekomunikacji.
Głównym celem działalności uczelni jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr oficerskich: nawigatorów i mechaników, odpowiadających wymaganiom współczesnej floty transportowej i rybackiej oraz kształcenie eksploatacyjnych służb armatorskich i portowych floty morskiej i śródlądowej.
Wykładowcy[ | edytuj kod]
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]