• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adobe Integrated Runtime

  Przeczytaj także...
  Software development kit, SDK – zestaw narzędzi dla programistów niezbędny w tworzeniu aplikacji korzystających z danej biblioteki (np. DirectX SDK), pod dany system (np. Microsoft Platform SDK), sprzęt itp.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Adobe Integrated Runtime, w skrócie AIR (nazwa kodowa Apollo) – wieloplatformowe środowisko wykonawcze dla RIA (ang. Rich Internet Application) zbudowanych za pomocą Flash, Flex, lub HTML i AJAX.

  Programy AIR mogą być aplikacjami pulpitu.

  19 marca 2007 miało miejsce pierwsze publiczne wydanie wersji testowej AIR (wówczas pod nazwą Apollo), wraz z SDK i rozszerzeniem pozwalającym projektować aplikacje za pomocą Flex framework. Nazwa AIR obowiązuje od 10 czerwca 2007, kiedy została wydana publiczna wersja beta1.

  Wydanie Adobe AIR 3.1 jest dostępne do pobrania na stronach Adobe na systemy operacyjne Mac OS X i Microsoft Windows. Wsparcie dla systemu Linux zakończyło się na wersji 2.7.

  SQLite – to system zarządzania bazą danych oraz biblioteka C implementująca taki system, obsługująca język SQL (ang. Structured Query Language). Została stworzona przez Richarda Hippa i jest dostępna na licencji public domain. Projekt został rozpoczęty w roku 2000.Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) – program komputerowy, technologia tworzenia animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych. Powstałe pliki .swf, zwane często "plikami Flash" można odtwarzać na stronie za pomocą przeglądarki internetowej z zainstalowaną odpowiednią wtyczką (np. Adobe Flash Player) lub w oddzielnym programie do tego przeznaczonym. Od wersji Flash 5, program wyposażony został w język programowania do obsługi zdarzeń (np. kliknięcie elementu myszą) – ActionScript. Dzięki temu we Flashu można tworzyć interaktywne animacje i programy, np. popularne w sieci WWW gry Flash. Oprócz tego, pliki Flash są wykorzystywane do internetowych reklam i prezentacji. Istnieją również strony internetowe całkowicie oparte na plikach Flash.

  Środowisko programistyczne[ | edytuj kod]

  Obecnie Adobe dostarcza trzy możliwości projektowania aplikacji AIR:

 • HTML/AJAX, za pomocą Adobe Dreamweaver CS4 (w połączeniu z AIR SDK może być stosowane inne oprogramowanie do edycji HTML, a nawet zwykły edytor tekstu)
 • Adobe Flash Builder (Flex)
 • Adobe Flash od wersji CS4
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  Obecnie istnieją cztery możliwości pracy z danymi:

  HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.Adobe Dreamweaver (dawniej Macromedia Dreamweaver) – program komputerowy firmy Adobe (dawniej Macromedia) przeznaczony do tworzenia stron WWW. Aktualnie w sprzedaży znajdują się wersje programu na platformy Windows i Mac OS. Najnowsza wersja programu to Adobe Dreamweaver CS6, dostępna od 24 kwietnia 2012 roku.
 • Bazy danych na serwerach – poprzez usługi sieciowe
 • Lokalne pliki XML
 • Lokalna baza danych SQLite dołączona do AIR
 • Dostarczony razem z AIR szyfrowany magazyn danych
 • Bezpieczeństwo[ | edytuj kod]

  Dokumenty opisujące możliwości zabezpieczeń AIR

 • Wprowadzenie do bezpieczeństwa AIR (ang.)
 • Podpisywanie aplikacji AIR certyfikatami zabezpieczeń (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Adobe AIR
 • Tworzenie aplikacji Adobe AIR 1.5 w programie Adobe Flash CS4 Professional (pl)
 • Społeczność programistów AIR (ang.)
 • Dokumentacja AIR (ang.)
 • Wiki airapps (en) – zawiera odnośniki do aplikacji napisanych w AIR
 • Adobe Flex – zestaw technologii stworzonych przez Adobe Systems służących do tworzenia oprogramowania typu Rich Internet Application bazującego na Adobe Flash.Rich Internet Application (RIA) z (ang.) bogata aplikacja internetowa – określenie odnoszące się do aplikacji internetowych, oferujących bogaty, dynamiczny, jednoekranowy interfejs, tzw. (ang.) one-screen-application, eliminujący uciążliwość standardowych rozwiązań z technologii HTML, jak np. wprowadzanie danych w kolejnych formularzach, wymagające wielokrotnego przeładowywania stron.
  Warto wiedzieć że... beta

  AJAX (ang. Asynchronous JavaScript and XML, asynchroniczny JavaScript i XML) – technika tworzenia aplikacji internetowych, w której interakcja użytkownika z serwerem odbywa się bez przeładowywania całego dokumentu, w sposób asynchroniczny. Ma to umożliwiać bardziej dynamiczną interakcję z użytkownikiem niż w tradycyjnym modelu, w którym każde żądanie nowych danych wiąże się z przesłaniem całej strony HTML.
  Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).
  macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).
  Pulpit (ang. desktop) - podstawowy obszar roboczy w systemach operacyjnych, których powłoka graficzna (interfejs GUI) oparta jest o tzw. okna. Najpopularniejsze systemy tego rodzaju:
  Oprogramowanie użytkowe lub oprogramowanie aplikacyjne – oprogramowanie oferujące bezpośredni kontakt z człowiekiem, czyli interakcję z użytkownikiem komputera. Oprogramowanie użytkowe przeznaczone jest do wykonywania czynności poleconych przez użytkownika oraz rozwiązywania problemów zadanych przez użytkownika.
  Adobe Inc. ((/əˈdoʊbi:/) wcześniej Adobe Systems Incorporated) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose, w stanie Kalifornia, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w roku 1982 byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.828 sek.