• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adobe FrameMaker

  Przeczytaj także...
  QuarkXPress – program do komputerowego składu i łamania tekstu (DTP), produkowany przez amerykańską firmę Quark Inc. od 1987 r. Obecnie dostępna jest dziewiąta wersja programu.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Adobe FrameMakeroprogramowanie do komputerowego składu i łamania tekstu produkowane przez firmę Adobe. Jest użyteczny zwłaszcza do obszernych, wewnętrznie powiązanych dokumentów. Chociaż jego rozwój w ostatnich latach jest mniej dynamiczny, dodano do niego m.in. obsługę SGML-a i XML-a, dzięki czemu znajduje zastosowanie również w nowych formach prezentacji publikacji.

  Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) – program komputerowy, technologia tworzenia animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych. Powstałe pliki .swf, zwane często "plikami Flash" można odtwarzać na stronie za pomocą przeglądarki internetowej z zainstalowaną odpowiednią wtyczką (np. Adobe Flash Player) lub w oddzielnym programie do tego przeznaczonym. Od wersji Flash 5, program wyposażony został w język programowania do obsługi zdarzeń (np. kliknięcie elementu myszą) – ActionScript. Dzięki temu we Flashu można tworzyć interaktywne animacje i programy, np. popularne w sieci WWW gry Flash. Oprócz tego, pliki Flash są wykorzystywane do internetowych reklam i prezentacji. Istnieją również strony internetowe całkowicie oparte na plikach Flash.System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

  Historia[ | edytuj kod]

  FrameMaker powstał jako alternatywa jedynego liczącego się wówczas programu do składu – Interleafa. W początkowym okresie konkurował również z Venturą Publisher. Pierwszą wersję wydała w 1986 r. założona przez jego twórców firma Frame Technology Corp. tylko dla systemów UNIX-owych. Od 1990 r. dostępny również dla systemów Macintosh (do wersji 7.0 wydanej w 2002 r.), a od 1992 r. – także Windows. W 1995 r. producent programu został wykupiony przez Adobe Systems. W tym roku po raz pierwszy obsługa SGMLa pojawiła się wewnątrz programu (choć w wersjach 5 i 6 były to oddzielne wersje +SGML). W 1998 r. ukazała się jedyna wersja dostępna dla systemu Linux. W wersji 7.0 z 2002 r. dodano obsługę XML-a, a w 7.1 z 2003 r. – m.in. możliwość importu dokumentów QuarkXPress i PageMaker'a. W 2005 r. wyszła najnowsza wersja 7.2 w pakiecie z WebWorksem oraz Adobe Distillerem (dla środowiska Windows). Wydana w 2007 r. wersja 8.0 wprowadziła m.in. obsługę Unikodu, Flasha oraz obiektów 3D. W 2009 r. wyszła wersja 9.0, która oprócz zmienionego interfejsu obsługuje większą ilość rodzajów plików oraz współpracuje z systemami zarządzania treścią. Dostępna od 2011 r. wersja 10.0 umożliwia współpracę z kolejnymi systemami zarządzania treścią. Wersja 11 (2012 r.) ma wsparcie m.in. XSLT, XPath, elementów wideo.

  Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).SGML (ang. Standard Generalized Markup Language) – standardowy uogólniony język znaczników służący do ujednolicania struktury i formatu różnego typu informacji (danych). Pozwala zapisać je w formie dokumentu tekstowego i dzięki temu łatwo przenosić, wyświetlać i drukować w różnych systemach elektronicznego przekazu danych.

  Możliwości i zastosowania[ | edytuj kod]

  FrameMaker znajduje zastosowania przy obróbce obszernych dokumentacji mających kilkaset czy kilka tysięcy stron. Ma możliwość użycia tekstów warunkowych (conditional text), dzięki czemu na bazie tych samych dokumentów tworzone są różne wyjściowe wersje publikacji. Pozwala na stworzenie powiązań (odnośników) między różnymi dokumentami, które mogą później funkcjonować np. jako odnośniki (linki) w pliku PDF. Wadą (do wersji 7.2 włącznie) było nierozpoznawanie fontów unikodowych (problem rozwiązuje doinstalowanie np. programu WGL Assistant), jednak zaletą lepsza niż u wielu konkurentów obsługa języków środkowoeuropejskich i azjatyckich (choć bez wsparcia słownikowego). Inne użyteczne funkcje to edytor równań czy możliwość umieszczania różnych rodzajów znaczników i na ich podstawie tworzenia indeksów. Program ma opcję zapisu dokumentów w formacie MIF (tekstowy plik ASCII), który pozwala na przenoszenie ich między poszczególnymi wersjami lub import i eksport tekstów. Natomiast ograniczona ilość funkcji graficznych sprawia, że staje się mniej użyteczny do składu dokumentów wielobarwnych. Możliwości programu rozszerza aplikacja FrameScript służąca do uruchamiania stworzonych przez użytkowników makr (skryptów).

  DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznacza komputerowe przygotowanie do druku. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Adobe (pol.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Unicode – komputerowy zestaw znaków mający w zamierzeniu obejmować wszystkie pisma używane na świecie. Definiują go dwa standardy – Unicode oraz ISO 10646. Znaki obu standardów są identyczne. Standardy te różnią się w drobnych kwestiach, m.in. Unicode określa sposób składu.
  Czynnik zahamowania migracji makrofagów lub czynnik hamujący migrację makrofagów (MIF lub MMIF, od ang. Macrophage migration inhibitory factor) – białko, będące prozapalną cytokiną o wielokierunkowym działaniu, odgrywającą ważną rolę w licznych i różnorodnych procesach biologicznych, głównie w zapaleniu, reakcjach immunologicznych i odpornościowych. Pełni między innymi rolę regulatora odpowiedzi immunologicznej nieswoistej.
  Adobe PageMaker (dawniej Aldus Pagemaker) – pierwszy program typu DTP, zaprojektowany w 1985 r. przez Aldus Corporation, pierwotnie dla komputerów Macintosh, ale wkrótce także dla komputerów PC na procesorach Intela.
  Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.
  XSLT (ang. XSL Transformations, Extensible Stylesheet Language Transformations, w wolnym tłumaczeniu Przekształcenia Rozszerzalnego Języka Arkuszy Stylów) – oparty na XML-u język przekształceń dokumentów XML. Pozwala na przetłumaczenie dokumentów z jednego formatu XML na dowolny inny format zgodny ze składnią XML-a (np. na stronę WWW XHTML, wzór matematyczny MathML lub dokument biurowy ODF), jak również na zwykły HTML i czysty tekst.
  XPath (ang. XML Path Language, w wolnym tłumaczeniu Język ścieżek XML, Język ścieżek rozszerzalnego języka znaczników) – język służący do adresowania części dokumentu XML.
  PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.