• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adobe FreeHand

  Przeczytaj także...
  Adobe Illustrator to program komputerowy firmy Adobe, na platformy Macintosh oraz Windows, który służy do tworzenia i edycji wektorowej grafiki 2D. Jeden z czołowych programów w tej kategorii, obok FreeHanda i CorelDRAW.Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) – program komputerowy, technologia tworzenia animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych. Powstałe pliki .swf, zwane często "plikami Flash" można odtwarzać na stronie za pomocą przeglądarki internetowej z zainstalowaną odpowiednią wtyczką (np. Adobe Flash Player) lub w oddzielnym programie do tego przeznaczonym. Od wersji Flash 5, program wyposażony został w język programowania do obsługi zdarzeń (np. kliknięcie elementu myszą) – ActionScript. Dzięki temu we Flashu można tworzyć interaktywne animacje i programy, np. popularne w sieci WWW gry Flash. Oprócz tego, pliki Flash są wykorzystywane do internetowych reklam i prezentacji. Istnieją również strony internetowe całkowicie oparte na plikach Flash.
  Macromedia – amerykańskie przedsiębiorstwo software’owe z siedzibą w San Francisco, tworząca oprogramowanie do tworzenia grafiki i budowy witryn internetowych.

  Adobe FreeHand (dawniej Macromedia FreeHand) – program komputerowy do tworzenia statycznej grafiki wektorowej. Pierwotnie rozwijany przez firmę Aldus na licencji Altsysa. W 1994 po przejęciu Aldusa przez Adobe Systems – aby uniknąć oskarżeń antymonopolowych – odstąpiony macierzystej firmie, która została wykupiona przez Macromedia. Pliki zapisywane przez FreeHand mają rozszerzenie *.fh

  CorelDRAW to sztandarowy produkt kanadyjskiej firmy Corel Corporation – pakiet programów graficznych wchodzących w skład jednego produktu, służący początkowo do obróbki grafiki wektorowej, z czasem wzbogacany o kolejne programy dotyczące różnorodnych zastosowań grafiki komputerowej.Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Aldus wydał wersje 1 – 4. Po przejęciu Altsysa przez Macromedia ukazały się wersje 5, 5.5 (tylko dla komputerów Apple) oraz wieloplatformowe 7, 8, 9, 10, 11/MX.

  Program nie będzie rozwijany. Jedynym celem wykupienia Macromedii było zlikwidowanie konkurencji dla własnych produktów Adobe. Dotychczasowym użytkownikom Macromedia Freehand proponuje się przejście na Adobe Illustratora. Protesty użytkowników programu i skargi do urzędu antymonopolowego nie przyniosły rezultatu. Batalia została ostatecznie przegrana w 2011 r.

  Adobe Inc. ((/əˈdoʊbi:/) wcześniej Adobe Systems Incorporated) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose, w stanie Kalifornia, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w roku 1982 byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke.

  Wsparcie użytkownikom programu oferuje społeczność FreeHand Forum.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • CorelDraw
 • Adobe Flash
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Adobe FreeHand (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.617 sek.