• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aiko

  Przeczytaj także...
  Akishino (jap. 秋篠宮文仁親王, Akishino-no miya Fumihito Shinnō, ur. 30 listopada 1965 w Tokio) – książę japoński, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Aiko, księżniczka Toshi (jap. 敬宮愛子内親王 Toshi-no-miya Aiko Naishinnō, ur. 1 grudnia 2001) – księżniczka Toshi, jedyna córka japońskiego następcy tronu księcia Naruhito i jego małżonki, księżnej Masako.

  Wokół możliwości wstąpienia młodziutkiej jeszcze księżniczki na tron cesarski toczyła się w Japonii poważna debata. Prawo japońskie zabrania bowiem wstąpienia na tron kobiety. Tymczasem od 1965 przez kilkadziesiąt lat w cesarskiej rodzinie nie urodził się męski potomek. Naciski dworu cesarskiego na księżnę Masako wywołały u niej załamanie nerwowe. Jednocześnie większość japońskiej opinii publicznej nie miałaby nic przeciwko, aby Aiko w przyszłości wstąpiła na tron.

  Księżna Kiko (jap. 秋篠宮紀子親王妃, Akishino-no-miya Kiko-shinnōhi, ur. 11 września 1966) jako Kiko Kawashima (jap. 川島紀子, Kawashima Kiko) – żona księcia Akishino, drugiego syna cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, członek rodziny cesarskiej poprzez małżeństwo. Jest córką profesora uniwersytetu. Została drugą osobą spoza arystokracji, która dołączyła do rodziny cesarskiej; pierwszą była obecna cesarzowa w 1959.Naruhito (jap. 皇太子徳仁親王, Kōtaishi Naruhito Shinnō, ur. 23 lutego 1960 w Tokio) – książę japoński, od 1989 następca tronu Japonii.

  Wszelkie rządowe prace nad zmianą prawa sukcesji tronu przez kobiety zostały wstrzymane, kiedy 7 lutego 2006 Agencja Dworu Cesarskiego ogłosiła, że stryj Aiko, książę Akishino i księżna Kiko spodziewają się narodzin trzeciego dziecka. Narodziny chłopca, księcia Hisahito, 6 września 2006 prawdopodobnie zakończyły prace nad zmianami w ustawodawstwie i tym samym pogrzebały szanse dziewczynki na sukcesję.

  Książę Hisahito (jap. 悠仁親王, Hisahito Shinnō, ur. 6 września 2006 w Tokio) – książę japoński. Syn księcia Akishino i księżnej Kiko; młodszy brat księżniczek: Mako i Kako. Jego symbolem jest Sośnica japońska.Poniżej znajduje się chronologiczna lista cesarzy Japonii (mikado). Daty panowania pierwszych 28, a w szczególności pierwszych 16 władców, są oparte na tradycji, gdyż brakuje w tej kwestii odpowiednich źródeł historycznych.

  Linki zewnętrzne[]

 • Księżniczka Kiko na BBC
 • Książęca ciąża a kobieca sukcesja • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chryzantemowy Tron - popularna na Zachodzie (od XIX w.) nazwa odnosząca się do samego cesarskiego tronu Japonii, jak i instytucji japońskiej monarchii oraz cesarza jako głowy państwa. Chryzantema (po japońsku kiku) jest herbem cesarzy Japonii.
  Masako Owada (jap. 皇太子妃雅子, Kōtaishihi Masako, księżna Masako, ur. 9 grudnia 1963 w Tokio) – małżonka japońskiego następcy tronu księcia Naruhito i matka księżniczki Aiko.
  Kryzys to szczególnie trudne doświadczenie, często przekracza możliwości samodzielnego poradzenia sobie jednostki. Jest zakłóceniem normalnego biegu zdarzeń w życiu jednostki, wymaga ponownej oceny sposobów myślenia i działania. Terminowi temu towarzyszy konotacja niekontrolowalności (bezradności) i konieczności poddania się biegowi wydarzeń.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.