• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ahituv

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Szklarnia, cieplarnia – budowla, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości (zarówno ściany jak i dach) szkłem lub plastikowymi płytami. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Często jest wyposażona w urządzenia do ogrzewania, nawilżania gruntu i powietrza, doświetlania oraz wymiany powietrza, w nowoczesnych szklarniach systemy są sterowane elektronicznie. Szklarnia chroni również liście i łodygi roślin przed opadami atmosferycznymi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
  HaMapil (hebr.: המעפיל) – kibuc położony w samorządzie regionu Doliny Hefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Ahituv (hebr. אחיטוב) – moszaw położony w samorządzie regionu Emek Chefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Położenie[]

  Leży w północno-wschodniej części równiny Szaron, w otoczeniu miasta Hadera, miasteczka Zemer, moszawów Ometz i Sede Jicchak, oraz kibuców HaMapil, Ein HaHoresh, Givat Haim (Ihud), Lehawot Chawiwa i Maggal.

  Historia[]

  Moszaw został założony w 1951 roku przez żydowskich imigrantów z Iranu i Iraku. Nazwa odnosi się do postaci biblijnej, o której wspomina 1 Księga Samuela 14,3: „Achiasz syn Achituba, brata Ikaboda, syna Pinchasa, syna Helego, kapłana Pana w Szilo, nosił wtedy efod. Lud nie wiedział, że odszedł Jonatan.„

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Pierwsza Księga Samuela, w Septuagincie Pierwsza Księga Królewska - według tradycji napisana przez Samuela, który jest główną postacią do dwunastego rozdziału. Potem występuje jako Prorok.

  Kultura i sport[]

  W moszawie znajduje się ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej.

  Gospodarka[]

  Gospodarka moszawu opiera się na uprawach rolniczych w szklarniach. Uprawia się tutaj między innymi truskawki.

  Transport[]

  Na wschód od moszawu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu wyjeżdża się na południe na drogę nr 581, którą jadąc na północny wschód dojeżdża się do kibucu Lehawot Chawiwa i drogi nr 5815 prowadzącej na wschód do kibucu Maggal, lub jadąc na zachód dojeżdża się do kibucu Ein HaHoresh. Lokalna droga prowadzi na południe do HaMapil, a droga nr 5803 prowadzi na południe do moszawu Ometz.

  Sede Jicchak (hebr. שדה יצחק; pol. Pole Icchaka) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Menasze, w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.Autostrada 6 (hebr. כביש 6, Kvish Shisha) – jest autostradą położoną w Izraelu. Jest powszechnie znana jako Trans-Izraelska Autostrada (hebr. חוצה ישראל, Kvish Chotzeh Yisrael), chociaż oficjalnie nadano jej imię Icchaka Rabina (hebr. כביש יצחק רבין, Kvish Yitzḥak Rabin).

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Ahituv Google Maps
 • Mapa moszawu Ahituv Amudanan • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Ometz (hebr. אומץ; pol. Odwaga) – moszaw położony w samorządzie regionu Doliny Hefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Givat Haim (Ihud) (hebr.: גבעת חיים (איחוד)) – kibuc położony w samorządzie regionu Doliny Hefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Równina Szaron (hebr. השרון, HaSharon) – wąska nizina w Izraelu, nad Morzem Śródziemnym. Długość niziny 180 km, szerokość 6-20 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.