• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agatha Christie: Panna Marple

  Przeczytaj także...
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.

  Agatha Christie: Panna Marple (Agatha Christie's Marple) – serial telewizji ITV1, złożony z 23 epizodów, na którego kolejne odcinki składały się filmy kręcone w oparciu o książki znanej autorki Agathy Christie opiewające przygody bohaterki – panny Jane Marple. Premierowe odcinki pojawiały się od grudnia 2004. Odtwórczynią tytułowej roli (sezon I-III) była Geraldine McEwan, uznana za jedną z najlepszych odtwórczyń tej postaci. Od serii IV w tytułową rolę wcielała się Julia McKenzie.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Geraldine McEwan właść.Geraldine McKeown (ur. 9 maja 1932 w Old Windsor w hrabstwie Berkshire) – brytyjska aktorka, odtwórczyni wielu ról.

  W ramach produkcji tego serialu zekranizowano także 3 powieści bez udziału panny Marple.

  Od 2005 roku Oxford Educational rozpoczęło wydawanie w Polsce odcinków na DVD. Kolekcja nosi nazwę Agatha Christie – Marple, kolekcja ta jednak wzbogacona została również o serial nakręcony przez BBC w latach 80. w którym rolę Miss Marple odgrywała Joan Hickson.

  Odcinki serialu[ | edytuj kod]

  Wszystkie odcinki serialu trwają 95 minut każdy.

  Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – angielska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.

  Seria 1[ | edytuj kod]

  Seria 2[ | edytuj kod]

  Seria 3[ | edytuj kod]

  Seria 4[ | edytuj kod]

  Trzynasty film z cyklu to pierwszy, w którym w postać panny Marple wciela się brytyjska aktorka Julia McKenzie, zastępując w tej roli dotychczasową odtwórczynię Geraldine McEwan. Serię tę w Polsce wydano na DVD w 2009 roku.

  Julia McKenzie własć.Julia Kathleen McKenzie (ur. 17 lutego 1941 roku w Enfield Town, Middlesex, od 1965 dzielnica Londynu, Wielka Brytania) – brytyjska aktorka. Znana głównie z roli panny Jane Marple w serialu Agatha Christie: Miss Marple (od roku 2008 w zastępstwie za Geraldine McEwan).BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Seria 5[ | edytuj kod]

  Seria 6[ | edytuj kod]

  Nagrody[ | edytuj kod]

  Wszystkie 4 odcinki sezonu pierwszego zostały nominowane w roku 2005 do nagrody Emmy w kategorii Najlepszy miniserial telewizyjny oraz do nagrody Satelita nominowana Geraldine McEwan w dwóch kategoriach: Najlepsza aktorka w miniserialu telewizyjnym oraz Najlepszy miniserial telewizyjny.

  Joan Hickson (5 kwietnia 1906, Kingsthorpe – 17 października 1998) - angielska aktorka komediowa: teatralna, filmowa i telewizyjna. Sławę przyniosła jej rola panny Marple w serialu telewizyjnym BBC: Miss Marple.Jane Marple, bardziej znana jako panna Marple – detektyw-amator, postać fikcyjna stworzona przez pisarkę Agatę Christie

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Agatha Christie: Panna Marple w bazie IMDb (ang.)
 • Informacje o serialu na TV.com
 • Warto wiedzieć że... beta

  ITV - najpopularniejszy kanał telewizji komercyjnej w Wielkiej Brytanii, działający formalnie jako sieć dwunastu regionalnych kanałów z Anglii, Walii i Wysp Normandzkich, z których jedenaście należy do ITV plc, a dwunasty do blisko powiązanej z z nią spółki Channel Television. W praktyce wszystkie nadają identyczny program (z wyjątkiem regionalnych serwisów informacyjnych) co sprawia, iż z perspektywy widza ITV jest jednym kanałem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.