• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agazio Loiero

  Przeczytaj także...
  Kalabria (wł. Calabria) – region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 079 km² i 2,09 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro. Graniczy z regionem Basilicata a poprzez Cieśninę Mesyńską z Sycylią.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Chrześcijańska Demokracja (wł. Democrazia Cristiana, DC) – główne ugrupowanie włoskiej sceny politycznej po zakończeniu II wojny światowej. Była partią odwołującą się do ideologii chadeckiej, wyrosła z podziemnej działalności antyfaszystowskiej. Do pierwszej połowy lat 90. wielokrotnie współtworzyła rządy koalicyjne. Rozwiązaniu uległa w 1994 w okresie przemian politycznych wywołanych skandalami korupcyjnymi (tzw. Tangentopoli). Faktycznym liderem DC pozostawał jej aktualny sekretarz.

  Agazio Loiero (ur. 14 stycznia 1940 w Santa Severina) – włoski polityk, były minister i parlamentarzysta, od 2005 do 2010 prezydent Kalabrii.

  Życiorys[]

  Ukończył studia z zakresu literatury i filozofii. Pracował w regionalnej izbie handlowej, publikował w różnych czasopismach ("il Messaggero", "la Gazzetta del Sud" i "l'Unità"). W latach 60. wstąpił do Chrześcijańskiej Demokracji. Od 1980 był radnym miasta Catanzaro, w 1987 został sekretarzem prowincjonalnych struktur DC. Od 1987 do 1994 sprawował mandat posła do Izby Deputowanych X i XI kadencji.

  Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.UDEUR Ludowcy (wł. UDEUR Popolari) – włoska partia polityczna o profilu chadeckim, założona w 1999, występująca pod licznymi nazwami, należąca do Europejskiej Partii Ludowej. Od początku jej liderem pozostaje Clemente Mastella.

  Po rozwiązaniu chadecji od 1994 należał kolejno do Centrum Chrześcijańsko-Demokratycznego, federacyjnej Unii Demokratycznej na rzecz Republiki i Popolari-UDEUR. W latach 1996–2001 zasiadał w Senacie XIII kadencji. Od 1998 był sekretarzem stanu w resorcie kultury. W rządzie Massima D'Alemy od 22 grudnia 1999 do 25 kwietnia 2000 pełnił funkcję ministra bez teki ds. kontaktów z parlamentem. W kolejnym gabinecie Giuliana Amato do 11 czerwca 2001 sprawował urząd ministra ds. stosunków regionalnych. W 2001 współtworzył koalicję Margherita, a następnie wstąpił do jednolitej partii o tej samej nazwie. Do 2005 ponownie wchodził w skład niższej izby parlamentu jako deputowany XIV kadencji.

  Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).Centrum Chrześcijańsko-Demokratyczne (wł. Centro Cristiano Democratico, CCD) – włoska chadecka partia polityczna, działająca w latach 1994–2002.

  W 2005 wygrał wybory na stanowisko prezydenta Kalabrii. W 2006 stanął na czele regionalnej Demokratycznej Partii Południowej, którą w 2007 wprowadził do Partii Demokratycznej. W 2010 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję (pokonał go Giuseppe Scopelliti z Ludu Wolności).

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie calabriaonline.com (wł.)
 • Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.Giuseppe Scopelliti (ur. 21 listopada 1966 w Reggio di Calabria) – włoski polityk, samorządowiec, od 2010 prezydent Kalabrii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Margherita (wł. Democrazia è Libertà – La Margherita, dosł. Demokracja to Wolność – Stokrotka, DL) – włoska centrowa partia polityczna skupiająca polityków o poglądach chadecko-liberalnych, działająca w latach 2002–2007.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.