• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agatangel

  Przeczytaj także...
  Agatangel, imię świeckie: Aleksandr Ławrentjewicz Prieobrażenski, (ur. 27 września 1854 w Moczyłach – zm. 16 października 1928 w Jarosławiu) – rosyjski biskup prawosławny, święty nowomęczennik.Agatangel Rzymianin (zm. 312 r.) – męczennik (cs. Muczenik Agafangieł Rimljanin), święty Kościoła prawosławnego.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Agatangelimię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające "posłańca dobrej wieści". Patronem tego imienia jest św. Agatangel (zm. 303 lub 312) i bł. Agatangel.

  Agatangel imieniny obchodzi 23 stycznia i 7 sierpnia.

  Znane osoby:

 • Ahatanheł Krymski
 • Agathangelos
 • Agatangel (Prieobrażenski) - prawosławny arcybiskup jarosławski i rostowski, święty nowomęczennik rosyjski
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

  Artykuły i przekierowania do artykułów zaczynające się od „Agatangel

  Ahatanhiel Krymski, ukr. Агатангел Юхимович Кримський, pol. Agatangel Krymski, ps. lit. A. Chwańko (ur. 3 stycznia/15 stycznia 1871 we Włodzimierzu, zm. 25 stycznia 1942 w Kustanaju) – ukraiński uczony, literaturoznawca, etnolog, historyk, poeta, erudyta, tłumacz, działacz społeczny, poliglota.Nowomęczennik - jeden z tytułów świętych w Kościołach prawosławnych, nadawany osobom, które poniosły bezpośrednią śmierć męczeńską za wiarę lub też zmarły w wyniku represji skierowanych przeciw chrześcijanom przez rządy związane z innymi religiami lub ateistyczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Agathangelos (orm. Ագաթանգեղոս, gr. Αγαθάγγελος) - historyk ormiański żyjący w V w., zaliczany do ojców Kościoła.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.592 sek.