• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ajgistos

  Przeczytaj także...
  Sparta (gr. Σπάρτη Spártē, Λακεδαίμων Lakedaímōn, Lacedemon) – starożytne miasto oraz terytorium polis w południowej Grecji, na półwyspie Peloponez, główny ośrodek miejski Lakonii.Atrydzi – w mitologii greckiej potomkowie króla Myken, Atreusa. Cały ród Atrydów obciążony był klątwą, jaką rzucili bogowie po popełnieniu przez protoplastę rodu, Atreusa, licznych okrutnych zbrodni w walce o tron mykeński. Synami Atreusa byli Agamemnon i Menelaos. Pierwszy zginął z ręki swej żony Klitajmestry (jego małżeństwo, do którego doszło w wyniku zbrodni, również było przeklęte). Bogowie przebaczyli dopiero synowi Agamemnona, Orestesowi i zdjęli klątwę z rodu.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Ajgistos (także Egist; gr. Αἴγισθος Aigisthos, łac. Aegisthus) – postać w mitologii greckiej. Był synem Tiestesa i jego córki, Pelopii oraz bratankiem Atreusza. Poślubił Klitajmestrę, z którą spłodził Aletesa i Erigone.

  Zamordowanie stryja[ | edytuj kod]

  Tyestes pozbawiony tronu i wygnany przez swojego brata Atreusza, udał się do Sikyonu. Wówczas szukał sposobu zemsty na Atreuszu, który zabił jego synów i potrawę z ich ciał podał mu do zjedzenia. Wyrocznia przepowiedziała, że mścicielem stanie się jego syn, spłodzony ze związku z jego córką. Gdy jego córka, Pelopia, składała w nocy ofiarę, zgwałcił ją i zniknął. Jednakże w czasie gwałtu Pelopia wyrwała mu miecz. Potem Atreusz ożenił się z Pelopią, nie wiedząc o jej pochodzeniu. Urodziwszy dziecko, Pelopia wstydziła się go, gdyż było owocem gwałtu i porzuciła je. Wtedy Atreusz zaczął jego poszukiwania. Odnalazł niemowlę u pasterzy, karmione kozim mlekiem. Od słowa "koza" nadał mu imię Ajgistos. Zabrał dziecko i wychował jak własnego syna. Kiedy Ajgistos osiągnął dorosłość Atreusz polecił mu, by udał się do Delf i przyprowadził Tyestesa jako więźnia, gdyż planował go zabić. Niektóre wersje mitu podają, że Atreusz kazał to zrobić Menelaosowi i Agamemnonowi. Ajgistos po przybyciu z Tyestesem, otrzymał rozkaz zabicia go. Jednakże Ajgistos otrzymał od matki miecz gwałciciela. Tyestes po rozpoznaniu miecza zapytał o jego pochodzenie. Gdy młodzieniec odpowiedział, że otrzymał go od matki, Tyestes wyprosił u Ajgistosa, by przyprowadził matkę. Wówczas wyznał prawdę o pochodzeniu chłopca. Pelopia w akcie rozpaczy przebiła się mieczem. Wówczas rozgniewany Ajgistos wyrwał go z jej piersi i pobiegł na wybrzeże, gdzie Atreusz składał ofiarę dziękczynną, sądząc, że brat jest już martwy. Tam Ajgistos zadźgał Atreusza. Wtedy Ajgistos i Tyestes zaczęli wspólnie panować w Mykenach. Natomiast synów Atreusza, Agamemnona i Menelaosa, wygnali.

  W starożytności wyrocznią (łac. oraculium, gr. manteion) nazywano miejsce święte, gdzie bogowie, za pośrednictwem kapłanów, przepowiadali przyszłość, wyrażali swoją wolę i udzielali rad w sprawach prywatnych i państwowych.Tiestes (Tyestes, Thyestes) – król Myken w mitologii greckiej. Był synem Pelopsa i Hippodamei oraz bliźniaczym bratem Atreusa. Jego synem był Ajgistos.

