• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adrien Brody  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nowela (wł. „novella” – nowość) – krótki utwór literacki, pisany prozą, charakteryzujący się wyraźnie zarysowaną i sprawnie skrojoną akcją główną, mocno udramatyzowaną, która zmierza do punktu kulminacyjnego. Fabuła noweli jest zazwyczaj jednowątkowa, pozbawiona epizodów, rozbudowanych opisów przyrody oraz szczegółowej charakterystyki postaci. Jest to jedna z odmian epiki. Jej treść dotyczy pewnego zdarzenia, opartego na wyrazistym motywie, z pozoru nieistotnym (np. kamizelka, sokół), ale często nabierającym znaczeń symbolicznych. Niemiecki pisarz Paul Heyse określił ów motyw mianem „sokoła”. Stworzył on tzw. teorię sokoła, opartą na wnikliwej analizie noweli Giovanniego Boccaccia pt. „Sokół”.Pociąg do Darjeeling – amerykańska tragikomedia z 2007 roku. W Europie do filmu jest dołączony 13-minutowy Hotel Chevalier. To historia trójki braci, którzy próbują pokonać dzielącą ich obcość przemierzając rozległe przestrzenie Indii. Obcość otaczającego świata ma im pomóc odnaleźć swojskość łączących ich więzi. Indie kolorowe jak bajka, uczące ich budowania relacji rodzinnej, prostujące ich pokrętność, uwalniające od ciężaru przeszłości. Jedna nagroda, 3 nominacje (w tym do Złotego Lwa w Wenecji) - za film i reżyserię.

  Adrien Nicholas Brody (ur. 14 kwietnia 1973 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy, laureat Oscara za rolę Władysława Szpilmana w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego Pianista (2002).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się i dorastał w Woodhaven w Queens. Jest synem fotografki Sylvii Plachý, Węgierki czesko-żydowskiego pochodzenia oraz nauczyciela historii Elliota Brody'ego, który miał korzenie polsko-żydowskie. Jego pradziadek był polskim Żydem, który wyemigrował do USA przed II wojną światową. Krewni, którzy pozostali w Polsce, zginęli w KL Auschwitz-Birkenau.

  Public Broadcasting Service (PBS) (ang. Publiczna Usługa Nadawcza) – amerykańska sieć 354 stacji publicznej telewizji. Jest organizacją non-profit nadającą na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak niektóre programy telewizyjne można odbierać w Kanadzie. Jej działania są w dużej mierze finansowane przez Corporation for Public Broadcasting i telewizyjne zbiórki pieniędzy (tzw. pledge drives). Siedziba znajduje się w Arlington w stanie Wirginia. PBS nie jest właścicielem żadnej ze swoich stacji, jedynie udostępnia swój wizerunek. Na antenach pojawia się pasmo dziecięce PBS Kids. Wraz z koncertami, dyskusjami i spektaklami nadawany jest serwis informacyjny PBS Newshour.Szkoła na haju (ang. High School) – amerykańska komedia z 2010 roku w reżyserii Johna Stalberga, Jr. Wyprodukowany przez Anchor Bay Films.

  Gdy miał 12 lat, matka zapisała go do Academy of Dramatic Arts. Uczęszczał do nowojorskiej LaGuardia High School, gdzie nosił przezwisko Piękniś (Beautiful Boy). W 1988 uczęszczał na kurs aktorski Performing Arts.

  W 1992 miał wypadek na motocyklu, w wyniku którego złamał stopę.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W wieku 15 lat zagrał swoją pierwszą główną rolę w telewizyjnym dramacie Home at Last (1988), gdzie zagrał sierotę uczącego się twardego życia i pracy na farmie. Jego debiutem kinowym była jedna z trzech noweli filmu obyczajowego PBS Nowojorskie opowieści (New York Stories, 1988).

  Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Na początku lat 90. wraz z MC Hammerem wystąpił w reklamie Pepsi. Zagrał rolę opiekuńczego kryminalisty Lestera Silverstone’a w dramacie Król wzgórza (King of the Hill, 1993). Znalazł się w obsadzie dramatu wojennego Cienka czerwona linia (The Thin Red Line, 1998) jako kapral Fife. W kolejnych latach odtwarzał role: barmana w jednej z restauracji New Jersey, marzącego o pisaniu sztuki teatralnych w dramacie Restauracja (Restaurant, 1998), włoskiego punka Richiego z Bronksu w dramacie kryminalnym Mordercze lato (Summer of Sam, 1999) Spike’a Lee i zakochanego brzuchomówcy z Lower East Side w melodramacie komediowym Drugie ja/Brzuchomówca (Dummy, 2002).

  The Experiment – amerykański dreszczowiec w reżyserii Paula Scheuringa, opowiadający o eksperymencie psychologicznym przypominającym stanfordzki eksperyment więzienny prof. Philipa Zimbardo z 1971 roku. Remake niemieckiego filmu z 2001 roku pod tym samym tytułem i adaptacja książki Black Box Mario Giordano. Premiera odbyła się 15 lipca 2010 roku. Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.

  Jego rola Władysława Szpilmana w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego Pianista (2002) została nagrodzona Césarem i Oscarem. Następnie wcielał się w postać byłego żołnierza, skazanego za morderstwo i umieszczonego w szpitalu psychiatrycznym pod opieką podejrzanych lekarzy w dreszczowcu Obłęd (2005).

  Był współreżyserem filmu dokumentalnego Stone Barn Castle (2015).

  Grand Budapest Hotel (ang. The Grand Budapest Hotel) – amerykańsko-niemiecki komediodramat z 2014 roku w reżyserii Wesa Andersona, inspirowany wspomnieniami austriackiego pisarza Stefana Zweiga. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 2004 reklamował firmę odzieżową Ermenegildo Zegna.

  (9974) Brody to planetoida z grupy pasa głównego asteroid, jej nazwa pochodzi od nazwiska aktora.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nothing to Lose – drugi album studyjny niemieckiego piosenkarza Daniela Schuhmachera, wydany 17 grudnia 2010 roku przez 313 Music.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Salvador Dalí, właśc.: Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol (ur. 11 maja 1904 w Figueres, Hiszpania, zm. 23 stycznia 1989 tamże) – hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.
  Ermenegildo Zegna Holditalia S.p.A., znany jako Zegna – włoski dom mody założony w Trivero, we Włoszech w 1910 roku przez Ermenegildo Zegnę (1892–1966).
  César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.
  Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.922 sek.