• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agata Duda-Gracz

  Przeczytaj także...
  Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (znana również jako Nagroda Boya) - przyznawana od 1957 roku przez Klub Krytyki Teatralnej, a następnie przez sekcję polską Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) z inicjatywy Romana Szydłowskiego.e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  Ludwik - nagroda krakowskiego środowiska teatralnego im. Ludwika Solskiego przyznawana od 1999 r corocznie przez Krakowską Fundację Artystów Teatru.

  Agata Duda-Gracz (ur. 1974 w Katowicach) – polska reżyserka teatralna i scenografka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończyła historię sztuki ze specjalizacją mediewista-bizantolog na Uniwersytecie Jagiellońskim (1998) i Wydział Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2002). Debiutowała jako reżyser spektaklem Kain George'a Byrona w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem (1998). W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego Abelarda i Heloizę Rogera Vaillanda (2001). Zrealizowała ponad 20 spektakli jako reżyser, scenograf i kostiumograf w teatrach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Zakopanem.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W 2001 wyróżniona nagrodą „Ludwika” za najlepszą scenografię (2000, 2001). W 2005 dokonała adaptacji, wyreżyserowała i zaprojektowała scenografię do spektaklu TV Kreatura. W 2009 wyróżniona krakowskim „Złotym Laurem” za mistrzostwo w sztuce za rok 2008, a w 2010 dwiema nagrodami Złota Maska za najlepszą reżyserię i scenografię w sezonie 2009/2010. W 2011 wyróżniona nagrodą dla najlepszego przedstawienia, reżyserii i scenografii w plebiscycie publiczności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, nagroda dla Ojca Agaty Dudy-Gracz na motywach Świętokradztwa Oskara Jana Tauschinskiego.

  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Laureatka Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rok 2017.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Agata Duda-Gracz jest córką malarza Jerzego Dudy-Gracza (1941–2004) i Wilmy Dudy-Gracz (zm. 2020), byłą żoną aktora Marcina Sianko, z którym mają syna Stanisława (2005).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zespół - Agata Duda-Gracz, www.muzyczny.org [dostęp 2020-03-17].
  2. Agata Duda-Gracz (pol.). dlaStudenta.pl. [dostęp 2012-01-22].
  3. Duda-Gracz Agata (pol.). Onet.Wiem. [dostęp 2012-01-22].
  4. Agata Duda-Gracz w bazie filmpolski.pl
  5. Monika Mokrzycka-Pokora: Agata Duda-Gracz (pol.). culture.pl. [dostęp 2015-05-14].
  6. Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya' 2017 | AICT Polska, AICT Polska [dostęp 2017-12-29] (pol.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • O życiu i twórczości Agaty Dudy-Gracz (pol.). culture.pl. [dostęp 2014-04-25].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Agata Duda-Gracz w bazie e-teatr.pl
 • Wywiad z Agatą Duda-Gracz (pol.). dzienniklodzki.pl. [dostęp 2014-04-25].
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.
  Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawniej: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie) – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 r. w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Jerzy Duda-Gracz (ur. 20 marca 1941 w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 w Łagowie) − polski malarz, rysownik, scenograf, pedagog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.