Adobe Inc. (/əˈdoʊbi:/), do 3 października 2018 r. znana jako Adobe Systems Incorporated) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose, w stanie Kalifornia, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w roku 1982 byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke.
Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
Adobe ColdFusion – pierwsza i najczęściej spotykana implementacja języka programowania ColdFusion Markup Language (CFML), który jest używany w tworzeniu dynamicznie generowanych stron internetowych. Początkowo był to produkt firmy Allaire, w 2001 roku firma ta została zakupiona przez firmę Macromedia, która została w 2005 roku włączona do korporacji Adobe Systems. ColdFusion bazuje na specyfikacji języka ECMAScript, ale nie jest z nią w pełni zgodny.
Adobe Systems jest prekursorem oprogramowania do składu publikacji, twórcą standardu PostScript – powszechnie stosowanego języka opisu stron. Powszechnie znanym i stosowanym standardem jest też Portable Document Format. W 1994 r. Adobe przejęła firmę Aldus wraz z należącymi do niej programami After Effects, PageMaker. Natomiast tuż przed połączeniem z Adobe firma Aldus sprzedała należący do niej program FreeHand firmie Macromedia. Przejęcie firmy Aldus umocniło pozycję Adobe na rynku oprogramowania DTP oraz oprogramowania przeznaczonego do tworzenia produkcji telewizyjnych i multimedialnych. Pod koniec 2005 roku Adobe przejęło także firmę Macromedia – lidera branży oprogramowania do tworzenia witryn internetowych.
Adobe Soundbooth – program firmy Adobe służący do łączenia dźwięku z obrazem w filmie bądź animacjami. Przeznaczony dla projektantów efektów, montażystów video a także dla niezaawansowanych użytkowników.Adobe Bridge – oprogramowanie służące do zarządzania plikami multimedialnymi. Aplikacja została stworzona i wydana przez firmę Adobe Systems Incorporated jako część pakietu Creative Suite. Interfejs jest podobny do przeglądarki plików znanych w poprzednich wersjach programu Adobe Photoshop. Jest ona dostępna wraz ze wszystkimi wersjami pakietu Creative Suite (z wyjątkiem samodzielnej wersji programu Adobe Acrobat). Adobe Bridge jest skojarzony z aplikacją Photoshop, i może wykonywać pewne jej funkcje przetwarzania oddzielnie (i jednocześnie).
Rozwijający się rynek oprogramowania konsumenckiego, związany zwłaszcza z rewolucją cyfrowych aparatów fotograficznych i kamer wideo, spowodował wejście Adobe także i na ten rynek – firma oferuje uproszczone wersje programów Photoshop i Premiere – Adobe Photoshop Elements i Adobe Premiere Elements, należące do czołówki w klasie oprogramowania domowego. Coraz większą popularność i uznanie zawodowych fotografów zdobywa program Adobe Lightroom przeznaczony do wywoływania i obróbki plików RAW z aparatów cyfrowych, oraz obróbki plików JPG z prostszych aparatów.
Adobe Illustrator to program komputerowy firmy Adobe, na platformy Macintosh oraz Windows, który służy do tworzenia i edycji wektorowej grafiki 2D. Jeden z czołowych programów w tej kategorii, obok FreeHanda i CorelDRAW.Adobe Contribute (dawniej Macromedia Contribute) - program stworzony przez firmę Macromedia, a po jej wykupieniu przez firmę Adobe Systems w roku 2005 rozwijany przez Adobe Systems, służący do edycji witryn internetowych online, a więc bezpośrednio na serwerze, podobnie jak w serwisach typu Wiki (ale w trybie wizualnym, a nie tekstowym).
Adobe rozwija oprogramowanie w dwóch grupach Adobe Creative Cloud (narzędzia związane z obróbka obrazu) oraz Adobe Experience Cloud narzędzia wspomagające zarządzanie marketingiem cyfrowym.
Obecnie rozwijane programy[ | edytuj kod]
Adobe Acrobat DC (Adobe Acrobat Standard DC) – tworzenie i modyfikacja PDF
Adobe Acrobat Pro DC – tworzenie i zarządzanie PDF
Adobe Acrobat Reader DC – czytnik PDF
Adobe AIR – środowisko uruchomieniowe dla aplikacji napisanych w technologii Adobe Flash/Adobe Flex
Adobe Aero – tworzenie materiałów rzeczywistości rozszerzonej
Adobe After Effects – animacje i efekty specjalne
Adobe Audition – program do zaawansowanej edycji dźwięku przeznaczony dla muzyków i profesjonalistów
Adobe Bridge – rozbudowany menedżer plików graficznych do DTP
Adobe Captivate – tworzenie rozbudowanych interaktywnych kursów internetowych
Adobe Character Animator – animowanie postaci 2D w czasie rzeczywistym
Adobe ColdFusion – tworzenie aplikacji webowych w języku CFML
Adobe Content Server – dystrybucja i monetyzacja e-booków i PDF–ów
Adobe Dreamweaver – graficzne tworzenie stron internetowych
Adobe Dimension – fotorealistyczne obrazy dzięki łatwemu tworzeniu kompozycji 2D i 3D
Adobe Animate (dawniej Adobe Flash Proffessional) – tworzenie dynamicznych, interaktywnych prezentacji multimedialnych, aplikacji webowych (również na urządzenia przenośne), a także programów wykonywalnych
Adobe Fireworks – edycja grafiki wektorowej i rastrowej
Adobe Flex – tworzenie aplikacji webowych w oparciu o technologię Flash
Adobe Fuse – tworzenie własnych postaci 3D do projektów programu Photoshop
Adobe FrameMaker – desktop publishing dla szczególnie obszernych publikacji
Adobe Fresco – swobodne rysowanie i malowanie na urządzeniach obsługujących urządzenie Apple Pencil i dotyk.
