• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adriana Sklenaříková

  Przeczytaj także...
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Prêt-à-Porter – czarna komedia z 1994 roku w reżyserii Roberta Altmana, który również napisał scenariusz do filmu i wyprodukował go. Film był kręcony w trakcie paryskiego tygodnia mody. W USA film został wydany pod tytułem Ready to Wear.
  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

  Adriana Sklenaříková Karembeu (ur. 17 września 1971 w Breźnie) – słowacka modelka i aktorka.

  Adriana Sklenaříková studiowała medycynę w Pradze. Karierę modelki zaczęła w Paryżu w 1993 roku, wkrótce po wygraniu lokalnego konkursu piękności w Pradze. Zadebiutowała na wybiegu w kolekcji Kenzo. Niedługo trwało zanim podpisała kolejne międzynarodowe kontrakty. Pojawiała się również na wybiegach w: Barcelonie, Londynie, Berlinie oraz Mediolanie. Współpracowała z takimi kreatorami mody, jak: Chantal Thomass, Jean Lanvin, Yves Saint Laurent, Paco Rabanne, Thierry Mugler, Chloé, Hervé Leger, Nina Ricci, Gianfranco Ferre, Les Copains, Joaquim Verdú, Victorio & Lucchino, Elio Berhanyer, Escada, Hanibal Laguna, Franck Sorbier. Przez wiele lat była twarzą firmy "Wonderbra" - brała udział w jej kampaniach reklamowych. W 2004 roku zakończyła międzynarodową karierę.

  Brezno (1927-1948 Brezno nad Hronom), niem. Bries[en], węg. Breznóbánya) - miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w historycznym regionie Horehronie.Escada – niemiecka firma odzieżowa i międzynarodowa grupa modowa zajmująca się szyciem luksusowych ubrań dla kobiet, powstała w 1976 roku w Monachium. Firma jest obecna w około 60 różnych krajach. Jej głównymi rynkami zbytu są: Ameryka Północna, wschodnia i zachodnia Europa oraz Azja.

  W grudniu 1998 roku w Porto-Vecchio Adriana Sklenaříková poślubiła francuskiego piłkarza Christiana Karembeu i zaczęła używać nazwiska męża. W marcu 2011 roku, po kilkunastu latach małżeństwa, doszło do separacji małżonków, a w grudniu do rozwodu pary.

  Wzmianka o niej znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa za sprawą najdłuższych nóg wśród topmodelek – 126 cm przy 180 cm wzrostu.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Sklenaříková wystąpiła w kilku filmach, m.in. w komedii Roberta Altmana Prêt-à-Porter (1994), Jeana-Loupa Huberta Trois petites filles (2004), Dusana Kleina Jak básníci neztrácejí naději (2004) czy Asterix na olimpiadzie (2008).


  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna (fr.)
 • Adriana Sklenaříková w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Sklenarikova Karembeu - Fashion Model - profil na stronie FMD
 • Thierry Mugler (ur. 21 grudnia 1948 w Strasburgu, we Francji) – francuski projektant mody oraz fotograf, założyciel firmy sygnowanej jego nazwiskiem.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Christian Lali Karembeu (ur. 3 grudnia 1970 na Lifou, Nowa Kaledonia) - były piłkarz francuski, reprezentant kraju, mistrz świata i Europy, zdobywca Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych.
  Robert Bernard Altman (ur. 20 lutego 1925 w Kansas City, Missouri, zm. 20 listopada 2006 w Los Angeles) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Paco Rabanne, (naprawdę Francisco Rabaneda Cuervo ur. 18 lutego 1934 w San Sebastián - Donostii po Baskijsku - w Hiszpanii w Kraju Basków), jest projektantem mody.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.