• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aermacchi  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Regia Aeronautica (wł. Królewskie Siły Powietrzne) − nazwa sił powietrznych Królestwa Włoch, istniejących w latach 1923−1946.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Alenia Aermacchi – wiodąca włoska firma w projektowaniu i produkcji wojskowych samolotów treningowych. Założona w 1913 roku, zajmowała się też produkcją motocykli do lat 70. XX wieku. Alenia Aermacchi jest w stanie zaoferować szeroki wachlarz produktów spełniających wymagania wszystkich faz treningu pilotów wojskowych. Od 2016 część Leonardo S.p.A..

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Aermacchi MB-326 Impala – lekki myśliwiec zbudowany przez włoską firmę Alenia Aermacchi. Pierwszy lot odbył się 10 grudnia 1957 roku.
  Aermacchi SF-260.
  Aermacchi Chimera 175 (1957).

  Historia[ | edytuj kod]

  Do II wojny światowej[ | edytuj kod]

  Założona 1 maja 1913 przez Giulia Macchiego, jednego z czterech braci Macchi, którzy posiadali fabrykę karoserii samochodowych. Firma powstała we współpracy z francuską Societe Anonyme des Establissements Nieuport, która była dostarczycielem licencji na samolot Nieuport 11. Pierwotna nazwa firmy brzmiała Società Anonima Nieuport-Macchi; do 1915 wyprodukowała 160 Nieuportów 11, a w czasie I wojny światowej łącznie 731 samolotów lądowych i 1807 wodnosamolotów.

  Aermacchi MB-339 – włoski samolot szkolno-treningowy i lekki samolot myśliwsko-bombowy, będący następcą modelu MB-326. Samolot zaprezentowano w 1976 roku i jest on produkowany do dnia dzisiejszego.Firma – nazwa, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. Jest ona składnikiem przedsiębiorstwa, prawem podmiotowym przysługującym każdemu przedsiębiorcy.

  W 1919 firma usamodzielniła się od wytwórni samochodowej i przyjęła nazwę Macchi, zmienioną następnie na Aeronautica Macchi S.p.A. W latach 1920. produkowała łodzie latające, m.in. M.39, która w 1926 wygrała Puchar Schneidera. Późniejsza konstrukcja, MC.72, ustanowiła w 1934 do dziś nie pobity rekord świata prędkości wodnosamolotu z silnikiem tłokowym, osiągając 709 km/h.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Leonardo (wcześniej Finmeccanica) – włoskie przedsiębiorstwo przemysłu zbrojeniowego działające w dziedzinach kosmonautyki, obronności i bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo projektuje i rozwija oraz wytwarza produkty, usługi oraz zintegrowane rozwiązania dla rządów, sił zbrojnych i instytucji, obejmujące następujące obszary operacyjne: powietrzny i lądowy, stoczniowy i morski, przestrzeni i cyberprzestrzeni.

  W latach 1930. Aeronautica Macchi miała kłopoty finansowe, związane z nierentowną produkcją krótkoseryjnych, cywilnych łodzi latających i przetrwała dzięki budowie na licencji szkolnych samolotów Caproni Ca.100. Firma odzyskała dobrą kondycję, gdy Regia Aeronautica ogłosiła plany modernizacji parku myśliwskiego. Mimo pierwotnej porażki w konkursie na nowoczesny myśliwiec (wygrał Fiat G.50), firmie udało się zainteresować siły zbrojne samolotem MC.200 Saetta, który stał się jednym z głównych myśliwców włoskich II wojny światowej. Jego następcami były również budowane w długich seriach Macchi MC.202 i Macchi MC.205.

  Alenia Aermacchi M-346 Master – włoski samolot szkolno-treningowy, kwalifikujący się także do operacji szturmowych. Produkowany przez włoskie konsorcjum Alenia Aermacchi.Nieuport – francuska wytwórnia lotnicza założona przez braci Nieuport, producent słynnych przed I wojną światową samolotów wyścigowych, oraz myśliwców czasów wojny i okresu międzywojennego.

  Okres po II wojnie światowej[ | edytuj kod]

  Po II wojnie światowej firma zmieniła nazwę na AerMacchi.

  Alenia Aermacchi dotąd sprzedała 2000 samolotów treningowych do ponad 40 krajów i brała udział w głównych międzynarodowych programach współpracy militarnej. Doświadczenie zdobyte w sektorze wojskowym pozwoliło tej firmie rozszerzyć swoją działalność także na pole lotnictwa cywilnego, które obecnie stanowi 35% jej obrotów.

  SIAI-Marchetti S.211 (oznaczony również jako Aermacchi S-211) – włoski odrzutowy wojskowy samolot szkolno-treningowy, opracowany i zbudowany w 1981 roku w włoskiej wytwórni lotniczej SIAI Marchetti.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  W lipcu 2003 Alenia Aermacchi została włączona do grupy Finmeccanica, która powiększyła swoje udziały do 99% kapitału akcyjnego. Firma jest zlokalizowana w miejscowości Venegono Superiore w prowincji Varese. Zatrudnienie wynosi około 1800 pracowników, a łączna powierzchnia zakładów około 274 000 m². Obiekty obejmują laboratoria i warsztaty do testów strukturalnych oraz tunele powietrzne i wodne obok lotniska wykorzystywanego do lotów testowych.

  Aermacchi AL-60 (Lockheed AL-60, Atlas C4M Kudu) – zaprojektowany przez Alberta W. Mooneya, inżyniera Lockheed Corporation, prosty, jednosilnikowy samolot ogólnego przeznaczenia, zdolny do transportu ludzi i towarów. Maszyna nigdy nie była produkowana w Stanach Zjednoczonych. Jej licencyjna produkcja została uruchomiona w Meksyku, Włoszech i Południowej Afryce.

  Dzięki wysokim kwalifikacjom załogi oraz wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii Alenia Aermacchi zawsze projektowała i wdrażała swoje samoloty samodzielnie. Od swojego powstania firma ciągle rozszerza i wzmacnia działalność, dążąc do zajęcia czołowych miejsc w sektorach treningu wojskowego, programach wojskowych oraz programach cywilnych.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.