• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agromiasteczko

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Rejon lelczycki (biał. Лельчыцкі раён) – rejon w południowo-wschodniej Białorusi, w obwodzie homelskim. Leży na terenie dawnego powiatu mozyrskiego.
  Manieczki – wieś (agromiasteczko) w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim, w gminie Brodnica. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
  Agromiasteczko Borowe w rejonie lelczyckim

  Agromiasteczko (ros. aгрогородок, agrogorodok; biał. aграгарадок, ahraharadok) – osiedle rolnicze budowane na podstawie rozplanowania miejskiego, stanowiące centrum mieszkaniowo-administracyjno-gospodarczo-usługowe.

  Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Idea agromiasteczek była rozpropagowana w byłym ZSRR, choć przypadki znajdują się też w Polsce, np. Manieczki. Agromiasteczka przeżywają swój renesans na Białorusi. Oprócz tego znajdują się w Wenezueli, gdzie powstały w ramach współpracy białorusko-wenezuelskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Daniela Szymańska: Geografia osadnictwa, PKWN, Warszawa 2009
  2. Łukasz Staśkiewicz: Ameryka Łacińska w polityce zagranicznej Republiki Białoruś, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2016, s. 132.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.715 sek.