• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adidas

  Przeczytaj także...
  "A.D.I.D.A.S." – singel numetalowego zespołu Korn, który pojawił się na jego drugim albumie – Life Is Peachy. Jest jednym z najpopularniejszych utworów grupy, prawdopodobnie dzięki riffowi granemu na siedmiostrunowej gitarze, który to sposób gry został przez artystów spopularyzowany. A.D.I.D.A.S. to akronim słów "Przez Cały Dzień Marzę O Seksie" (All Day I Dream About Sex). Utwór ten został zagrany podczas występu Korna na Woodstock 1999 przed 275-tysięcznym tłumem.XI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XI Olimpiady) odbyły się w dniach 1–16 sierpnia 1936 roku w Berlinie (III Rzesza).
  Jabulani (w jęz. zulu oznacza "świętować") − oficjalny model piłki zaprojektowany przez firmę Adidas, którym były rozgrywane mecze podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 w RPA.
  Fabryka Adidasa w Herzogenaurach

  Adidas AG – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową, założone w 1924 przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów jako Gebrüder Dassler Schuhfabrik.

  Nazwa pochodzi od zdrobnienia imienia (Adi) i trzech pierwszych liter nazwiska (Das) założyciela przedsiębiorstwa, Adolfa Dasslera. Jest podzielony na trzy części: Adidas Sport, Adidas Classic, Adidas Style. Znakiem firmy Adidas są trzy paski, które są umieszczane na ich produktach, np. na ramionach strojów piłkarskich. Poza obuwiem i odzieżą przedsiębiorstwo produkuje sprzęt sportowy, np. rękawice i piłki.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Bracia Dassler produkowali buty dla żołnierzy Wehrmachtu. Z Gebrüder Dassler Schuhfabrik pochodziło obuwie zarówno niemieckiej, jak i amerykańskiej reprezentacji na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 roku.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1948 r. przedsiębiorstwo uległo podziałowi na 2 spółki akcyjne: Adidas AG i Puma AG. Adidas AG została zarejestrowana 18 sierpnia 1949 r. Od 1972 r. jej znakiem firmowym jest koniczynka, symbolizująca ducha igrzysk olimpijskich oraz połączenie 3 kontynentów, często jako samodzielne logo firmy występują również trzy paski. Po zakupie przez spółkę Adidas AG w 1997 r. francuskiej firmy produkującej odzież sportową, Salomon SA, zmieniono nazwę na Adidas-Salomon AG. W 2006 r. Adidas przejął spółkę Reebok. W tym samym roku spółka Salomon SA została sprzedana i w połowie 2006 r. powrócono do nazwy Adidas AG.

  Adolf Dassler (ur. 3 listopada 1900 w Herzogenaurach w Bawarii w Niemczech, zm. 6 września 1978 w Herzogenaurach) – przedsiębiorca niemiecki, współzałożyciel w latach 20. (wraz z bratem Rudolfem) rodzinnej firmy produkującej obuwie sportowe, Gebrüder Dassler Schuhfabrik.Reebok International Limited (w skrócie RbK) – brytyjskie przedsiębiorstwo branży odzieżowej, zajmujące się produkcją obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych, od 2006 roku będące własnością koncernu Adidas AG. Jego nazwa pochodzi od gatunku południowoafrykańskiej antylopy – ridboka szarego (afr. Vaalribbok, ang. Grey Rhebok).

  Logo firmy (trzy paski) nawiązuje do wzmocnienia buta z trzech wąskich skórzanych pasków.

  Krytyka[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwu zarzuca się wyzyskiwanie pracowników oraz wykorzystywanie pracy dzieci. Jest jednym z przedsiębiorstw z branży tekstylnej opisywanych w raporcie kampanii Play Fair 2008 na temat łamania praw pracowniczych i praw człowieka.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Adidas Jabulani
 • A.D.I.D.A.S.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History (ang.). [dostęp 25 listopada 2009].
  2. Klaus Werner, Hans Weiss: Czarna lista firm. Intrygi światowych koncernów. Stargard Szczeciński: Hidari, 2009, s. 252 i n. ISBN 978-83-61410-00-3.
  3. Partial victory gained by the Bed & Bath workers (ang.). Clean Clothes Campaign, 1 stycznia 2003 r. [dostęp 4 listopada 2009].
  4. Clearing the Hurdles – raport w pliku PDF (ang.). Play Fair 2008. [dostęp 4 listopada 2009].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.adidas-group.com
 • http://www.adidas.com
 • Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).Salomon – francuski producent obuwia, odzieży sportowej oraz sprzętu narciarskiego. Marka została założona w 1947 roku przez Georgesa Salomona. Od 2005 roku firma należy do fińskiej grupy Amer Sports.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Rudolf Dassler (ur. 26 marca 1896 w Herzogenaurach w Bawarii w Niemczech, zm. 27 października 1974 w Herzogenaurach) - przedsiębiorca niemiecki, założyciel firmy Puma AG produkującej odzież i obuwie sportowe, brat założyciela firmy Adidas - Adolfa Dasslera.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.766 sek.