• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aeroklub Poznański

  Przeczytaj także...
  Liga Lotnicza (LL) – polskie stowarzyszenie lotnicze wyższej użyteczności publicznej, powołane w miejsce zlikwidowanej przedwojennej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP), działające w latach 1946–1953.Zbigniew Feliks Kapuściński herbu Odrowąż (ur. 17 grudnia 1904 w Kordosie, zm. wiosną 1940 w Katyniu) – doktor chemii, pilot, porucznik rezerwy lotnictwa Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.
  Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.
  Logo Aeroklubu Poznańskiego

  Aeroklub Poznański – organizacja sportu lotniczego działająca w Poznaniu, której rodowód i tradycje wywodzą się z działających w Poznaniu w latach 1919–1931 organizacji lotniczych: Aeroklubu Polskiego w Poznaniu (1919–1923), Związku Lotników Polskich (ZLP; 1922–1929), Wielkopolskiego Klubu Lotników (WKL; 1929–1931) i Poznańskiego Aeroklubu Akademickiego (PAA; 1928–1931).

  Wielkopolski Klub Lotników został utworzony pod koniec 1929 roku w wyniku reorganizacji Związku Lotników Polskich; skupiał byłych lotników wojskowych. W roku 1930 Klub posiadał jeden samolot, jednak brak środków finansowych na jego eksploatację uniemożliwiał działalność lotniczą. Na początku 1931 roku Wielkopolski Klub Lotników zaprzestał działalności, a jego członkowie wraz z członkami Poznańskiego Aeroklubu Akademickiego utworzyli w Poznaniu jedną organizację sportu lotniczego pod nazwą Aeroklub PoznańskiZygmunt Maria Stanisław Maciej Kurnatowski-Mielżyński (ur. 13 lipca 1909 w Przysiece Starej, zm. wiosną 1940 w Charkowie) – ziemianin, podporucznik pilot rezerwy Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

  Na początku 1931 roku działające wówczas w Poznaniu kluby lotnicze, Wielkopolski Klub Lotników i Poznański Aeroklub Akademicki, połączyły się i ustanowiły w Poznaniu jedną organizację sportu lotniczego pod nazwą Aeroklub Poznański. Współorganizatorami i założycielami byli m. in. Zbigniew Kapuściński i Zygmunt Kurnatowski-Mielżyński (obaj w 1940 zamordowani w Katyniu w ramach zbrodni katyńskiej). W dniu 29 marca 1931 roku odbyło się zebranie konstytucyjne AP – uchwalono statut organizacji, a w dniu 2 maja 1931 roku odbyło się walne zebranie organizacyjne członków AP na którym zatwierdzono statut, wybrano władze aeroklubu, zatwierdzono schemat organizacyjny i plan działalności aeroklubu. Powstały sekcje: treningowa, sportowa, szkolna i propagandowa. W roku 1932 powstała sekcja szybowcowa której założycielką była Wanda Modlibowska późniejsza rekordzistka Polski i Świata w sporcie szybowcowym. Aeroklub Poznański z chwilą powstania otrzymał hangar i warsztat z pełnym wyposażeniem udostępnione przez PLL LOT na południowym skraju lotniska Ławica, gdzie do września 1939 roku prowadził swoją działalność. Lata 1934–1939 to okres bardzo aktywnej działalności aeroklubu w sporcie szybowcowym i samolotowym, okres intensywnego szkolenia pilotów szybowcowych i samolotowych.

  Wanda Modlibowska (ur. 19 listopada 1909 w Czachorowie, zm. 11 lipca 2001 w Łężeczkach) - polska lotniczka sportowa i szybowniczka, istruktor-pilot, zmobilizowany pilot eskadry sztabowej we wrześniu 1939 roku, pierwsza emisariuszka Rządu RP w 1940 roku wysłana do okupowanej Polski, żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego.Liga Przyjaciół Żołnierza - stowarzyszenie powstałe w roku 1950, w okresie Polski Ludowej jako organizacja paramilitarna. Organizacja społeczna działająca w państwowym systemie obrony cywilnej kraju w celu upowszechniania idei obronności kraju przez akcje szkoleniowe i wychowawcze. W roku 1962 przekształcona została w Ligę Obrony Kraju.

