• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adrian Smith - muzyk  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  The Number of the Beast – trzeci album heavymetalowej grupy Iron Maiden, wydany 29 marca 1982 roku. To pierwszy album zespołu nagrany z nowym wokalistą Bruce’em Dickinsonem, a zarazem ostatni, w którego tworzeniu brał udział perkusista Clive Burr. Urchin - brytyjski zespół heavymetalowy założony przez późniejszego gitarzystę Iron Maiden, Adriana Smitha w 1972 roku. Przez pierwsze dwa lata nosił nazwę Evil Ways. W 1977 roku grał w nim również gitarzysta Dave Murray, przyjaciel Adriana, który został na krótko wyrzucony z Maiden.

  Adrian Frederick Smith (ur. 27 lutego 1957) – muzyk rockowy, gitarzysta zespołu heavymetalowego Iron Maiden.

  W 2004 roku muzyk wraz z Dave'em Murrayem został sklasyfikowany na 11. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Smith pochodzi z Hackney we wschodnim Londynie. Był najmłodszy z trójki rodzeństwa. Pierwszą pasją młodego Adriana była piłka nożna, podobnie zresztą jak w przypadku jego kolegów z zespołu, Steve'a Harrisa czy Dave'a Murraya. Kibicował drużynie Manchester United. Jednak wkrótce miejsce piłki nożnej zajęła jego nowa wielka, i jak się później okaże, długotrwała fascynacja – muzyka.

  London Borough of Hackney – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hackney (ang. Hackney Council).Somewhere in Time to szósty studyjny album grupy heavymetalowej Iron Maiden wydany w 1986 roku. Jest przełomowym albumem grupy, gdyż po raz pierwszy w jej historii zastosowano syntezatory gitarowe.

  Znaczny wpływ na zainteresowanie Adriana hard rockiem miał chłopak jego starszej siostry, który pożyczał jej swoje płyty. Były wśród nich takie zespoły jak: Free, Black Sabbath czy Deep Purple. W ten sposób muzyka rockowa docierała również do Adriana. Pierwszą płytą, jaka kupił, był album zespołu Deep Purple – "Machine Head".

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. The Book of Souls – szesnasty album studyjny brytyjskiej grupy muzycznej Iron Maiden. Wydawnictwo ukazało się 4 września 2015.

  W szkole poznał Dave'a Murraya, dzięki któremu postanowił rozpocząć naukę gry na gitarze. Smith porzucił szkołę w wieku 16 lat, pewien że rozpocznie karierę gwiazdy rocka.

  Po rozpadzie własnego zespołu Urchin (który założył w 1972 wspólnie z Dave'em Murrayem), w 1981 roku dołączył do Iron Maiden, zajmując miejsce poprzedniego gitarzysty, Dennisa Strattona. Pierwszym albumem, jaki z nimi nagrał był Killers. Smith miał okazję rozpocząć grę w Iron Maiden wcześniej, ale odrzucił tę możliwość pragnąc rozwinąć swój zespół.

  Bruce Dickinson, właściwie Paul Bruce Dickinson (ur. 7 sierpnia 1958 w Worksop w Anglii) – wokalista heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Do 1982 znany jako Bruce Bruce.Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.

  W 1989 roku Adrian zajął się solową karierą, czego owocem został A.S.A.P. (skrót od: Adrian Smith And Project), który jednak nie odniósł sukcesu. Wkrótce, w 1990 roku opuścił Maiden, a jego miejsce zajął Janick Gers. W 1996 Adrian założył zespół Psycho Motel, z którym nagrał dwie płyty "State of Mind"(1996) i "Welcome To The World" (1997). Niedługo potem Smith rozpoczął współpracę z Bruce'em Dickinsonem (wówczas byłym wokalistą Iron Maiden). Nagrał z nim kilka płyt, które zebrały bardzo wysokie noty: "Accident of Birth", "The Chemical Wedding", "Scream for Me Brazil".

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Seventh Son of a Seventh Son – siódmy album grupy heavymetalowej Iron Maiden z 1988 roku. Płyta zaczyna się i kończy słowami: "Seven deadly sins, seven ways to win, seven holy paths to hell and your trip begins. Seven downward slopes, seven bloody hopes, seven are your burning fires, seven your desires". Pełnią one rolę klamry, spinającej całość.

  W 1999 Adrian Smith i Bruce Dickinson wrócili do Iron Maiden.

  27 lutego 2012 ukazała się płyta projektu Primal Rock Rebellion pt. "Awoken Broken", której współtwórcą jest Adrian Smith. Drugim współzałożycielem jest Mikee Goodman - wokalista zespołu SikTh.

  Jest mężem Nathalie Dufresne, z którą ma trójkę dzieci.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Manchester United Football Club (bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Stretford, w hrabstwie Greater Manchester. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  Brave New World – dwunasty studyjny album heavymetalowej grupy Iron Maiden wydany w 2000 roku. Po raz pierwszy przy produkcji albumu z zespołem współpracował Kevin Shirley, który robi to do dnia dzisiejszego.
  Janick Robert Gers (ur. 27 stycznia 1957 w Hartlepool) – brytyjski muzyk rockowy, polskiego pochodzenia (jego ojciec był oficerem polskiej marynarki, która ewakuowała się do Wielkiej Brytanii po kampanii wrześniowej).
  David Michael Murray (ur. 23 grudnia 1956 w Londynie, Anglia) – gitarzysta heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Pochodzi z Edmonton we wschodnim Londynie.
  Guitar World to miesięcznik muzyczny, wydawany z myślą o gitarzystach. Zawiera przede wszystkim wywiady z muzykami, recenzje albumów i sprzętu muzycznego oraz tabulatury znanych utworów; wydawany jest 13 razy do roku (12 wydań comiesięcznych oraz jedno wydanie wakacyjne).
  Dance of Death - trzynasty studyjny album heavymetalowej grupy Iron Maiden, wydany w 2003 roku. 2 września ukazał się w Japonii, ósmego zaś w reszcie świata. Koncertowym wydaniem tego albumu był koncert z Dortmundu, Niemcy (Death on the Road). Jest to płyta na której znajduje się pierwszy utwór, którego współautorem jest Nicko McBrain - "New Frontier".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.