• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adobe InDesign

  Przeczytaj także...
  QuarkXPress – program do komputerowego składu i łamania tekstu (DTP), produkowany przez amerykańską firmę Quark Inc. od 1987 r. Obecnie dostępna jest dziewiąta wersja programu.Adobe Illustrator to program komputerowy firmy Adobe, na platformy Macintosh oraz Windows, który służy do tworzenia i edycji wektorowej grafiki 2D. Jeden z czołowych programów w tej kategorii, obok FreeHanda i CorelDRAW.
  Corel Ventura – oprogramowanie DTP dla Windows rozwijane przez firmę Corel, przeznaczone przede wszystkim do produkcji książek i innych długich dokumentów.

  Adobe InDesignprogram komputerowy służący do projektowania, łamania, składania i przygotowywania do druku materiałów poligraficznych – szczególnie wydawnictw wielostronicowych i o skomplikowanej strukturze. Stworzony został od podstaw przez amerykańską korporację Adobe acz z wykorzystaniem idei składu zaproponowanego w pierwszym profesjonalnym programie DTP Ventura Publisher w końcu lat 80. XX w.

  Grafika rastrowa – prezentacja obrazu za pomocą pionowo-poziomej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym.Łamanie, łamanie tekstu, łamanie kolumny – w DTP jest to tworzenie obrazu kolumny poprzez nadanie surowej zawartości tekstowej cech tekstu sformatowanego oraz połączenie tekstu z grafiką.

  Pod koniec lat 90. XX w. Adobe starała się stworzyć skuteczną konkurencję dla dominującego wtedy na rynku DTP programu QuarkXPress firmy Quark Inc. Początkowo starano się tego dokonać na bazie wykupionego wraz z firmą Aldus programu PageMaker, klasyka cyfrowego składu, jednak nie był on w stanie spełnić oczekiwań użytkowników konkurencyjnego Quarka. Dopiero InDesign (określany w trakcie prac programistycznych jako K2 czyli Quark killer – ang. zabójca Quarka) stanowił realną alternatywę na rynku profesjonalnych programów DTP.

  Adobe Photoshop – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems.Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).

  InDesign już w pierwszych wersjach zawierał w sobie przeważającą większość możliwości edycyjnych ze współczesnych mu wersji Quarka, a dodatkowo wiele innych, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowanego edytora tekstu. Jednocześnie był wyposażony w mechanizmy pozwalające na bliską współpracę z dwoma innymi programami Adobe – Photoshopem (grafika rastrowa) i Illustratorem (grafika wektorowa). W ten sposób firma Adobe stworzyła wszechstronny pakiet oprogramowania w dziedzinie DTP. InDesign nie był jednak pozbawiony niedoskonałości, jak choćby braku możliwości poprawnego sortowania indeksów w językach innych niż wersja programu czy problemach z obsługą fontów różnych typów o tych samych nazwach.

  DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznacza komputerowe przygotowanie do druku. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi.Corel Ventura – oprogramowanie DTP dla Windows rozwijane przez firmę Corel, przeznaczone przede wszystkim do produkcji książek i innych długich dokumentów.

  W 2007 r. została wydana 5 wersja programu, dostępna jako część (choć nie wyłącznie) pakietu Creative Suite 3. Wersja dla systemów Macintosh jest pierwszą przeznaczoną do pracy na komputerach Apple z procesorami Intel lub PowerPC.

  InDesign obecnie jest jednym z bardziej popularnych programów do komputerowego składu i łamania tekstu, niemniej do wielu zastosowań użyteczniejsze okazują się być inne aplikacje. Na platformie Macintosh powszechny w użyciu jest QuarkXPress (obecnie w wersji 9), a na platformie komputerów IBM PC stosowane są takie aplikacje jak Adobe FrameMaker, rzadziej Corel VENTURA i Broadvision Quicksilver.

  Quark, pełna nazwa Quark Software Inc. – producent oprogramowania komputerowego. Firma Quark została założona w 1981 w Denver w stanie Kolorado (Stany Zjednoczone) i dotąd ma tam swoją siedzibę. Adobe Systems Incorporated NASDAQ: ADBE – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe z siedzibą w San José w Kalifornii, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów Mac OS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w 1982 r. byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke. Obecnie spółka publiczna notowana na giełdzie NASDAQ, zatrudniająca w 2004 roku ponad 4000 pracowników w 26 biurach na całym świecie.

