• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ahmad Nazif

  Przeczytaj także...
  Ahmad Szafik (ur. listopad 1941 w Kairze) − egipski wojskowy i polityk, minister lotnictwa cywilnego w latach 2002-2011, premier Egiptu od 29 stycznia do 3 marca 2011 roku. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2012.Informatyzacja - Następuje dopiero po komputeryzacji i polega na racjonalnym wykorzystaniu uprzednio wprowadzonych już danych do systemów informatycznych w możliwie największym dopuszczalnym zakresie przez inne systemy informatyczne.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ahmad Nazif (arab. أحمد نظيف; ur. 8 lipca 1952 w Aleksandrii) – egipski polityk i informatyk, minister komunikacji i techniki informatycznej w latach 1999–2004, premier Egiptu od 14 lipca 2004 do 29 stycznia 2011.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ahmad Nazif w 1969 ukończył Madrasa an-Nasr lil-banin w Aleksandrii. W 1973 ukończył studia licencjackie na Wydziale Elektroniki i Komunikacji Uniwersytetu Kairskiego. W 1976, również na tej uczelni, zdobył tytuł magistra inżynierii elektrycznej. W 1983 uzyskał doktorat za badania w dziedzinie inżynierii komputerowej na Uniwersytecie McGilla w Kanadzie. Po powrocie do kraju wykładał na Uniwersytecie Kairskim, na którym w 1994 otrzymał tytuł profesora.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Ahmad Nazif zajmował wiele eksperckich stanowisk w różnych organizacjach i prywatnych firmach. Był dyrektorem Biura Towarzystwa Prawodawstwa i Rozwoju Systemów Informatycznych (LADIS), dyrektorem Data Bank Company, a także członkiem zarządu Przedsiębiorstwa Systemów Informacji Medycznych (MEDYS).

  Atef Muhammad Ebeid (arab. عاطف محمد عبيد, ur. 14 kwietnia 1934 w Tancie) – egipski polityk. Premier Egiptu od 5 października 1999 do 14 lipca 2004.Uniwersytet Kairski (arab.: جامعة القاهرة, Dżamijjat al Kahira) – państwowa uczelnia w stolicy Egiptu, Kairze.

  W latach 1985–1999 pracował w Centrum Wspierania Technik Informacyjnych i Decyzyjnych (IDSC, Information and Decision Support Centre) w Kairze. Zajmował odpowiednio stanowisko konsultanta ds. systemów informacyjnych (1985–1988), menedżera ds. źródeł informacyjnych (1988–1989), dyrektora wykonawczego (1989–1996) oraz wicedyrektora rady doradczej (1996–1999). W tym czasie nadzorował informatyzację różnych ministerstw i agencji. Był również odpowiedzialny za komputeryzację programu produkcji i wydawania dowodów tożsamości.

  Technika informatyczna, technika informacyjna, technologia informatyczna, technologia informacyjna, TI, IT (od ang. information technology) – całokształt zagadnień, metod, środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji. Muhammad Husni as-Sajjid Mubarak (arabski: محمد حسني السيد مبارك‎, wymowa egipska: [mæˈħæmmæd ˈħosni (ʔe)sˈsæjjed moˈbɑːɾɑk]), znany także jako Hosni Mubarak (ur. 4 maja 1928 w Kafr al-Musajliha) – prezydent Egiptu od 14 października 1981 do 11 lutego 2011, a wcześniej oficer w lotnictwie egipskim i wiceprezydent.

  5 października 1999 objął stanowisko ministra komunikacji i techniki informacyjnej w gabinecie premiera Atifa Ubajda. Jako minister rozwijał w kraju narodowy plan komunikacji i technik informacyjnych, który w 2003 został przekształcony w Inicjatywę Egipskiego Społeczeństwa Informacyjnego. Prowadził działania zmierzające do rozwoju i liberalizacji działania sektora IT. Opracował plan budowy bezpłatnej sieci internetowej. Skutkiem jego działań było zwiększenie się liczby użytkowników linii telefonicznych, abonentów telefonów komórkowych i użytkowników internetu. Z jego inicjatywy został również utworzony Nile Technological University.

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Rewolucja w Egipcie – antyrządowe protesty o charakterze społeczno-politycznym w Egipcie przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich i długoletnim rządom prezydenta Husniego Mubaraka. Rozpoczęły się na masową skalę 25 stycznia 2011. Poprzedziły je pojedyncze akty protestacyjne, przyjmujące formę samospaleń. Są największymi protestami społecznymi w czasie dotychczasowych rządów prezydenta Mubaraka.

  Premier[ | edytuj kod]

  9 lipca 2004 prezydent Husni Mubarak powierzył Ahmadowi Nazifowi misję sformowania rządu po tym, jak do dymisji podał się premier Ubajd. 14 lipca 2004 Nazif, wraz ze swoim gabinetem, został zaprzysiężony na stanowisku.

  27 września 2005 premier Nazif przedstawił rezygnację swojego gabinetu, co umożliwiło prezydentowi rozpisanie wyborów parlamentarnych. 31 grudnia 2005 powtórnie stanął na czele egipskiego rządu. Rząd Nazifa w dużej mierze składał się z technokratów. Wśród jego dokonań można wymienić wprowadzenie nowego prawa podatkowego, obniżenie ceł, redukcję inflacji, liberalizację prawa prasowego oraz reformę konstytucji.

  Aleksandria (arab. الإسكندرية, Al-Iskandarijja; stgr. Ἀλεξάνδρεια, Aleksandreia; łac. Alexandria) – drugie co do wielkości miasto w Egipcie (z liczbą 4,11 mln mieszkańców w 2006) i aglomeracja z liczbą 4,48 mln mieszkańców w 2008, co stawia ją na szóstym miejscu wśród wszystkich aglomeracji Afryki. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, siedzibą władz muhafazatu aleksandryjskiego, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i naukowym oraz kulturalną stolicą Egiptu.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  28 stycznia 2011 Husni Mubarak zapowiedział dymisję egipskiego rządu, co miało być odpowiedzią na protesty społeczne przeciwko jego władzy. 29 stycznia 2011 rząd Nazifa został zdymisjonowany, a nowym premierem został mianowany Ahmad Szafik.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Egypt's new ministers sworn in", IOL, 14 lipca 2004.
  2. "Egypt: resignation of Obeid and assigning Ahmad Nazif", Arabic News, 10 lipca 2004.
  3. "Egypt's new government formed", Arabic News, 31 grudnia 2005.
  4. "Egypt's New Government Sworn In", turks.us, 1 stycznia 2006.
  5. Mubarak names deputy, protesters defy curfew (ang.). Reuters, 29 stycznia 2011. [dostęp 2011-01-29].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na oficjalnej stronie rządu
 • Profil, Egypt State Information Service.
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.