• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ajdar-kul

  Przeczytaj także...
  Zbiornik Szardarski (kaz.: Шардара бөгені, Szardara bögeny; uzb.: Chordara suv ombori; ros.: Чардаринское водохранилище, Czardarinskoje wodochraniliszcze) – sztuczny zbiornik wodny na Syr-darii, na granicy Kazachstanu (obwód południowokazachstański) i Uzbekistanu (wilajet dżyzacki). Zbiornik ma ok. 70 km długości, 20 km szerokości i zajmuje powierzchnię 900 km². Jego maksymalna objętość wynosi 5,7 km³ a średnia głębokość to 6,5 m.Syr-daria (w starożytności Jaksartes) – rzeka w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kazachstanie. Długość 2212 km, powierzchnia dorzecza 219 tys. km².
  Wilajet nawojski (uzb. Navoiy viloyati / Навоий вилояти) – jeden z 12 wilajetów Uzbekistanu. Znajduje się w północno-centralnej części kraju.

  Ajdar-kul – jezioro na granicy wilajetu nawojskiego i wilajetu dżyzackiego Uzbekistanu, niedaleko Nuraty. Powstało w słonym zapadlisku na skutek katastrofalnej powodzi Syr Darii latem 1969, kiedy Zbiornik Czardarski nie wytrzymał i woda zalała zapadlisko. Obecnie jezioro ma powierzchnię 3000 km²., długość ok. 250 km i szerokość od 8 do 15 km.

  Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.Nurota (Nurata) – miasto w wilajecie nawojskim Uzbekistanu. Znana kiedyś jako Nur, założona w 327 p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego. System wodociągów z tych czasów jest nadal częściowo w użyciu. Forteca znajduje się na południe od dzisiejszego miasta i jest najciekawszym zabytkiem rejonu. Składała się z kilku części z szachristanem (miastem wewnętrznym) o wymiarach 500x500 m. otoczonym murami z pokaźnymi basztami. Twierdza miała na celu ochronę terenów rolniczych od strony pustyni Kyzył-kum, Była też dobrą bazą wypadową do wypraw wojennych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • narod.ru
 • Wilajet dżyzacki (uzb. Jizzax viloyati / Жиззах вилояти) – jeden z 12 wilajetów Uzbekistanu. Znajduje się w centralno-wschodniej części kraju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.