• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adour

  Przeczytaj także...
  Biarritz (gask. Biàrritz, bask. Miarritze) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie.Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.
  Boucau – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Pireneje Atlantyckie.

  Adour (po baskijsku: Aturri, po oksytańsku: Ador) – rzeka w południowo-zachodniej Francji o długości 335 km i powierzchni dorzecza 16 880 km².

  Rzeka wypływa ze źródeł koło przełęczy Tourmalet w masywie Néouvielle, w Pirenejach Środkowych, płynie przez Basen Akwitański, a w pobliżu Biarritz, na północ od Bajonny, uchodzi do Zatoki Biskajskiej (częściowo żeglowna).

  Główne ]

 • lewe: Gabas, Luy, Gaves réunis (Gave de Pau i Gave d'Oloron), Bidouze, Nive
 • prawe: Arros, Midouze
 • Ważniejsze miejscowości[]

  Bagnères-de-Bigorre, Tarbes, Maubourguet, Riscle, Aire-sur-l'Adour, Dax, Bajonna, Boucau, Tarnos.

  Nive (bask. Errobi) – rzeka francuska, lewy dopływ rzeki Adour przepływający przez miasto Bayonne. Ciągnie się 78 km przez departament Pireneje Atlantyckie. Swe źródła ma w Pirenejach Zachodnich, w baskijskiej Dolnej Nawarze (Saint-Jean-Pied-de-Port). Uchodzi do rzeki Adour w baskijskiej prowincji Labourd (bask. Lapurdi).Gabas – rzeka w południowo-zachodniej Francji o długości 117 km i powierzchni dorzecza 300 km², lewy dopływ rzeki Adour. Gabas stanowi połączenie potoków Gabastou i Honrède, wypływa z płaskowyżu Ger na północy Lourdes. Przepływa przez departament Landy. Wpada do rzeki Adour w miejscowości Toulouzette. W górnym biegu rzeki zbudowano tamę ze zbiornikiem retencyjnym o maksymalnej pojemności 20 mln m3.
  Rzeka Adour

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Luy – rzeka we Francji, przepływająca przez teren departamentu Landy, o długości 154,5 km. Stanowi lewy dopływ rzeki Adour.
  Bidouze - rzeka w południowo-zachodniej Francji o długości 79 km i powierzchni dorzecza 285 km², lewy dopływ rzeki Adour.
  Bajonna (fr. Bayonne, bask.,gask. Baiona) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Pyrénées-Atlantiques.
  Arros – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Pireneje Wysokie oraz Gers, o długości 131 km. Stanowi prawy dopływ rzeki Adour.
  Pic de Néouvielle to szczyt w masywie Néouvielle w Pirenejach, w południowej Francji. Leży niedaleko granicy z Hiszpanią. Z jednej strony otacza go Park Narodowy Pirenejów, a z drugiej Park Narodowy Néouvielle.
  Język baskijski (nazwy własne, zależnie od dialektu: euskara, euskera, eskuara, üskara) – język Basków, zamieszkujących kilka prowincji na pograniczu Hiszpanii i Francji. Posługuje się nim dzisiaj ponad milion osób, z których ok. 90% mieszka w Hiszpanii.
  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.