• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ahmed al-Haznawi

  Przeczytaj także...
  Al-Baha (arab. الباحة) - jest jedną z 13 prowincji w Arabii Saudyjskiej. Znajduje się na południu kraju, niedaleko Mekki.Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Ahmed Ibrahim al-Haznawi (arab. احمد ابراهيم الحزناوي; ur.11 listopada 1980 w Al-Baha, zm. 11 września 2001 w Shanksville) - saudyjski terrorysta, zamachowiec samobójca. Był jednym z czterech porywaczy samolotu linii United Airlines (lot 93), który w czasie zamachów z 11 września 2001 r. w wyniku buntu pasażerów rozbił się w w lasach nieopodal Shanksville w Pensylwanii, nie docierając do celu.

  Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.United Airlines, znane też jako United Air Lines, Inc., to jeden z głównych oddziałów UAL Corporation i linie lotnicze Stanów Zjednoczonych. Centrum operacyjne mieści się w Elk Grove, koło portu lotniczego Chicago-O’Hare, największego węzła lotniczego linii, w którym dziennie wykonuje się około 650 odpraw. United Airlines lata do ponad 370 portów lotniczych na całym świecie. Linia lotnicza zatrudnia około 48 tysięcy pracowników w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach świata. United Airlines jest członkiem międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance. W 2005 roku linia przewiozła ponad 66 mln pasażerów.

  Rola al-Haznawiego w zamachu terrorystycznym[]

  Al-Haznawi wniósł na pokład samolotu atrapę bomby a także prawdopodobnie atrapę pistoletu, gdy porywacze przejęli samolot o godzinie 9.28. Zastraszał pasażerów tymi przedmiotami uprzednio przygotowując je w toalecie samolotu. Groził także wysadzeniem bomby i zakazywał pasażerom przemieszczania się po samolocie.

  Shanksville - to miasteczko w hrabstwie Somerset Country w Pensylwanii. Miasteczko jest to znane z katastrofy lotniczej Boeinga 757, która miała miejsce 11 września 2001 roku. Samolot ten miał być wykorzystany przez terrorystów do ataku na Biały Dom lub Kapitol.11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.