• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademgorodok - Nowosybirsk

  Przeczytaj także...
  Kampus (łac. campus pole, równina), osiedle akademickie – obszar na którym znajdują się budynki szkoły wyższej wraz z otaczającymi je terenami. Zazwyczaj znajduje się tam również biblioteka i domy studenckie.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Akademgorodok widziany z perspektywy lotu ptaka

  Akademgorodokrosyjskie miasteczko akademickie, będące dzielnicą Nowosybirska.

  Mieszkańcy[ | edytuj kod]

  Szacuje się że mieszka tam 130,9 tysięcy ludzi według danych oficjalnych mera miasta Nowosybirsk. Do tego można jeszcze dodać od 22 do 75 tysięcy mieszkańców na obrzeżach Akademgorodoka. Mieszkańcy są związani często z praca naukową w instytutach oraz Państwowym Uniwersytecie Nowosybirskim. Część mieszkańców stanowią już naukowcy emeryci oraz studenci i personel naukowy.

  Nowosybirsk (ros. Новосибирск, Nowosibirsk; w latach 1904–1925 Nowonikołajewsk) – miasto w Rosji, na Syberii, nad rzeką Ob. Trzecie co do liczby mieszkańców (1 498 921) rosyjskie miasto po Moskwie i Petersburgu. Nowosybirsk jest uważany za nieoficjalną stolicę Syberii.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Akademgorodok jest oddalony od centrum o około 30 minut. Znajduje się w nim Nowosybirski Uniwersytet Państwowy. Liczne katedry m.in. UNESCO, językowe (niemiecki, włoski, angielski, chiński). W Akademgorodoku jest też "Dom Uczonych" z dużą ilością klubów zainteresowań, językowych, technicznych. Sama dzielnica jest praktycznie niezależna, szpital, centra handlowe, sklepy, bazar. Niedaleko znajduje się też sztuczne jezioro, muzeum kolei Transsyberyjskiej oraz niewielka stacja kolejowa.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).

  Historia[ | edytuj kod]

  Okres radziecki

  Akademgorodok był zbudowany w 1957 roku z inicjatywy Akademika (członka Akademii Nauk ZSRR) Michaiła Aleksejewicza Lawrentjewa (1900-1980). Decyzja o utworzeniu Akademgorodoka została podjęta na postanowieniu Komitetu Centralnego ZSRR w maju 1957 roku.

  Budowę rozpoczęto w 1958 roku, pierwsze budynki instytutów oraz bloków mieszkalnych oddano do użytku i eksploatacji już w 1959 roku (pierwszym oddanym budynkiem był Instytut Hydrodynamiki). W następnych latach było wybudowanych kolejnych 20 instytutów, budynki mieszkalne oraz Nowosybirski Uniwersytet Państwowy. Wyjątkowym wydarzeniem w historii Akademgorodoka był pierwszy festiwal autorskiej pieśni w 1968 roku w klubie "Pod Integralem". W czasach radzieckich (1959-1991) był miejscem bardzo prestiżowym dla zamieszkania.

  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Okres poradziecki

  Rozpad radzieckiego systemu ekonomicznego i samego Związku Radzieckiego doprowadziły Akademgorodok do głębokiego kryzysu ekonomicznego. Realne płace naukowców spadły często poniżej minimum egzystencji; obserwowano masową emigrację naukowców do zagranicznych uniwersytetów i ośrodków badawczych.

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  W tym samym czasie miały również miejsce pozytywne zjawiska. Zaczęły napływać prywatne inwestycje (głównie z zagranicy), dzięki którym w Akademgorodku powstały firmy badawcze i firmy produkujące oprogramowanie komputerowe. Otwarto Oddziały takich firm jak Intel i Schlumberger; powstała spółka Novosoft. Do roku 2006 inwestycje prywatne w gospodarce Akademgorodka osiągnęły 150.000.000 dolarów rocznie (wzrost z 10 milionów dolarów w 1997). Tendencja wzrostowa jest nadal obserwowana.

  Nowosybirski Uniwersytet Państwowy (ros. Новосибирский государственный университет), pełna nazwa: Nowosybirski Uniwersytet Państwowy, Narodowy Uniwersytet Badawczy (ros. Новосибирский национальный исследовательский государственный университет) – jeden z największych uniwersytetów i głównych ośrodków nauki w Federacji Rosyjskiej, utworzony w 1959 r. w Nowosybirsku. Jest jednym z Narodowych Uniwersytetów Badawczych Rosji.Miasteczko akademickie, miasteczko uniwersyteckie, kampus – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu lub innej szkoły wyższej oraz/albo domy studenckie (jeśli tylko te ostanie, zwykle używana jest nazwa „miasteczko studenckie”, a nie stosuje się określenia „kampus”).

  Muzea[ | edytuj kod]

 • Muzeum Archeologii i Etnografii
 • Centralne Sybirskie Muzeum Geologiczne
 • Historyczno-architektoniczne Muzeum pod Odkrytym Niebem
 • Muzeum Nauki i Techniki
 • Muzeum Historii SibAkademStroja
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolej transsyberyjska (ros. Транссибирская магистраль, Транссиб) – sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji wybudowana w latach 1891-1916.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.