• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adobe Reader

  Przeczytaj także...
  Evince to prosta przeglądarka dokumentów PDF, PostScript, DVI, TIFF przeznaczona dla środowiska graficznego GNOME. Stworzona została przez firmę Red Hat aby zastąpić programy takie jak GPdf, GGV czy Xpdf.Sterownik PDF – program komputerowy służący do przetwarzania dokumentów do formatu PDF, działający jak wirtualna drukarka. Utworzenie dokumentu PDF wymaga uruchomienia funkcji drukowania i wybrania sterownika na liście drukarek zainstalowanych w systemie użytkownika.
  Xpdf – program do przeglądania dokumentów w formacie PDF oraz narzędzie do konwersji plików PDF na zwykły tekst lub PostScript. Xpdf został opracowany z myślą o systemach okienkowych X Window System i Motif. Elementy konsolowe (pdftops, pdftotext itd.) działają również na platformie Windows.

  Adobe Reader, Adobe Acrobat Reader – bezpłatny program firmy Adobe Inc., udostępniany na większość platform komputerowych oraz mobilnych, służący do czytania publikacji elektronicznych w formacie PDF (Portable Document Format) przygotowanych w pakiecie Adobe Acrobat lub za pomocą jednego ze sterowników PDF udostępnionych przez firmy trzecie.

  Adobe Systems Incorporated NASDAQ: ADBE – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe z siedzibą w San José w Kalifornii, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów Mac OS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w 1982 r. byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke. Obecnie spółka publiczna notowana na giełdzie NASDAQ, zatrudniająca w 2004 roku ponad 4000 pracowników w 26 biurach na całym świecie.Windows Me (Millennium Edition, Windows ME, nazwa kodowa Millennium) – hybrydowy 16/32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), wyprodukowany przez firmę Microsoft. Jego premiera miała miejsce 14 września 2000 roku.

  Wersja 6, zawierająca udoskonalony system wyszukiwawczy, łączy dwa produkty – klasyczny Acrobat Reader oraz Glassbook Reader, czyli czytnik książek elektronicznych w formacie PDF, zakupiony przez Adobe. Użytkownik może pobierać e-booki za pomocą wewnętrznych mechanizmów Readera i gromadzić je w bibliotece, a jeśli są to pozycje płatne, angażowany jest mechanizm mikropłatności oraz rejestrowania książki.

  PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.Foxit PDF Reader - darmowy, alternatywny czytnik dokumentów w formacie PDF, którego zaletą jest znacznie szybsze ładowanie w porównaniu z oryginalnym Adobe Reader, przy zachowaniu podstawowej funkcjonalności.

  Wersja 7, wydana pod koniec 2004 nie jest już dostępna dla systemu operacyjnego Windows Me i wcześniejszych systemów Windows z linii 9x. Wersja umożliwia wprowadzanie komentarzy w plikach PDF odpowiednio przygotowanych w programie Adobe Acrobat.

  Wersja DC nie jest już dostępna dla systemów operacyjnych Windows XP i Vista, wprowadza nowy interfejs użytkownika, integrację z usługą Document Cloud, narzędzia do pracy zespołowej, czyli możliwość komentowania dokumentów, dodawania notatek, podświetlanie tekstu oraz rysowanie linii, kształtów i wstawianie stempli w plikach PDF. Dzięki usłudze Mobile Link, która towarzyszy nowej chmurze, możliwe jest otwieranie niedawno używanych dokumentów na innych urządzeniach bez kopiowania i przesyłania ich pocztą – po prostu pojawią się na liście plików w aplikacji mobilnej lub Readerze DC na innym komputerze. Znacznie ułatwione zostało także dodawanie podpisów cyfrowych bądź inicjałów do wysyłanych dokumentów. Nowa odsłona programu, podobnie jak aplikacje mobilne, umożliwia również łatwe wypełnianie formularzy i skorzysta przy tym z podpowiedzi. Większość funkcji związanych z przekazywaniem plików wymaga połączenia z serwerami firmy Adobe i podania Adobe ID, ale dokumenty można przeglądać także bez logowania.

  Adobe Acrobat – program komputerowy do tworzenia i modyfikacji dokumentów PDF funkcjonujący na różnych platformach systemowych produkowany przez Adobe Systems. Rodzina Adobe Acrobata obejmuje kilka odmian programu oraz aplikacje posiadające część funkcji głównego programu lub inne możliwości.Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.

  Wersje oprogramowania[ | edytuj kod]

 • Adobe Reader 5.0 (System operacyjny: MS Windows 95/98/Me/NT/2000/XP)
 • Adobe Reader 6.0 (System operacyjny: MS Windows 95/98/Me/NT/2000/XP)
 • Adobe Reader 7.0 (System operacyjny: MS Windows 2000/XP/2003 oraz Linux)
 • Adobe Reader 8.0 (System operacyjny: MS Windows 2000/XP/2003/Vista oraz Linux)
 • Adobe Reader 9.0 (System operacyjny: MS Windows 2000/XP/2003/Vista/7 oraz Linux i Mac OS X)
 • Adobe Reader X (System operacyjny: MS Windows XP/2003/2008/Vista/7 oraz Mac OS X, Android i Symbian)
 • Adobe Reader XI (System operacyjny: MS Windows XP/2003/2008/Vista/7/8/8.1 oraz Mac OS X)
 • Adobe Acrobat Reader DC (System operacyjny: MS Windows 7/8/10 oraz Mac OS X)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Evince
 • Foxit Reader
 • Xpdf
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adobe Acrobat Reader DC system requirements, www.adobe.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  2. Adobe Reader X (10.1.1) / Tech specs (ang.). Adobe. [dostęp 2011-09-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (pol.)
 • Adobe Inc. ((/əˈdoʊbi:/) wcześniej Adobe Systems Incorporated) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose, w stanie Kalifornia, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w roku 1982 byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.034 sek.