  Wersje, które ukazały się w ramach kolejnych pakietów graficznych:

 • InDesign 1.0 (nazwa kodowa: Shuksan, then K2): 31 sierpnia 1999
 • InDesign 1.0J (nazwa kodowa: Hotaka): Japanese support
 • InDesign 1.5 (nazwa kodowa: Sherpa): kwiecień 2001
 • InDesign 2.0 (nazwa kodowa: Annapurna): styczeń 2002 (tuż przed ukazaniem się QuarkXPress 5). 1 wersja na Mac OS X z możliwością obsługi przeźroczystości i cieni
 • InDesign CS (nazwa kodowa: Dragontail): październik 2003 na Windows XP
 • InDesign CS2 (4.0) (nazwa kodowa: Firedrake): maj 2005
 • InDesign Server (nazwa kodowa: Bishop): październik 2005
 • InDesign CS3 (5.0) (nazwa kodowa: Cobalt): kwiecień 2007. Pierwsza binarna wersja dostępna na Macintosha z procesorami intela
 • InDesign CS3 Server (nazwa kodowa: Xenon): maj 2007
 • InDesign CS4 (6.0) (nazwa kodowa: Basil): październik 2008
 • InDesign CS4 Server (nazwa kodowa: Thyme)
 • InDesign CS5 (7.0) (nazwa kodowa: Rocket): kwiecień 2010
 • InDesign CS5.5 (7.5) (nazwa kodowa: Odin): kwiecień 2011
 • InDesign CS6 (8.0) (nazwa kodowa: Athos): 23 kwietnia 2012
 • InDesign CC (9.0) - czerwiec 2013
 • InDesign CC (9.1) - sierpień 2013
 • InDesign CC (9.2) - styczeń 2014
 • InDesign CC (2014) - październik 2014
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Scribus - darmowy program do składu tekstu DTP
 • QuarkXpress - płatny program do składu DTP
 • LaTeX - oprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, głównie publikacji naukowych.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. InDesign April 2019 (14.0.2) release notes, helpx.adobe.com [dostęp 2019-06-04].
  2. Na krawędzi - CHIP, www.chip.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
  Adobe PageMaker (dawniej Aldus Pagemaker) – pierwszy program typu DTP, zaprojektowany w 1985 r. przez Aldus Corporation, pierwotnie dla komputerów Macintosh, ale wkrótce także dla komputerów PC na procesorach Intela.Druk – wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe (np. na papier). Potocznie nazywana drukiem jest również każda kopia, czyli odbitka drukowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grafika wektorowa (obiektowa) – jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym. Drugim z podstawowych typów grafiki komputerowej jest grafika rastrowa.
  Adobe FrameMaker – oprogramowanie do komputerowego składu i łamania tekstu produkowane przez firmę Adobe. Jest użyteczny zwłaszcza do obszernych, wewnętrznie powiązanych dokumentów. Chociaż jego rozwój w ostatnich latach jest mniej dynamiczny, dodano do niego m.in. obsługę SGML-a i XML-a, dzięki czemu znajduje zastosowanie również w nowych formach prezentacji publikacji.
  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.
  Edytor tekstu – program komputerowy ukierunkowany zasadniczo na samo wprowadzanie lub edycję tekstu, a nie na nadawanie mu zaawansowanych cech formatowania (do czego służy procesor tekstu). W zależności od zastosowań, edytory tekstu nie mają w ogóle możliwości zajmowania się wyglądem i formatowaniem tekstu, skupiając się tylko na wprowadzaniu samych znaków, lub też mają te możliwości bardzo ograniczone.
  Skład – termin zecerski (dziś już historyczny) oznaczający tekst, który powstał fizycznie, czyli został ułożony z czcionek lub wierszy linotypowych (a także innych elementów, jak monotypy, linie czy justunek). Skład ma postać szpalty i będzie dopiero łamany. Składem jest także tabela, już złożona, ale jeszcze nie włamana w kolumnę.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.776 sek.