• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ai Yazawa

  Przeczytaj także...
  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Prefektura Hyōgo (jap. 兵庫県, Hyōgo-ken) część regionu Kinki (Kansai) na wyspie Honsiu w Japonii ze stolicą w mieście Kobe.

  Ai Yazawa (jap. 矢沢 あい Yazawa Ai, ur. 7 marca 1967 w Osace)japońska mangaka. Wychowała się w Amagasaki, w prefekturze Hyōgo. Jej pseudonim pochodzi od japońskiego piosenkarza, Eikichi Yazawy, którego jest fanką.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej. Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.

  Ai Yazawa zaczęła tworzyć swoje mangi w 1985. W Polsce znana przede wszystkim dzięki Paradise Kiss wydanej przez wydawnictwo Waneko.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Mangi (w chronologicznej kolejności)[]

 • 15-nenme (1986)
 • Love Letter (1987)
 • Kaze ni Nare! (1988)
 • Escape (1988)
 • Ballad Made Soba ni Ite (1989, 2 tomy)
 • Marine Blue no Kaze ni Dakarete (1990-1991, 4 tomy)
 • Usubeni no Arashi (1992)
 • Tenshi Nanka Ja Nai (1992-1995, 8 tomów)
 • Gokinjo Monogatari (1995-1998, 7 tomów)
 • Kagen no Tsuki (1998-1999, 3 tomy)
 • Paradise Kiss (1999-2003, 5 tomów)
 • Nana (2000-nadal wydawana, 21 tomów w Japonii)
 • Princess Ai (2004-2006, 3 tomy) (Ai narysowała postacie. Nie jest twórcą fabuły).
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ai YAZAWA w Animenewsnetwork
 • Kagen no Tsuki (jap. 下弦の月, Kagen no Tsuki) – shōjo-manga autorstwa Ai Yazawy. Po raz pierwszy ukazała się w magazynie Ribon. W grudniu 2012 roku manga ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Waneko.Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nana (jap. ナナ, Nana) – shōjo-manga autorstwa Ai Yazawa, wydawana w japońskim magazynie Cookie oraz w wersji książkowej przez wydawnictwo Ribon Mascot Comics.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Paradise Kiss (jap. パラダイス・キス, Paradaisu Kisu), w skrócie Parakiss – josei-manga autorstwa Ai Yazawy, która ukazywała się w japońskim magazynie Zipper od 1999 do 2003 roku. Opowiada ona historię Yukari Hayasaki, osiemnastoletniej uczennicy prestiżowego liceum, która zostaje zwerbowana jako modelka do szkolnego pokazu przez czwórkę absolwentów technikum artystycznego Yazawa (Yazagaku) i od tej pory zaczyna wieść zupełnie nowe życie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.