• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agata Passent

  Przeczytaj także...
  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie – gmina żydowska z siedzibą w Warszawie, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje wschodnią Polskę.ipla – interaktywna telewizja internetowa i serwis typu wideo na życzenie prowadzony przez Redefine sp. z o.o., związaną z grupą Polsat. W 2010 r. ipla osiągnęła oglądalność na poziomie ok. 2 milionów stałych użytkowników. Konkurencję stanowią TVN Player, TVP PL, Iplex, Kinoplex, AXN Player, YouTube, TV Jard i Cineman
  Jan Borkowski (wł. Jan Narkiewicz-Jodko) – dziennikarz muzyczny, producent nagrań i koncertów radiowych, wieloletni pracownik Polskiego Radia, w Trójce od 1970.

  Agata Passent (ur. 4 lutego 1973 w Warszawie) – polska felietonistka i dziennikarka.

  Życiorys[]

  Ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim; studiowała także na Uniwersytecie Harvarda. Pisze felietony do "Twojego Stylu" (stała współpraca od 1997) oraz "Twojego Dziecka". Współpracuje z Radiem PiN, na którego antenie wygłaszała cotygodniowe felietony pt. "Stacja Warszawa". Felietony powstawały w latach 2005–2006.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Felieton (fr. feuilleton – zeszycik, odcinek powieści) – specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający - często skrajnie złośliwie - osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne "prześlizgiwanie" się po temacie. Gatunek ten wprowadzony został w XIX wieku na łamach francuskiego "Journal des Débats". Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie (tzn. stronie gazety lub czasopisma - stąd po angielsku stały felietonista to columnist), zwanej kolumną felietonową.

  Jest założycielką i prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, która zajmuje się opieką nad dorobkiem poetki, między innymi organizuje konkurs na interpretację jej piosenek pt. Pamiętajmy o Osieckiej. Wraz z Janem Borkowskim redaguje 14-tomowy Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej.

  Fundacja Okularnicy imienia Agnieszki Osieckiej - fundacja założona w 2000 w Warszawie przez Agatę Passent, córkę Agnieszki Osieckiej.Twoje Dziecko – miesięcznik dla rodziców wydawany od 1951 roku. Początkowo pismo wydawane przez Państwowe Zakłady Wydawnictw Lekarskich, a obecnie przez Edipresse Polska. Jest oficjalnie rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka.

  Życie prywatne[]

  Jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta. Ma synów: Jakuba z byłym partnerem fotografem Wojciechem Wieteską oraz Antoniego z Wojciechem Kuczokiem. Jest małżonką pisarza Wojciecha Kuczoka. Mieszka w Warszawie. Jest członkinią Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, jednak z pochodzeniem żydowskim utożsamia się wyłącznie w sensie historycznym.

  Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.Wojciech Kuczok (ur. 18 października 1972 w Chorzowie) – polski prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy, speleolog.

  Książki[]

 • Miastówka (2002, zbiór felietonów)
 • Olbiński i opera (2003)
 • Jest fantastycznie (2004, zbiór felietonów)
 • Pałac wiecznie żywy (Long live the Palace!; 2004, o PKiN)
 • Stacja Warszawa (2007, zbiór felietonów dla Radia PIN)
 • Dziecko? O matko! (2011, zbiór felietonów o macierzyństwie i wychowaniu)
 • Kto to pani zrobił? (2014, zbiór felietonów).
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Agaty Passent
 • Blog Agaty Passent
 • Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Daniel Passent (ur. 28 kwietnia 1938 w Stanisławowie) – polski dziennikarz i dyplomata, wieloletni felietonista tygodnika społeczno-politycznego Polityka i były ambasador RP w Chile, także tłumacz, satyryk i autor książek.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Agnieszka Osiecka (ur. 9 października 1936 w Warszawie, zm. 7 marca 1997 tamże) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.