• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ajrag nuur

  Przeczytaj także...
  Języki mongolskie – rodzina języków ałtajskich, której współcześni przedstawiciele wydzielili się z języka ogólnomongolskiego w XIV-XVI wieku (po rozpadzie imperium Czyngis-chana). Obejmuje obecnie ponad 8,5 mln mówiących, zamieszkujących głównie obszar wschodniej części Azji Środkowej (Buriacja, Mongolia, Mongolia Wewnętrzna, Mandżuria), a także Europy Wschodniej (Kałmucja). Najwięcej mówiących, bo aż 7 mln, posługuje się językiem mongolskim właściwym, podczas gdy każdym z pozostałych języków tej grupy posługuje się do kilkuset tysięcy osób.Chjargas nuur, Chirgis-nuur, Chirgis-nur – słone, bezodpływowe jezioro w północno-zachodniej Mongolii, w ajmaku uwskim, w Kotlinie Wielkich Jezior.
  Mongolia (mong. Монгол улс, trb.: Mongol uls; pismo mongolskie: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ, trb.: Monggol Ulus) – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną.

  Ajrag nuur (mong. Айраг нуур) – słodkowodne jezioro w zachodniej Mongolii.

  Jezioro o powierzchni 143,3 km², głębokości do 10,5 m, długości do 18 km i szerokości do 13 km. Leży na wysokości 1030 m n.p.m. Zasilane wodami rzek Dzawchan i Chüngij gol. Łączy się z jeziorem Chjargas nuur przez przepływ o szerokości 200–300 m i długości 5 km zwany Chooloj (dosł. "rura").

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Айраг нуур (mong.). medeelel.mn. [dostęp 2011-08-27].
  2. Bałdangijn Gungaadasz: Mongolska Republika Ludowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986, s. 60. ISBN 83-01-05616-9.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.