  Po zakończeniu II wojny światowej, w maju 1945 roku, reaktywowana została działalność Aeroklubu Poznańskiego na lotnisku Poznań-Kobylnica. Od 1945 roku Aeroklub Poznański był aeroklubem regionalnym kolejnych organizacji: Ligi Lotniczej 1950–1953, Ligi Przyjaciół Żołnierza 1953–1956, Aeroklubu PRL 1957–1990 i od 1991 roku Aeroklubu Polskiego. Od 2003 roku patronem Aeroklubu Poznańskiego jest Wanda Modlibowska.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego (kod IATA: POZ, kod ICAO: EPPO) – międzynarodowy port lotniczy, jedno z najstarszych lotnisk w Polsce, położone 7 km na zachód od centrum Poznania pomiędzy trasami na Berlin i Buk. Pod względem liczby odprawianych pasażerów jak też pod względem liczby operacji lotniczych jest to obecnie 6. polski port lotniczy za warszawskim Okęciem, krakowskimi Balicami, gdańskim Rębiechowem, katowickimi Pyrzowicami i wrocławskimi Strachowicami.

  Aeroklub Poznański, skupiając ok. 400 członków, prowadzi działalność w sekcjach: akrobacji, balonowej, mikrolotowej, modelarskiej, paralotniowej, samolotowej, spadochronowej oraz szybowcowej. Przy Aeroklubie działa również Klub Seniorów Lotnictwa.

  Zobacz też[]

 • Aeroklub Polski
 • Przypisy

  1. Zbigniew Kapuściński. aeroklub.poznan.pl. [dostęp 11 stycznia 2015].
  2. Zapowiedź uroczystości. powstanie.wielkopolskie.mrocza.net/. [dostęp 26 kwietnia 2014].

  Linki zewnętrzne[]

 • Aeroklub Poznański • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aeroklub Polski w Poznaniu — pierwsza w Polsce formalno-prawna organizacja polskich lotników sportowych. Powstał z inicjatywy członków redakcji wychodzącego w Poznaniu (od 1 września 1919) czasopisma lotniczego „Polska Flota Napowietrzna".
  Zbrodnia katyńska (ros. Катынский расстрел, ang. Katyn massacre) – zbrodnia komunistyczna polegająca na rozstrzelaniu wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Lotnisko Poznań-Kobylnica (kod ICAO: EPPK) – lotnisko sportowe Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej. Zlokalizowane jest w Kobylnicy koło Poznania, na terenie gminy Swarzędz. Często określane jest również jako Ligowiec (nazwę tę nosi pobliski przystanek kolejowy).
  Aeroklub Polski – stowarzyszenie zrzeszające osoby uprawiające sporty i rekreację polegającą na różnych formach latania w powietrzu.
  Poznański Aeroklub Akademicki powstał w Poznaniu z inicjatywy grupy studentów poznańskich wyższych uczelni (Uniwersytet Poznański i Akademia Handlowa). W dniu 17 października 1928 roku odbyło się zebranie organizacyjne PAA na którym przyjęty został statut organizacji, wybrany został zarząd aeroklubu i utworzono sekcje: szkolenia lotniczego, techniczną i awionetkową. Znaczącej pomocy w organizacji aeroklubu udzielił poznański 3 Pułk Lotniczy bazujący na lotnisku w Ławicy, który wypożyczył aeroklubowi 2 samoloty szkolne i dwóch instruktorów pilotażu. W styczniu 1929 roku rozpoczęto w aeroklubie szkolenie pilotów samolotowych, które do końca roku ukończyło 15 osób (w tym dwie kobiety). W roku 1930 nastąpiło w aeroklubie ożywienie działalności turystyczno-sportowej i pierwsze sukcesy w zawodach samolotowych (III Konkurs Awionetek w Warszawie, gdzie piloci aeroklubu zajęli 1. i 5. miejsce).
  Katyń (ros. Катынь) – wieś w Rosji, w obwodzie smoleńskim, w rejonie smoleńskim, nad Dnieprem, 18 km na zachód od Smoleńska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.