  Zabicie Agamemnona[ | edytuj kod]

  Tzw. grób Ajgistosa w Mykenach (w rzeczywistości starszy)

  Wygnani Atrydzi osiedli w Sparcie, gdzie dostali za żony córki króla Tyndareusza – Klitajmestrę i Helenę. Gdy Agamemnon i Menelaos uczestniczyli w wojnie trojańskiej, Ajgistos próbował uwieść Klitajmestrę. Jednakże jego próby były bezskuteczne, dopóki Klitajmestra słuchała rad starego aojda, Demodokosa, pozostawionego przez męża przy jej boku. Kiedy Ajgistosowi udało się usunąć Demodokosa, Klitajmestra uległa mu. Żył z nią do powrotu jej męża. Rozstawił strażników na wybrzeżu, aby ci powiadomili go o powrocie Agamemnona. Po jego przybyciu Ajgistos powitał go przyjaźnie i wydał na jego cześć ucztę. W czasie przyjęcia zamordował go i jego brankę Kassandrę. Niektóre wersje mitu podają, iż uczyniła to Klitajmestra na polecenie kochanka. Po 7 latach rządów Orestes wraz z siostrą Elektrą pomścił śmierć ojca, zabijając matkę – Klitajmestrę i jej kochanka.

  Wojna trojańska – według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty – Menelaosa, przez Parysa, księcia trojańskiego, syna króla Priama. Menelaos wezwał na pomoc swojego jedynego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkie księstwa achajskie. Na leżącą w północnej Anatolii i dotąd niezdobytą Troję, na 1185 okrętach ruszyli wojownicy achajscy.Agamemnon (gr. Ἀγαμέμνων Agamémnōn, łac. Agamemnon) – w mitologii greckiej syn Atreusza i Aerope, w niektórych mitach ojcostwo przypisywane jest Plejstenesowi, starszy brat Menelaosa, pochodził z rodu Atrydów. Król Argolidy, krainy, w której najważniejszymi miastami były Argos, Mykeny, Tiryns, Midea.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. stgr. αἴξ

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wrocław 1987, ​ISBN 83-04-01069-0
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.
  Klitajmestra (także Klytajmestra, Klitemnestra, Klitemestra, gr. Κλυταιμήστρα Klytaimḗstra, łac. Clytaem(n)estra) – w mitologii greckiej królewna spartańska.
  Menelaos (gr. Μενέλαος Menélaos, łac. Menelaus) – król Sparty i uczestnik wojny trojańskiej w mitologii greckiej i Iliadzie Homera.
  Orestes (gr. Ὀρέστης Oréstēs) – w mitologii greckiej syn Agamemnona i Klitajmestry, który pomścił ojca, zabijając matkę (jego morderczynię) i jej kochanka. Postaci Orestesa poświęcone są liczne antyczne dzieła literackie, przede wszystkim tragedie. Mityczne i literackie biografie Orestesa wykazują spore rozbieżności.
  Delfy (gr. Δελφοί Delfoi, łac. Delphi) – prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Aktualnie Delfy, to nazwa miejsca archeologicznego i nazwa gminy, odległych o 165 km od Aten.
  Mykeny (nowogr. Μυκήνες Mykḗnes, starogr. Μυκῆναι Mykēnai) – starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Peloponezu. W drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. ośrodek kultury mykeńskiej. Według mitologii, Mykeny założył Perseusz - założyciel dynastii Perseidów. Miasto było zamieszkane przez Achajów. Około 1100 p.n.e. cytadela została zdobyta przez Dorów. Po zniszczeniu przez nich straciło znaczenie. Jednym z mitycznych królów Myken był Agamemnon z rodu Atrydów, zdobywca Troi. Tradycja i wyniki badań naukowych wskazują, że Mykeny były głównym ośrodkiem politycznym Grecji epoki brązu.
  Erigone – postać w mitologii greckiej. Była córką Ajgistosa i Klitajmestry, żony Agamemnona. Była siostrą Aletesa oraz przyrodnią siostrą Elektry i Orestesa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.78 sek.