• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aimee Semple McPherson

  Przeczytaj także...
  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ewangelizacja (gr. euaggelizein – głosić dobrą nowinę) – propagowanie głównych kanonów wiary chrześcijańskiej, a przede wszystkim nauki o Jezusie.

  Aimee Semple McPherson (ur. 9 października 1890 – zm. 27 września 1944), znana również jako Siostra Aimee, była kanadyjsko-amerykańską ewangelistką w latach 20. i 30. XX wieku. Jest założycielką Kościoła Poczwórnej Ewangelii który obecnie liczy 8,7 miliona wiernych na świecie. McPherson była pionierką w wykorzystaniu nowoczesnych mediów, zwłaszcza radia.

  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.

  Wczesne życie[]

  Aimee była wychowana w Armii Zbawienia, po czym na krótki okres została ateistką, następnie jeszcze w szkole średniej nawróciła się do kościoła zielonoświątkowego. Misjonarka z mężem Robertem Semple'em w Chinach, skąd powróciła do USA po śmierci pierwszego męża w 1910 roku. Aimee wyszła powtórnie za mąż i urodziła drugie dziecko, co skończyło się depresją poporodową. Jak mówiono, usłyszała wezwanie Boga i podjęła się pracy ewangelizacyjnej. W 1923 roku, dwa lata po tym, jak jej drugi mąż wniósł pozew o rozwód, jako powód podając "porzucenie", założyła własny kościół, Świątynię Anioła Pańskiego w Los Angeles i własne wyznanie Kościół Poczwórnej Ewangelii. Świątynia była jednym z cudów religijnych tamtego okresu: mogła pomieścić 5 tysięcy wyznawców. Z każdej strony kościoła stały olbrzymie anteny radiowe, które emitowały kazania Aimee na cały świat. Na kościele znajdował się wielki obrotowy krzyż, widoczny z odległości 50 mil. Aimee była mistrzynią autoreklamy. Latała samolotem nad Los Angeles, zrzucając ulotki z modlitwami. Poleciła członkom swojej orkiestry chodzić po ulicach i grać hymny. Trębacze grali "Stars and Stripes Forever". Aimee odprawiała nabożeństwa siedem razy w tygodniu - w niedzielę trzykrotnie.

  Kościół Poczwórnej Ewangelii (ang. Foursquare Gospel Church) lub Międzynarodowy Kościół Poczwórnej Ewangelii (ang. International Church of the Foursquare Gospel) – ewangelikalny kościół protestancki o charakterze zielonoświątkowym.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Kariera Aimee nie była wolna od kontrowersji. W 1926 roku doszło do skandalu gdy Aimee nagle zniknęła. Wielu z jej wyznawców obawiało się, że nie żyje, lecz pojawiła się na pustyni w Meksyku i opowiadała historię o tym jak została porwana. Fakt, że w tym czasie zniknął również mężczyzna, który mógł być jej kochankiem (niektórzy twierdzili, że go z nią widzieli), dał prasie pole do popisu. Jej reputacja nie poprawiła się, gdy przeprowadziła się do okazałej podmiejskiej rezydencji. Wkrótce jednak potem ponownie wyszła za mąż i ponownie się rozwiodła. Zmarła w 1944 roku.

  Ewangelista – określenie chrześcijańskiego działacza religijnego, duchownego lub świeckiego, którego zadaniem jest głoszenie Ewangelii rozumianej jako kluczowy element orędzia chrześcijańskiego. Nie należy go mylić z autorami czterech Ewangelii kanonicznych względnie apokryficznych czyli osobami żyjącymi na początku I wieku.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • John Micklethwait, Adrian Wooldridge: Powrót Boga. Poznań: ZYSK I S-KA, 2011. ISBN 978-83-7506-734-7.
 • Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Armia Zbawienia (ang. Salvation Army) – chrześcijańskie wyznanie protestanckie o charakterze ewangelikalnym, metodystycznym i uświęceniowym, zorganizowane w sposób hierarchiczny na podobieństwo organizacji militarnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.