Adobe Illustrator – grafika wektorowa
Adobe InCopy – uproszczenie przepływu dokumentów podczas składania publikacji DTP
Adobe InDesign – składanie publikacji wielostronicowych DTP (grafika i teksty)
Adobe Lightroom Classic – edytowanie, porządkowanie, przechowywanie i udostępnianie zdjęć z dowolnego miejsca
Adobe LiveCycle – tworzenie biznesowego przepływu danych
Adobe Media Encoder – szybkie wysyłanie plików wideo na dowolny ekran
Adobe Photoshop – grafika rastrowa, 3D, analiza obrazów
Adobe Photoshop Lightroom (Adobe Lightroom Classic CC (lokalnie) oraz Adobe Lightroom CC (w chmurze)) – obróbka i wywoływanie zdjęć z aparatów cyfrowych
Adobe PhoneGap Build – pakowanie aplikacji dla urządzeń przenośnych w chmurze
Adobe Prelude – gromadzenie metadanych, rejestrowanie i wersje wstępne
Adobe Premiere Pro – edycja wideo, montaż filmów
Adobe Premiere Rush – tworzenie i udostępnianie wideo online z dowolnego miejsca
Adobe RoboHelp – tworzenie rozbudowanych systemów pomocy i baz wiedzy
Adobe Scout – profilowanie gier Flash na stronach internetowych i urządzeniach
Adobe Stock – licencjonowane zasoby
Adobe Spark – program online służący do tworzenia prezentacji
Adobe XD (Experience Design) – projektowanie i tworzenie prototypów: interfejsów użytkownika, witryn i aplikacji na urządzenia przenośne
Adobe InCopy – profesjonalny edytor tekstu stworzony przez Adobe Systems. Jest silnie zintegrowany z Adobe InDesign, co umożliwia efektywną współpracę redaktorów i projektantów. Sprzedawany oddzielnie, nie wchodzi w skład żadnej wersji pakietu Creative Suite. To oprogramowanie jest wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia publikacji, m.in. gazet i czasopism.Adobe Lightroom – program firmy Adobe służący do przetwarzania obrazów uzyskiwanych za pomocą cyfrowych aparatów fotograficznych.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta
Adobe Reader (wcześniej Adobe Acrobat Reader) – bezpłatny program firmy Adobe Systems, udostępniany na większość platform komputerowych oraz mobilnych, służący do czytania publikacji elektronicznych w formacie PDF (Portable Document Format) przygotowanych w pakiecie Adobe Acrobat lub za pomocą jednego ze sterowników PDF udostępnionych przez firmy trzecie.
Adobe InDesign – program komputerowy służący do projektowania, łamania, składania i przygotowywania do druku materiałów poligraficznych – szczególnie wydawnictw wielostronicowych i o skomplikowanej strukturze. Stworzony został od podstaw przez amerykańską korporację Adobe.
Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) – program komputerowy, technologia tworzenia animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych. Powstałe pliki .swf, zwane często "plikami Flash" można odtwarzać na stronie za pomocą przeglądarki internetowej z zainstalowaną odpowiednią wtyczką (np. Adobe Flash Player) lub w oddzielnym programie do tego przeznaczonym. Od wersji Flash 5, program wyposażony został w język programowania do obsługi zdarzeń (np. kliknięcie elementu myszą) – ActionScript. Dzięki temu we Flashu można tworzyć interaktywne animacje i programy, np. popularne w sieci WWW gry Flash. Oprócz tego, pliki Flash są wykorzystywane do internetowych reklam i prezentacji. Istnieją również strony internetowe całkowicie oparte na plikach Flash.
Adobe FlashPaper (dawniej Macromedia FlashPaper) - technika opracowana przez firmę Macromedia, a po jej wykupieniu przez firmę Adobe Systems w roku 2005 rozwijana przez firmę Adobe Systems, rodzaj elektronicznego "papieru", który można umieszczać w dokumentach internetowych.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.