• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adrian Carmack

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).
  Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.

  Adrian Carmack (ur. 5 maja 1969) – amerykański grafik komputerowy.

  Był jednym ze współzałożycieli spółki id Software odpowiedzialnej za takie tytuły jak Wolfenstein 3D, Doom czy Quake. Carmack był głównym grafikiem i jednym z głównych udziałowców spółki. Odszedł z id Software w 2005.

  W 2014 roku kupił pięciogwiazdkowy hotel w Irlandii.

  Alfonso John Romero (ur. 28 października 1967, Colorado Springs, Kolorado, USA) – współzałożyciel id Software i projektant gier komputerowych: Wolfenstein 3D, Doom i Quake.id Software - producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku.

  W 2016 roku wspólnie z Johnem Romero, również współzałożycielem id Software, zapowiedział wydanie nowej gry FPS.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michael McWhertor: id Software founders John Romero and Adrian Carmack tease new FPS, Star Wars-style (ang.). polygon.com. [dostęp 2016-09-11].
  2. Andy Chalk: John Romero and Adrian Carmack team up for another teaser (ang.). PC Gamer, 2016-04-20. [dostęp 2016-09-19].
  3. ‘Doom’ game creator buys Heritage resort (ang.). The Irish Times. [dostęp 2016-09-11].
  Grafika komputerowa – dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w nauce, technice oraz rozrywce.Quake – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez id Software i wydana 22 czerwca 1996 roku przez GT Interactive. Jako jedna z pierwszych posiadała silnik graficzny wyświetlający trójwymiarowy, teksturowany obraz. Wywodzi się pośrednio z serii Doom, kontynuując jej niektóre rozwiązania. W tej grze po raz pierwszy pojawiła się konsola służąca do konfiguracji i automatyzacji ustawień oraz rozmów z pozostałymi graczami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wolfenstein 3D (w skrócie Wolf 3D) to gra komputerowa, wyprodukowana przez id Software i wydana przez firmę Apogee 5 maja 1992 roku. Trójwymiarowy następca gier Castle Wolfenstein i Beyond Castle Wolfenstein, wydanych przez Muse Software odpowiednio w latach 1983 i 1984 na platformę Apple II.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.918 sek.