• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agora - przedsiębiorstwo

  Przeczytaj także...
  Marek Kościkiewicz (ur. 22 lutego 1960) – polski muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Dagadana - polsko-ukraińska grupa muzyczna. W muzyce zespołu pojawiają się różne style, takie jak jazz, folk i elektronika.
  Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. – spółka prawa handlowego, wydawca prasy. Istnieje od 1994 roku (do 2010 r. jako Axel Springer Polska Sp. z o.o.) i należy do grona największych wydawców prasy w Polsce. Od 2010 roku firma jest częścią międzynarodowej spółki mediowej Ringier Axel Springer Media AG (z siedzibą w Zurychu), która oprócz Polski działa również w Czechach, na Słowacji i w Serbii. Właścicielami Ringier Springer Media AG są: niemiecki koncern mediowy Axel Springer AG (50% udziałów) i szwajcarska spółka mediowa Ringier AG (50% udziałów).

  Agora Spółka Akcyjnapolska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.

  Spółkę założono w mieszkaniu reżysera Andrzeja Wajdy na warszawskim Żoliborzu, umowę spółki podpisali: Andrzej Wajda, Zbigniew Bujak i Aleksander Paszyński.

  Agora jest obecnie właścicielem lub współwłaścicielem:

  Nowy Dzień – ogólnopolski dziennik wydawany przez wydawnictwo Agora SA od 14 listopada 2005 do 23 lutego 2006. Jego redaktorem naczelnym był Jerzy B. Wójcik.Maria Peszek (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.
 • ogólnopolskiego dziennika „Gazeta Wyborcza”,
 • miesięcznika „Dziecko”,
 • spółki A2 Multimedia produkującej seriale internetowe,
 • bezpłatnego dziennika „Metro” ukazującego się w większych polskich miastach,
 • 3 bezpłatnych tygodników regionalnych,
 • 14 ogólnopolskich magazynów kolorowych,
 • Helios S.A. – sieć 35 kin,
 • jednej ponadregionalnej (Tok FM) i 29 lokalnych rozgłośni radiowych (Rock Radio, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda)
 • ogólnopolskiej agencji outdoorowej AMS,
 • portalu Gazeta.pl,
 • spółki Trader.com, zajmującej się ogłoszeniami dla branży nieruchomości i motoryzacyjnej,
 • sieci drukarń,
 • portalu muzycznego tuba.pl,
 • radia internetowego tuba.fm,
 • telewizji internetowej tuba.tv,
 • stacji telewizyjnej Stopklatka TV.
 • Epic Makers (wcześniej: Agora Internet Artists - AIA) - sieć partnerska współtworząca i skupiająca kanały na serwisie YouTube
 • W przeszłości Agora miała też udziały m.in. w Radiu Zet i polskiej części telewizji Canal+, ale je odsprzedała. W roku 2002 czyniła starania o zakup ogólnopolskiej telewizji Polsat. W 2005 r. wprowadziła na rynek dziennik „Nowy Dzień”, ale po kilku miesiącach wydawanie pisma zakończono, z powodu zbyt małej sprzedaży. 2 stycznia 2014 r. Agora zamknęła swój portal zakupów grupowych HappyDay.pl. Od połowy 2008 roku do grudnia 2015 roku spółka była właścicielem serwisu internetowego o grach komputerowych polygamia.pl, który został sprzedany 18 grudnia 2015 roku spółce Cronix (m.in. wydawcy serwisu Zagraj.pl).

  Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Stopklatka TV - kanał należący do spółki Kino Polska , należącej do grupy SPI International i Agora S.A. o tematyce filmowej. Kanał wystartuje do 27 kwietnia 2014 - wtedy TVP opuści w całości pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. 30 października 2013 roku Krajowa Rada Radiofoni i Telewizji przyznała nadawcy Stopklatki TV koncesję na rozpowszechnianie w sposób naziemny kanału Stopklatka TV.

  Pod koniec 2011 roku w spółce powstał pierwszy związek zawodowy pracowników.

  We wrześniu 2014 roku Agora ogłosiła, że powstanie nowy kanał telewizyjny pod nazwą TV Zone. 20 października 2014 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała TV Zone koncesję satelitarną.

  Wytwórnia muzyczna[]

  Od 1998 roku spółka działa także jako wytwórnia muzyczna.

  Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów."Helios" S.A. (dawniej Centrum Filmowe Helios S.A.) – sieć kin, która powstała w 1992 roku na bazie dwóch łódzkich kin:Bałtyk i Capitol. Obecnie Helios to 33 kina w 30 miastach Polski z blisko 166 tys. foteli. Jest to jedna z trzech największych sieci multipleksów w Polsce. Od 31 sierpnia 2010 roku Helios S.A. jest częścią Grupy Agora S.A.

