• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agnieszka Martyna

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Złotopolscy – polski serial obyczajowy emitowany od 1997 (odcinek pilotażowy wyświetlono 23 czerwca 1997, zaś premiera nastąpiła 3 stycznia 1998 roku) do 25 grudnia 2010 w TVP2 oraz w TVP Polonia z angielskimi napisami. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.
  Louis Vuitton – luksusowy francuski dom mody z centralnym zarządem w Paryżu, stworzony w 1854 przez francuskiego rzemieślnika i przedsiębiorcy Louis Vuitton (1821/92), który początkowo w pierwszych latach produkował ekskluzywne torby i bagaż.

  Agnieszka Martyna (ur. w 1973 roku w Szczecinku) – polska modelka i dziennikarka Polsat Café.

  Biografia[]

  Agnieszka Martyna jest jedną z nielicznych i pierwszych polskich modelek, które w latach 90. przebiły się na rynek międzynarodowy, obok: Magdaleny Wróbel, Ewy Witkowskiej, Malwiny Zielińskiej, Barbary Milewicz i Agnieszki Maciąg.

  Karierę modelki rozpoczęła w 1990 roku, podpisując kontrakt z domem mody „Moda Polska”. Wkrótce stała się jedną z rozpoznawalnych modelek tegoż domu mody, obok m.in. Małgorzaty Niemen. W „Modzie Polskiej” nawiązała współpracę z projektantem Jerzym Antkowiakiem, który to regularnie zapraszał ją do prezentowania swoich kolekcji.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Escada – niemiecka firma odzieżowa i międzynarodowa grupa modowa zajmująca się szyciem luksusowych ubrań dla kobiet, powstała w 1976 roku w Monachium. Firma jest obecna w około 60 różnych krajach. Jej głównymi rynkami zbytu są: Ameryka Północna, wschodnia i zachodnia Europa oraz Azja.

  Od 1993 roku zaczęła podpisywać kontrakty w europejskich stolicach mody. W latach 1993–1997 pojawiała się na wybiegach w: Paryżu, Mediolanie, Berlinie oraz Londynie. Współpracowała z takimi kreatorami mody, jak: Loris Azzaro, Gianfranco Ferré, Jean-Paul Gaultier, Thierry Mugler, Krizia, Laura Biagiotti, Louis Vuitton, Escada. W 1995 roku jej zdjęcie pojawiło się w brytyjskiej edycji Vogue'a. Na wybiegu pracowała z takimi modelkami światowego formatu, jak: Veruschka von Lehndorff, Jerry Hall, Patricia Hartmann, Nadja Auermann, Adriana Sklenaříková, Estelle Hallyday. Po zakończeniu międzynarodowych kontraktów, ponownie zaczęła pojawiać się na polskich wybiegach. Regularnie bierze udział w pokazach kolekcji Teresy Rosati i Domu Mody Hexeline.

  Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Początkowo jej image był zachowawczy. Agnieszka Martyna nosiła długie, proste blond włosy. Gdy wyjechała pracować do światowych stolic mody, zaczęła eksperymentować ze swoim wyglądem. Ścięła włosy na krótkie, zafarbowała je na brązowo. Niedługo potem nieco zapuściła włosy i ufarbowała je na czarno, później na rudo. Kilka lat temu wróciła do koloru blond.

  Thierry Mugler (ur. 21 grudnia 1948 w Strasburgu, we Francji) – francuski projektant mody oraz fotograf, założyciel firmy sygnowanej jego nazwiskiem.Agnieszka Maciąg-Wolańska (ur. 9 maja 1969 roku w Białymstoku) – polska modelka, aktorka i dziennikarka Polsat Cafe.

  W 1997 roku zagrała epizod w 3. odcinku serialu Złotopolscy, wcieliła się w postać Magdy, koleżanki Tomka Gabriela.

  W marcu 2009 roku w telewizji Polsat Café gościnnie prowadziła program Gwiazdy na dywaniku, razem z Joanną Horodyńską.

  W 2009 roku zasiadła w jury konkursu dla młodych projektantów „Fashion Designer Awards”. Od 2009 roku prowadzi zajęcia w Szkole Stylu Moniki Jaruzelskiej i współpracuje z polską edycją miesięcznika „Elle”. Z działalności poza modowej, prowadzi szkolenia biznesowe.

  Przypisy

  1. [1] VIVA
  2. Ale modelki
  3. estern models
  4. [2] Made in Poland
  5. [3] fashion post
  6. [4]FP
  7. [5]FP
  8. Profil w znanipolacy.pl
  9. Ikony polskiego modelingu
  10. filmweb
  11. [6] cogdziezaile.pl
  12. [7] Szkoła Stylu
  13. [8] Facebook
  14. [9] Facebook
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Szczecinek (kaszub. Nowé Szczëtno, niem. Neustettin, szw. Nien Stettin, łac. Nova Stetin) – miasto w północno-zachodniej Polsce, na Pomorzu Zachodnim, siedziba władz powiatu szczecineckiego, gminy miejskiej i wiejskiej Szczecinek. Miasto na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego, położone pomiędzy trzema jeziorami: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Założony w 1310 roku przez księcia Warcisława IV od razu otrzymał prawa miejskie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
  Polsat Café – kanał lajfstajlowy Telewizji Polsat dostępny na platformach Cyfrowy Polsat i CYFRA+ oraz sieciach kablowych, który zastąpił stację Polsat Zdrowie i Uroda.
  Vera (Veruschka) Gottliebe Anna Gräfin von Lehndorff (ur. 14 maja 1939 w Królewcu, obecnie Kaliningrad) – niemiecka aktorka, modelka, fotomodelka, artystka malarka i fotograf.
  Hexeline – polskie przedsiębiorstwo odzieżowe i dom mody założone w roku 1981 w Łodzi przez projektantkę mody Halinę Zawadzką. Pod nazwą Hexeline funkcjonuje od 1989 roku.
  Małgorzata Niemen, dawniej jako Małgorzata Wydrzycka, z domu Krzewińska (ur. 1955) – polska modelka, malarka oraz aktorka niezawodowa. Była żoną Czesława Niemena.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Krizia - Włoska firma odzieżowa i dom mody założona w 1950 roku w Mediolanie przez Mariuccię Mandelli, zajmująca się szyciem luksusowych ubrań dla kobiet. Jest również producentem torebek damskich, obuwia i perfum. Jej głównymi rynkami zbytu są Europa oraz Azja, a przede wszystkim Japonia, gdzie Krizia ma ponad 200 butików.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.