• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aero L-159 Alca

  Przeczytaj także...
  Construcciones Aeronáuticas SA (CASA) - hiszpańska wytwórnia lotnicza, od 1999 jako EADS CASA - hiszpański oddział międzynarodowego koncernu EADS, od 2009 wchodzi w skład działu Airbus Military.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Czeskie Siły Powietrzne (cze. Vzdušné síly Armády České republiky) – wojska lotnicze, będące jednym z rodzajów Czeskich Sił Zbrojnych, powstałe w wyniku podzielenia lotnictwa Czechosłowacji (Československé letectvo) w 1993 roku. Obecnie dysponują 190 samolotami, 61 samolotami bojowymi i 84 śmigłowcami.

  Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft, z ang. "Zaawansowany Lekki Samolot Bojowy") – czeski lekki odrzutowy samolot bojowy produkowany przez Aero Vodochody. Pierwszy samolot zaprojektowany od podstaw w Czechach po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku.

  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:Aero Vodochody, znana również jako po prostu Aero (Vodochody to nazwa miasta) to czeska (wcześniej czechosłowacka), firma produkująca samoloty zlokalizowana koło miejscowości Vodochody w powiecie Praga Wschód. Do najbardziej znanych konstrukcji firmy zaliczyć można L-29 Delfin, L-39 Albatros oraz L-159 Alca.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1992 zakłady Aero rozpoczęły wraz z Boeingiem pracę nad następcą dla Aero L-39 Albatrosa. 4 lipca 1997 rząd Czech złożył zamówienie na 72 maszyny.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Defense, w skrócie: DoD) - urząd federalny Stanów Zjednoczonych, na którym spoczywa obowiązek koordynowania i nadzorowania agencji i funkcji rządu wiążących się z bezpieczeństwem narodowym i siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony jest członkiem rządu (cabinet).

  Prototyp wersji szkolnej (L-159B) zaprezentowano 12 czerwca 1997, a 2 sierpnia 1997 oblatano. Natomiast 29 sierpnia 1998 odbył się pierwszy lot prototypu wersji bojowej (L-159A). 19 sierpnia 1998 L-159 gościł na pokazach lotniczych w Hradec Králové, gdzie został po raz pierwszy zademonstrowany szerszej publiczności. 20 października 1999 zaprezentowano pierwszy seryjny egzemplarz. Dostawy dla Czeskich Sił Powietrznych rozpoczęły się w 1999 roku.

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Państwo Islamskie (IS; wcześniej Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, arab. الدولة الاسلامية في العراق والشام, Ad-Daula al-Islamijja fi al-Irak wa-asz-Szam; ang. Islamic State of Iraq and Sham – ISIS lub Islamic State of Iraq and the Levant – ISIL) – salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat istniejący na terenie Iraku i Syrii. Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu. 29 czerwca 2014 roku ugrupowanie proklamowało na ziemiach okupowanych powstanie kalifatu pod nazwą „Państwo Islamskie”.

  W marcu 2017 roku, 13 lat po zamknięciu linii montażowej, wznowiono produkcję samolotu dla Irackich Sił Powietrznych oraz prywatnych przedsiębiorstw zajmujących się szkoleniem pilotów.

  Użycie bojowe[ | edytuj kod]

  L-159 należące do irackich wojsk lotniczych zostały użyte w walce z Da’isz. W okresie od 12 czerwca 2016 roku do listopada 2017 roku odbyły 418 samolotolotów bojowych i zrzuciły 859 bomb.

  Wersje[ | edytuj kod]

 • L-159A – jednomiejscowa wersja bojowa
 • L-159B – dwumiejscowa wersja szkolna (tylko prototyp)
 • L-159T1 - dwumiejscowa wersja szkolna
 • Użytkownicy samolotu[ | edytuj kod]

 • Czeskie Siły Powietrzne
 • Draken International - amerykańska firma świadcząca usługi na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. 30 września 2015 roku odebrała pierwszy egzemplarz L-159 z 21 zamówionych maszyn. Samoloty mają być używane do symulowania przeciwnika w ćwiczeniach wojskowych.
 • Lewis Fighter Fleet LLC - amerykańska firma, która w 2013 roku, za pośrednictwem EADS CASA nabyła trzy maszyny L-159A.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wznowienie produkcji L-159 ALCA. Altair, 25 marca 2017. [dostęp 1 kwietnia 2017].
  2. Alan Warnes. Iraqi L-159s in combat. „AirForces Monthly”. December 2017 (357). s. 32 (ang.). 
  3. Pierwszy L-159E dla Draken International, „Lotnictwo Aviation International”, nr 3 (2015), s. 8, ISSN 2450-1298

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Łukasz "Lupac" Pacholski: Aero L-159. w serwisie militarium.net. [dostęp 2018-12-12].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o samolocie w serwisie militarium.net.
 • Lista samolotów L-159 używanych przez czeskie lotnictwo
 • International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Irackie Siły Powietrzne(IQAF) są wojskową częścią irackich sił zbrojnych odpowiedzialnych za powietrzne operacje wspomagające marynarkę wojenną. Przed drugą wojną w Zatoce Perskiej lotnictwo irackie bazowało na sprzęcie produkcji radzieckiej i rosyjskiej, np.: w momencie rozpoczęcia wojny lotnictwo irackie dysponowało 10 sztukami samolotów MiG-29. Zostały zniszczone całkowicie podczas drugiej wojny w Zatoce Perskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  L-39 Albatros – odrzutowy samolot szkoleniowy produkcji czechosłowackiej firmy Aero Vodochody, wprowadzony do użytku na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, w celu zastąpienia swego poprzednika, Aero L-29 Delfin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.