• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Afrodyta z Knidos

  Przeczytaj także...
  Bogini – personifikacja Absolutu lub różnych jego aspektów, boska istota nadprzyrodzona w formie żeńskiej postaci antropomorficznej.Afrodyta (gr. Ἀφροδίτη Aphrodítē, łac. Aphrodite, Venus) – w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.
  Praksyteles z Aten - rzeźbiarz grecki. Artysta stylu późnoklasycznego, którego lata działalności są kwestią sporną i ich datowanie waha się od 380 do 330 lat p.n.e. Syn Kefisodotosa Starszego, a ojciec Kefisodotosa Młodszego i Timarchosa.
  Renesansowa kopia, autorstwa Ippolito Buzzi (1562–1634)

  Afrodyta z Knidos – nazwano tak marmurowy posąg bogini Afrodyty dłuta Praksytelesa z ok. 360 roku p.n.e. Pozowała do niego piękna modelka hetera Fryne. Ten sposób przedstawienia Afrodyty nazywa się często Venus pudica (z łac. „skromna Wenus”). Oryginał nie dotrwał do naszych czasów, istnieje jednak wiele kopii.

  Fryne (gr. Phrýnē, IV w. p.n.e.) – grecka hetera z Aten, bohaterka licznych anegdot antycznych pisarzy, m.in. Atenajosa i Pauzaniasza. Była kochanką Praksytelesa, któremu pozowała do rzeźby Afrodyty z Knidos. Uznaje się ją niekiedy za najsłynniejszą spośród heter starożytnej Grecji, jakkolwiek znaczna część przekazów o niej jest mało wiarygodna. Do opowieści tych nawiązywali artyści czasów nowożytnych, tworząc dzieła, w których pojawiała się postać Fryne.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.7 sek.