• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agen

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Miejscowość – w Polsce w ujęciu ustawowym jednostka osadnicza lub inny obszar zabudowany odróżniający się od innych miejscowości odrębną nazwą, a przy jednakowej nazwie, odmiennym określeniem ich rodzaju. Natomiast w celach statystycznych, przy ustalaniu wykazu nazw miejscowości oraz nazw ich cześci integralnych przyjęto, że terminem tym określa się każde skupisko ludności, niezależnie od liczby zabudowań i gęstości zabudowy i liczby ludności; przy czym miejscowość musi się odróżniać od innych skupisk (szczególnie sąsiednich) odrębną nazwą urzędową, a przy nazwie identycznej, odmiennym określeniem skupiska (np. wieś, kolonia, osada itp.).
  Dinslaken - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Wesel. W 2010 r. miasto to na powierzchni 47,67 km² zamieszkiwało 69 472 osoby.

  Agenmiejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Lot-et-Garonne.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 30 553 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2659 osób/km² (wśród 2290 gmin Akwitanii Agen plasuje się na 8 miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 969).

  Ośrodek handlowy regionu rolniczego. Przemysł głównie spożywczy i materiałów budowlanych.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  W miejscowości urodzili się Bernard Germain Étienne comte de La Ville-sur-Illon La Cépède, francuski przyrodnik i polityk oraz Francis Cabrel, piosenkarz.

  Od nazwy tej miejscowości pochodzi łacińska nazwa gatunku tulipana – Tulipa agenensis.

  Miasta partnerskie[]

 • Rosja Tuapse, Rosja
 • Niemcy Dinslaken, Niemcy
 • Walia Llanelli, Walia
 • Hiszpania Toledo, Hiszpania
 • Stany Zjednoczone Corpus Christi, Stany Zjednoczone
 • Przypisy

  1. Flowers in Israel. [dostęp 2015-01-29].

  Bibliografia[]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.). • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
  Tuapse (ros. Туапсе) - miasto w Rosji, w Kraju Krasnodarskim, port nad Morzem Czarnym. Około 64,2 tys. mieszkańców.
  Bernard Germain Étienne comte de La Ville-sur-Illon La Cépède, hrabia de La Cépède (czasem nazywany de la Cépède) (ur. 26 grudnia 1756 w Agen, zm. 6 października 1825 w Épinay-sur-Seine) – francuski przyrodnik i polityk, wolnomularz.
  Toledo (łac.: Toletum, arab.: طليطلة Ṭulayṭulah) – miasto w środkowej Hiszpanii (ok. 70 km na południe od Madrytu), ok. 83 tys. mieszk. (2011) i pow. 232,1 km². Leży na wzgórzu w zakolu rzeki Tag. Stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha i prowincji Toledo. Ośrodek przemysłu lekkiego, spożywczego i rzemiosła artystycznego. Znany ośrodek turystyczny, kultu religijnego – siedziba prymasów Hiszpanii. Jeden z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury. Wielu znanych ludzi i artystów urodziło się lub mieszkało w Toledo, m.in. Al-Zarqali, Garcilaso de la Vega, Eleanor z Toledo, Alfons X Mądry i El Greco.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Corpus Christi - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Nueces, nad Zatoką Meksykańską. Siedziba władz hrabstwa. Ma 279,2 tys. mieszkańców. Nazwa znaczy po łacinie Ciało Chrystusa.
  Tulipa agenensis DC. – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Rośnie dziko w Iranie, Izraelu, Jordanii, Libanie, Syrii, Turcji i na Cyprze (tutaj jako gatunek introdukowany). Jest uprawiany w niektórych krajach. Przez ogrodników jest zaliczany do 15. grupy tulipanów zwanych tulipanami botanicznymi. Najprawdopodobniej Tulipa agenensis był pierwszym, lub jednym z pierwszych gatunków tulipanów sprowadzonych do Europy w połowie XVI wieku. Łacińską nazwę nadał mu Augustin Pyramus de Candolle i pochodzi ona od francuskiego miasta Agen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.