  Nakładem Agory ukazały się m.in. nagrania takich wykonawców, jak: Kayah, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Voo Voo, Ewa Bem, Edyta Górniak, Marek Kościkiewicz, Marek Dyjak, Fisz, Emade, Pustki, Dagadana, Cool Kids of Death, Lech Janerka, Maria Peszek, Muniek Staszczyk oraz Hey.

  Szereg płyt wdanych przez wytwórnię ukazało się formalnie jako książki (łącznie z nadanym numerem ISBN), jako że podatek VAT na płyty w Polsce wynosi 22%, natomiast na książki 5% (przed 2010 rokiem 0%). W efekcie albumy takich wykonawców jak Wojciech Waglewski, Fisz czy Emade nie trafiły na polską listę przebojów – OLiS. Jednakże Związek Producentów Audio-Video ze względu na sprzedaż nadał im status złotej lub platynowej płyty w Polsce.

  Agora (gr. ἀγορά, dosł. miejsce zgromadzeń) – główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Centrum wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe.TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne – polska ponadregionalna stacja radiowa o charakterze informacyjno-publicystycznym, nadawana w siedemnastu miastach Polski: Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Płocku, Radomiu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu, a także za pośrednictwem Internetu i jako niekodowana z satelity Hot Bird.

  Przypisy

  1. REGON Wyszukiwanie. Główny Urząd Statystyczny, 2009-11-30. [dostęp 2009-12-23].
  2. Rada Nadzorcza
  3. Raport roczny 2006. Agora SA. [dostęp 2007-10-18].
  4. O firmie. Agora SA. [dostęp 2009-12-22].
  5. Nie warto być rozczarowanym. „Newsweek Polska”. 2009 (1), s. 18-22, 2009-01-04. Warszawa: Axel Springer Polska. ISSN 1642-5685. 
  6. Wirtualnemedia.pl: AMS wprowadziła CityINFOtv do Trójmiasta, 2013-02-25.
  7. Wirtualnemedia.pl: Fokus TV i Stopklatka TV - nowe kanały na pierwszy multipleks, 2013-09-09.
  8. Maciej Kozielski: Zarobić na youtuberze. press.pl. [dostęp 2015-01-30].
  9. Agora Internet Artists przekształca się w Epic Makers (wideo) (pol.). www.press.pl. [dostęp 2016-08-15].
  10. Agora sprzedała serwis Polygamia.pl, Paweł Olszewski nowym redaktorem naczelnym (pol.). wirtualnemedia.pl, 2015-12-18. [dostęp 2015-12-31].
  11. Pracownicy Agory założyli związek zawodowy. Wirtualne Media, 2011.
  12. Wiktor Ostrowski: Agorafobia, czyli kogo boi się Agora. 2012.
  13. http://satkurier.pl/news/107124/tv-zone-nowy-kanal-agory-trafi-na-satelite.html
  14. Patryk Gałuszka, Katarzyna Korzeniewska, Katarzyna M. Wyrzykowska, Aleksandra Jagiełło-Skupińska: Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012. Warszawa: Instytut Muzyki i Tańca Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC / Związek Kompozytorów Polskich, 2013, s. 26, 131. ISBN 978-83-932955-5-5.
  15. Agora S.A. (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-07-15].
  16. Katarzyna Rola-Stężycka: Wzrósł VAT na książki i ich sprzedaż spada (pol.). www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-07-15].
  17. ZPAV: Ile kosztuje płyta? Co składa się na cenę płyty w sklepach? (pol.). ozz.zpav.pl. [dostęp 2015-07-15].
  18. Waglewski, Fisz, Emade : męska muzyka : koncert w Fabryce Trzciny. (ang.). www.worldcat.org. [dostęp 2015-07-15].
  19. Piotr Szulczewski: Sprzedaż i druk książek i czasopism nadal opłacalna podatkowo (pol.). www.vat.pl. [dostęp 2015-07-15].
  20. ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-07-15].

  Linki zewnętrzne[]

 • Agora SA
 • Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.
  Fisz, właściwie Bartosz Waglewski (ur. 19 marca 1978 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny. Pisze teksty, zwykle oparte na zabawie słowem. Zajmuje się także malarstwem. Członek zespołów Tworzywo Sztuczne, Bassisters Orchestra i Kim Nowak. Wraz z ojcem - Wojciechem Waglewskim prowadzi audycję "Magiel Wagli" w Programie Trzecim Polskiego Radia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Wojciech Waglewski (ur. 21 kwietnia 1953 w Nowym Sączu) – polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Polskiej Akademii Filmowej.
  Aleksander Paszyński (ur. 18 stycznia 1928, zm. 27 czerwca 2001 w Warszawie) – polski polityk, publicysta, senator I kadencji, minister budownictwa (1989–1990).
  Radio Złote Przeboje – multiregionalna sieć rozgłośni radiowych powstała w 1997 roku nadaje program w formacie muzycznym AC. Właścicielem marki jest Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o. wchodząca w spółkę Agora SA. Dyrektorem programowym rozgłośni jest Jarosław Barwiak.
  Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Honorowa obywatelka Ziębic oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.