• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aden

  Przeczytaj także...
  Dżibuti (arab. جيبوتي, fr. Djibouti) – stolica i największe miasto afrykańskiego państwa Dżibuti. Leży przy wejściu do Zatoki Tadżura, na południe od cieśniny Bab al-Mandab.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Zatoka Adeńska (arab. خليج عدن) – obszar wodny (przez Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne uznawany za morze) na Oceanie Indyjskim pomiędzy Jemenem na południowym brzegu Półwyspu Arabskiego, a Somalią w Afryce. Na północnym zachodzie łączy się z Morzem Czerwonym przez cieśninę Bab al-Mandab.

  Aden (Adan) to miasto w Jemenie nad Zatoką Adeńską (Morze Arabskie), 170 km na wschód od cieśniny Bab al-Mandab. Kolonia brytyjska w latach 1839–1962. Zachowane liczne pałace i nowożytne fortyfikacje nadbrzeżne. Ośrodek wypoczynkowy. Miasto liczy 737 811 mieszkańców (dane z grudnia 2004). Drugie co do wielkości miasto kraju.

  Protektorat Adeński (ang. Aden Protectorate, arabski: عدن حماية / Himāyah Adan) był brytyjskim protektoratem w południowej Arabii, istniejącym w latach 1886-1963. Administracyjnie dzielił się na dwie części: Zachodni Protektorat Adenu z największym miastem Lahidż (na północ od miasta Aden) i Wschodni Protektorat Adenu z głównym ośrodkiem w porcie Al-Mukalla. Obejmował prawie całe terytorium Jemenu Południowego, oprócz obszaru Kolonii Adeńskiej. Obecnie część Jemenu.Kolonia Adeńska (ang. Colony of Aden, arabski: مستعمرة عدن / Mustamarah Adan) była brytyjską kolonią w latach 1937-1963 i składała się z miasta portowego Aden i jego najbliższego otoczenia. Przed 1937 obszar 121 km² tego terytorium, znany jako (ang.) Aden Settlement rządzony był przez Prezydencję Bombaju Indii Brytyjskich.

  Jedno z największych ośrodków przemysłowych kraju. Centrum handlu tranzytowego i stacja bunkrowa na szlaku morskim Ocean Indyjski - Morze Śródziemne. Znajduje się tu rafineria ropy naftowej, stocznie remontowe, zakłady przemysłu spożywczego, włókienniczego i odsalarnia wody morskiej. Główny port morski kraju i ważna baza rybacka. Węzeł komunikacji lotniczej o znaczeniu międzynarodowym (port lotniczy Chormaksar). Posiada uniwersytet (założony w 1975 r.).

  Ludowo-Demokratyczna Republika Jemenu (Jemen Południowy, Jemen Demokratyczny) była państwem w południowej i wschodniej części obecnego Jemenu.Bab al-Mandab (arab. باب المندب, "Brama Łez", "Wrota łez") – cieśnina pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim należącym do Azji, łącząca Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim (Zatoka Adeńska). Jest to ważny punkt żeglugowy na trasie Europa-Daleki Wschód, zwłaszcza od czasu otwarcia Kanału Sueskiego.

  W latach 1967–1990 Aden był stolicą Jemenu Południowego.

  Współpraca[]

 • Dżibuti Dżibuti, Dżibuti
 • Stany Zjednoczone Baltimore, Stany Zjednoczone
 • Zobacz też[]

 • Aden (kolonia)
 • Protektorat Adeński • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dżibuti (fr. Djibouti, arab. جيبوتي), Republika Dżibuti (fr. République de Djibouti, arab. جمهورية جيبوتي) – państwo we wschodniej Afryce, nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią (a dokładniej z Somalilandem), Etiopią i Erytreą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.