• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adriaen van Ostade

  Przeczytaj także...
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach – muzeum sztuki religijnej istniejące w Katowicach, gromadzi artefakty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska.
  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.
  Chłopi w tawernie Stara Pinakoteka Monachium, 1635
  Malarz w swojej pracowni Galeria Obrazów Starych Mistrzów Drezno, 1663
  Odpoczynek podróżnych, Rijksmuseum Amsterdam, 1671

  Adriaen van Ostade (ur. 10 grudnia 1610 w Haarlemie, zm. 2 maja 1685 tamże) – malarz, rysownik i akwaforcista holenderski, uczeń Fransa Halsa w roku 1627.

  Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.Ościeżnica – nieruchoma rama osadzona w ościeżu, czyli wewnątrz otworu ściany budynku – w otworze okiennym lub drzwiowym. Do ościeżnicy montuje się na zawiasach skrzydła drzwiowe, okienne lub bramowe, rzadziej bezpośrednio przeszklenie.

  Jego ojciec Jan Hendricx pochodził z miasteczka Ostade niedaleko Eindhoven. Stąd zarówno Adriaen oraz jego młodszy brat Isaack przyjęli taki przydomek. W 1634 roku Adriaen van Ostade został członkiem gildii św. Łukasza w Haarlemie; temu cechowi artystów (nie tylko malarzy) przewodniczył w latach 1647, 1661 i 1662. W 1636 r. wstąpił do straży miejskiej. W latach 1638-1640 był żonaty. Drugi raz został wdowcem w 1666 r. Przypisuje się mu blisko 1000 obrazów, na których przedstawiał życie codzienne mieszkańców Holandii. Były to głównie sceny ludowe, najczęściej z życia żebraków, włóczęgów, określane jako gueuseries. Na jego obrazach dominują mistrzowsko i humorystycznie pokazane sceny w chatach chłopskich, szynkach i oberżach. Widzimy palaczy w oparach dymu, pijaków, karciarzy, wiejskich grajków, hulanki, kłótnie i bijatyki.

  Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Po 1650 roku artysta zaczął malować sceny z dużymi postaciami, umieszczonymi często w futrynie okna. Stosował stonowaną kolorystykę, sporadycznie rozjaśnianą występującymi lokalnie plamami ostrzejszych barw. Miał znaczny wpływ na harlemskie malarstwo rodzajowe.

  W Warszawie znajdują się cztery obrazy przypisywane Adriaenowi van Ostade: W Zamku królewskim w Warszawie Palacz i pijak (Nr inw. ZKW 3917). Muzeum Narodowym w Warszawie Portret kobiety (Nr inw. M.Ob.1704), Chłopska rodzina we wnętrzu (W kuchni) (Nr inw. M.Ob.520), Szkoła i Prządka (Nr inw. M.Ob.520). W Muzeum Narodowym w Gdańsku Lirnik (Nr inw. MNG/SD/82/ME). W Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach Chłopi w oberży ok. 1650.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Chłopi w tawernie, 1635, Stara Pinakoteka Monachium,
 • Chłopska rodzina we wnętrzu (W kuchni), lata 30 XVII w. Muzeum Narodowe w Warszawie,
 • Grajek wiejski, 1673, Haga,
 • Lirnik, 1637, Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej,
 • Portret kobiety, poł. XVII w., Muzeum Narodowe w Warszawie,
 • Przędząca kobieta przy oknie, poł. XVII w., Muzeum Narodowe w Warszawie,
 • Malarz w swojej pracowni, 1663, Galeria Obrazów Starych Mistrzów, Drezno,
 • Odpoczynek podróżnych, 1671, Amsterdam,
 • Palacz i pijak, 1654, Zamek Królewski w Warszawie,
 • Szynk, 1656, Luwr, Paryż
 • Weseli pijacy, Haga,
 • Wnętrze karczmy - 1650, olej na desce, 44 x 35,5 cm, Rijksmuseum, Amsterdam.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 148-150.
 • Janina Michałkowa [red.]: Holenderskie i flamandzkie malarstwo rodzajowe XVII wieku. Warszawa: Wydawnictwo Sztuka, 1955, s. 59-62.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Adriaen van Ostade w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 01.08.2009].
 • Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie (niem. Gemäldegalerie Alte Meister), muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie, jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie.Eindhoven – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel (dorzecze Mozy). Powierzchnia wynosi 88,84 km², z czego 87,75 km² to ląd, a 1,09 km² to tereny zalane wodą. Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (2012), co czyni je piątym pod względem ludności w Holandii. W skład aglomeracji wchodzą m.in. Valkenswaard, Veldhoven, Heeze, Best oraz Oirschot.
  Warto wiedzieć że... beta

  Malarstwo rodzajowe (fr. peinture de genre) – odrębny gatunek malarski, który wyróżnia tematyka związana z życiem codziennym, obyczajami, obrzędami, pracą, wypoczynkiem i zabawą. W przeciwieństwie do portretu indywidualnego czy zbiorowego, w scenach rodzajowych bohaterami są zwykle anonimowe osoby, przedstawiane bez upiększeń i idealizacji, podczas wykonywania zwykłych czynności.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Stara Pinakoteka (niem. Alte Pinakothek) – muzeum sztuki w Monachium. Mieści się w neorenesansowym budynku zaprojektowanym przez Lea von Klenze. Kolekcja, której historia zaczyna się już w XVI wieku, zawiera dzieła malarstwa niemieckiego, holenderskiego, flamandzkiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego od wieków średnich po rokoko.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Isaac van Ostade także Isaack (ochrzczony 2 czerwca 1621 w Haarlem, pochowany 16 października 1649) – malarz i grafik holenderski, znany głównie jako pejzażysta.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.